VOETBALLER VAN HET JAAR HENNIE MEIJER "IK HEB MIJ BIJ AJAX AL BEWEZEN" PIOIMEG} In de zomer van 1988 verhuisde Hennie Meijer in stilte van Amsterdam naar Gro ningen. Daar, bij de plaatselijke FC, kon hij iedere week weer lekker voetballen. De reservebeurten bij Ajax was hij meer dan beu. "Als ik nog langer op die bank had moeten zitten, was ik in staat ge weest iemand te wurgen", maakt Meijer duidelijk. Het is een paar seizoenen later en de eens verguisde spits buffelt nu met de ti tel "Voetballer van het Jaar" over de vel den. Een titel die verplicht. "Maar daar heb ik geen moeite mee", stelt Hennie zelfbewust, "In dat ene jaartje bij Ajax heb ik namelijk al bewezen dat ik de top aankan." Niet mislukt bij Ajax Met "dat ene jaartje" doelt de stevige spits vooral op de eerste helft van het seizoen 87-88, de laatste maanden van technisch directeur Cruijff. Cruijff had vertrouwen in Hennie Meijer en plantte de van Roda JC over gekomen speler naast Johnny Bosman in de spits. Het ver trouwen werd niet beschaamd en in zowel competitie- als Eu ropa Cup-duels scoorde Meijer regelmatig. Na het vertrek van Cruijff was er in de ogen van het technische trio Van Gaal- Kohn-Hulshoff geen plaats meer voor Meijer. "Zij waren voor een behoudener spelcon- cept", herinnert Meijer zich, "Er was plaats voor maar één spits: Bosman. En ik mocht op de bank gaan zitten. Af en toe viel ik nog in maar daarin kon ik niet echt laten zien dat ik in de basis hoorde en geschikt was voor Ajax." Allergisch Meijer kwam er al gauw achter allergisch te zijn voor dug-outs. Hij wilde voetballen, desnoods een treetje lager. Voetballen in een groep waar iedereen pret tig met elkaar om gaat, waarin hij zich ontspannen kan bewe gen. Zoals bij zijn eerste club, DJK, en later in het betaalde voetbal bij Telstar, Volendam en Roda JC. "Het was daarom ook geen moeilijke beslissing bij Ajax te vertrekken," zegt Meijer, "Ik had, niet alleen in voetballend opzicht, een leer zaam jaar achter de rug waarin mijn persoonlijkhied zich ook ontwikkeld heeft. Ik voelde me volwassener, sterker en wilde dat op het veld graag tot uiting brengen." Dat hij in het Oosterpark zo vol met zijn neus in de boter zou vallen had Hennie ook niet kunnen bevroeden. "Bij FC Gro ningen hebben wij een groep die de iach en de traan deelt", legt hij uit, "Daar ge niet ik van. Drie jaar geleden was daar bij Ajax geen sprake van. Je had veel kop peltjes, zoals Wouters en Spelbos, die twee van De Boer, een koppeltje rond John van 't Schip en de groep jonge jon gens. Frank de Boer heeft in een inter view eens gezegd dat hij nooit zo gedold zou willen worden als Hennie Meijer. Wat hij daar nu precies mee bedoelde weet ik nog steeds niet, want er werd nooit gedold in de groep. En wanneer dat wel gebeurde, ging dat altijd ten koste van iemand. Zegt veel over de sfeer in de groep. Hier bij Groningen word je IN de groep gedold, is iedereen op een positieve manier met elkaar be- Hennie Meijer."met Harris Huizingh er weer bij hebben wij een voorhoede van topniveau". zig. Het gaat nooit ten koste van een an der. Toch is het ook zo dat iedereen heel serieus met zijn vak bezig is, er heerst een groot verantwoordelijkheidsgevoel. Dat komt, denk ik, omdat veel jongens wat ouder zijn en kinderen hebben. De groep bij Ajax was veel jonger, dat werk te ook wel door." Van slag Hennie Meijer geniet er van dat vreugde en verdriet net zo intens wordt gedeeld. "Na de uitschakeling door Erfurt in de Europa Cup schaamden wij ons allemaal diep en er werd niet naar een slachtoffer gezocht," zegt Meijer. "Ja, je scheldt even op Milko, wanneer hij die penalty mist. Maar overheersend was de ge dachte dat we SAMEN veel kansen had den verprutst. Die uitschakeling heeft ons ook in de competitie punten gekost, zo erg waren wij van slag." Ondanks de pittige 4-1 nederlaag tegen Twente, twee weken gele den, heeft FC Groningen zich weer redelijk hervonden en manifesteert zich weer als een subtopper. Een positie die volgens Hennie Meijer niet alleen door collectieve kracht maar ook door individueel kunnen is bereikt: "Juist dat maakt ons tot de vierde club van Nederland. Zo is bij voor beeld de inbreng van Harris Huizingh heel belangrijk. Met hem kunnen we een stuk bre der spelen, waardoor de ruimte groter wordt en Milko en ik moeilijker te bestrijden zijn. Ik mag in de spits doen wat ik wil, al moet ik het spel iets meer in de gaten houden dan Milko die doet waar hij zin in heeft en nooit op tegen standers let." Djurovski Die Djurovski is de laatste maanden weer goed bezig. Hij is gestopt met roken en traint als nooit tevoren. In Groningen verwacht men dan ook dat de Macedoniër zijn vedettestatus ondubbelzinnig waar gaat maken.Met Har- ris erbij is onze aanval van topniveau. Ik denk dat wij de meeste kansen creëren maar ook missen!", aldus Hennie Meijer, vandaag even terug in "zijn" Amsterdam. Ruud Pompert 8

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 10