AJAX - CARL ZEISS JENA Het zag er niet naar uit dat er veel van mooi voetbal zou komen toen Ajax maandag avond in de DDR arri veerde om daar twee dagen later de eerste wedstrijd af te werken voor de kwartfinale van de Jaarbeursbeker te gen Carl Zeiss Jena, het team van de opti sche fabriek waar de meeste spelers halve dagen werkzaam wa ren. De socialistische heilsstaat lag verstopt onder een pak sneeuw. Bovendien lag het veld er in een bevroren staat bij. Ajax miste in de selectie slechts Muller en Henk Groot. De laatste had zelfs een dusdanige knieblessure dat zijn af keuring hardop door clubarts Rolink werd aangekondigd. Voor schut In Jena begon Ajax met Cruijff als eenza me spits. Daarbij kwam dat Koning Kwikzilver volkomen in de zak van zijn meedogenloze bewaker Jürgen Werner zat, zoals Strempler geen kind had aan Keizer. Ajax kwam eigenlijk in het stuk niet voor. Krol en Suurbier zagen hun di recte tegenstanders, Roland Ducke en Schlutter, keer op keer langs zich heen flitsen, en verbaasd constateerden de Amsterdammers dat ze de eerste helft flink voor schut gingen. Nadat Cruijff door een haperende buitenspeival Ajax bijna toch nog op voorsprong had gezet sloeg Jena toe. In de 22e minuut soleer de Peter Ducke langs vijf wegglibberen- de Ajacieden en speelde vervolgens zijn broer Roland aan, die Bals met een har de schuiver passeerde. Vier minuten la ter kreeg Schlutter plotseling ruimte op de vleugel. Uit zijn voorzet kopte Schlei- ter hard in. Bals kon nog redden, maar was vervolgens net iets later bij de bal dan Stein: 2-0. Weer zes minuten later omspeelde Peter Ducke, op de rand van buitenspel, de uitlopende Bals: 3-0. Het noppenincident Ajax vroeg zich in de rust af hoe het toch mogelijk was dat de Duitsers op de ijs vlakte zo goed uit de voeten konden ter wijl zij bij iedere actie meters doorgle den. Drie minuten in de tweede helft kwam de aap uit de mouw, toen Peter Ducke het been van Suurbier raakte. Die ■"WMsir Verslagenheid bij de spelers van Carl Zeiss Jena en een juichende Dick van Dijk. In het Olympisch Stadion heeft Sjaak Swart Ajax op een 2-1 voor sprong gebracht. constateerde een tien centimeter lange snee op dat ledemaat. Vasovic sloeg meteen alarm bij de scheidsrechter en eiste controle van het schoeisel. De wegsprintende Ducke werd bij de zijlijn door Michels opgevangen, en bleek, evenals Schleiter en Irmscher, afgevijlde noppen onderzijn schoenen te hebben. Een soort spikes dus. Er volgde een ze ven minuten durende discussie, waarbij Ajax dreigde met staken en de drie spe lers zich ander schoeisel moesten aan meten. Het incident was des te opmer kelijker omdat scheidsrechter Francescon voor de wedstrijd had be loofd alle schoenen te zullen controleren Na de hervatting bleek Jena plotseling 'vermoeid'. Ajax, met Vasovic op het middenveld, oefende druk uit op de gastheren. Van Dijk scoorde maar zijn treffer werd door een overtreding van Keizer niet gehonoreerd. Een schuiver van Rijnders, een omhaal van Cruijff en een schot van opnieuw Cruijff richtten geen schade aan. Maar in de blessure tijd redde Ajax dan toch nog de eer toen Vasovic met het linkerbeen een schuiver losliet die doelman Blochwitz verraste: 3-1Die treffer, de eerste die Jena na zes wedstrijden in het toernooi moest in casseren, gaf de score meteen een veel hoopgevender aanzien. Na afloop pro testeerde Ajax zowel tegen het foutieve schoeisel als tegen de nalatigheid van de scheidsrechter. Vergeefs. De situatie leverde Ajax in ieder geval één positief resultaat op: een volle bak bij de return, waar een uitverkocht Olympisch Stadion ervoor zorgde dat ook de rest van Ne derland via een directe TV-reportage kon mee genieten. De wraak Ajax had zich duidelijk kapot geërgerd aan het noppenincident en be sloot er eens flink tegen aan te gaan. De eerste kans was voor Cruijff, die de doelman op zijn weg trof, waarna Swart de lat raakte. Na zeven tien minuten daalde een pijnlijke stilte neer op het stadion, toen Peter Duc ke de bal langs Bals schoof: 0-1en in feite dus 1 -4. Een hopeloze achterstand, zo leek het, maar weer bracht Vaso vic uitkomst. Ajax schroefde het tempo omhoog, en twee minuten na de domper joeg de Joego slaaf de bal van 25 meter afstand achter Blochwitz. Weer vier minuten later kwam Ajax op voorsprong toen de hardwer kende Dick van Dijk Cruijff aanspeelde en deze voortrok naar Swart, die vallend inkopte. Nog één keer ontstond er ker mis voor het doel van Bals na een hoek schop, daarna was het alleen Ajax dat speelde. Kansen voor Keizer, voor Swart (na een vrije trap) en bijna een ei gen goal van Strempel, die in wanhoop de bal net over de eigen lat joeg. In de 'dying seconds' van de eerste helft werd het alsnog 3-1Hulshoff kopte naar Cruijff, die Keizer aanspeelde, en deze scoorde. In de tweede helft wilde Jena nog wel vechten voor wat het waard was, maar dat was niet veel meer. Cruijff draaide zijn plaaggeest Werner volkomen dol en stond na een kwartier aan de basis van de vierde treffer. Met een sliding kaapte hij de bal voor de voeten van Roland Ducke weg, en zette voor naar Swart, die onhoudbaar raak schoot. Een fout van de Duitse verdediging besliste de strijd tenslotte definitief. Rock raakte een bal van Vasovic verkeerd, en Cruijff reageerde net iets sneller dan Werner: 5-1Ajax zat in de halve finale, maar wat misschien wel net zo belangrijk was: de schande van de eerste wedstrijd was uitgewist. Evert Vermeer 19

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 19