AJAX-SSC NAPOLI ■ft De Societa Sportiva Calcio Napoli was in 1969 zeker niet één van de toonaangeven de clubs in het Itali aanse voetbal. Ook in ternationaal niet: de Napolitanen deden voor het vierde achter eenvolgende seizoen mee aan het Jaar- beursstedentoernooi en hadden slechts éénmaal de achtste fi nale gehaald. Boven dien was de ploeg slecht in vorm: met 10 punten uit elf wedstrij den stond het vierde van onderen in de 'Se rie A'. Niettemin was Ajax beducht voor de professionele instelling die Italiaanse clubs plegen te hebben, iets wat bij Ajax nog in ont wikkeling was. De zondag vóór de wedstrijd in het Col- lana-stadion ging Piet Keizer, die van wege een knieblessure niet inzetbaar was tegen ADO (en trouwens ook niet tegen Napoli), de tegenstander bekijken in hun wedstrijd tegen Lazio. Napoli won met 2-0, maar Keizer was er niet kapot van; slechts de balvaste Altafini en aan voerder Juliano hadden indruk op hem gemaakt, zo vertelde hij toen de rest van de selectiè aan de voet van de Vesuvius arriveerde voor het eerste duel op 10 november 1969. Inclusief Cruijff, die nog niets had gehoord over een schorsing naar aanleiding van zijn uit het veld stu ren in Chorzow. Pas op dinsdag kwam het bericht dat Johan alsnog voor één wedstrijd was geschorst. Ajax moest dus zonder het koningskoppel aan de slag. Napoli daarentegen had een mee valler toen bleek dat de vers aangetrok ken veteraan Hamrin (ex-Milan) wel de gelijk inzetbaar was omdat de reglemen ten van het Jaarbeurstoernooi (nog) niet in een wachttijd voorzagen zoals de bei de andere Europese bekertoernooien. Tweemans voorhoede Met Bennie Muller en de vrolijke Deen Tommy Sondergaard als vervangers van Cruijff en Keizer startte Ajax in een 4-4-2 opstelling, met slechts Sondergaard en Dick van Dijk voorin. Napoli startte met een stevig offensief, maar ondanks de enorme veldmeerderheid en het opbou wende werk van Panzanato, Pogliana en Juliano kwam Napoli slechts enkele ke ren voor het doel van Bals. In de ope- Ruud Suurendonk (alleen zijn schietende been is zichtbaar) knalt het derde Ajax-doeipunt achter Dino Zoff. ningsfase moest Vasovic de situatie red den toen Hamrin de bal net iets te onzui ver speelde naar de vrij voor Bals staan de Juliano. Daar bleef het bij, en dat Napoli na 38 minuten scoorde was voor al te wijten aan een moment van onop lettendheid. Montefusco stootte door en daarbij werd de meekomende Manservi- si uit het oog verloren, die eenvoudig langs Bals kon tikken. In de tweede helft was Napoli uitgeblust. Hamrin en kort daarop zijn vervanger Bosdaves werden lamgelegd door Krol, Hulshoff hield de sluwe Altafini aan het lijntje, en Ajax werd wat brutaler. Dank zij doelman Dino Zoff en libero Zurlini bleef Napoli echter overeind. Gerrie Mühren was net iets te laat om misgrij pen van Zoff af te straffen, Muller en Sondergaard schoten over, Van Dijk warmde de handen van Zoff, Suurbier knalde net naast. De gelijkmaker viel dus niet, maar voor de return zag Ajax het best zitten. Sneeuw Die return bleef langer uit dan de vier weken die ervoor stonden, want op 7 ja nuari 1970 lag over Amsterdam niet al leen een pak sneeuw, maar tevens een dichte mist. Zo bleven voor de Napoli- spelers de activiteiten in Amsterdam voorlopig beperkt tot een bezoek aan de musical 'Hair'die werd opgevoerd in een tent naast het Olympisch Stadion. Beide clubs bepaalden een nieuwe speeldatum: 21 januari. Het was ijskoud en het veld was hard maar goed be speelbaar. Er waren dit maal 40.000 toeschou wers, 27.000 meer dan bij de eerste poging; een prettige bijkomstigheid voor penningmeester Timman. Ajax beschikte weer over Keizer en Cruijff, Napoli miste Altafini, Zurlini, Montefusco en de door griep gevelde Hamrin. Het beperkte zich tot het met tien man inpakken van het eigen strafschopgebied. Het harde veld leende zich niet voor snelle solo's, A zodat Ajax besloot de ballen voor de pot te gooien op hoop van kluts. Dat leverde weinig kansen, maar na een half uur toch de ope ningstreffer op. Na een hoekschop genomen te hebben kreeg Keizer de bal opnieuw, zette voor en Sjaak Swart kopte de bal richting Zoff: 1 -0. De gena deklap bleef echter uit. Twee minuten na het doelpunt was Napoli zelfs dicht bij de gelijkmaker toen Manservisi het zijnet trof. Joker In de tweede helft had Napoli twee verse krachten ingezet, wat overigens weinig verschil maakte. Na een kwartier liet Zoff met een redding op een inzet van Cruijff zien dat hij niet voor niets in het Italiaan- se elftal speelde. Na anderhalf uur voet- A bal was er nog steeds geen doorbraak en mocht iedereen nog een half uurtje nablijven. Rinus Michels haalde de falen de Van Dijk uit het elftal en zette in de persoon van Ruud Suurendonk de joker in. Het bleek de gouden greep. Zelden zal Michels beter hebben gegokt, want het was deze Suurendonk die voor een unicum zorgde in het Europese voetbal. In de 118e minuut zette hij met Keizer een dubbele één-twee op en joeg de bal hard en hoog in de hoek: 2-0. Vijf minu ten later haalde Suurendonk, na een ge stopt schot van Mühren, opnieuw uit: 3- 0. En weer drie minuten later verzilverde de pinhitter een voorzet van Suurbier. Een puntgave hattrick binnen acht minu ten. Onder de speurende blik van de op de tribune aanwezige Barcelona-coach Vic Buckingham (geïnteresseerd in Cruijff) had Ajax zich dank zij Ruud Suurendonk geplaatst voor de volgende ronde. Evert Vermeer 14

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 16