^afflHIEDENI AJAX - FEYENOORD: NEERLAND ENIGE KLASSIEKER Nederland heeft op het gebied van klassie kers weinig te bieden. Derby's, die zijn er wel: Vorige week nog Sparta - Feyenoord, en ook Heerenveen - Cambuur en De Graafschap - Wageningen verdienen die naam, en een wedstrijd als Ajax - Blauw Wit wordt nog node gemist. Maar echte klassiekers, daarvan is er maar één. En hoewel de kwalificatie 'klassieker' niets te maken heeft met de positie van de beide ploegen op de ranglijst, is het wel meege nomen als de wedstrijd in kwestie tevens een topduel is. Vandaag is dat, voor het eerst sinds enkele jaren, weer het geval, en zal voor Ajax- Feyenoord het stadion naar verwachting aardig vollopen. Dat laatste is dan, eerlijk is eerlijk, vooral de verdienste van Feyenoord, dat zich met degelijk spel goed staande houdt in de Eredivisie, waar Ajax misschien wat avon tuurlijker speelt, maar soms vergeet te sco ren en derhalve de punten om zich heen strooit zoals de Goedheiligman zopas met snoepgoed deed. Maarzoals gezegd, bij een echte klassie ker doen de stand op de competitieladder, vorm en prestaties er weinig toe. Ajax - Feyenoord is een erezaak, waarvoor alle spelers er een schepje bovenop doen en niet zelden boven zichzelf uit groeien. Een Ajacied wenst hoe dan ook niet van Feye noord te verliezen, en het omgekeerde geldt evenzeer. Ajax - Feyenoord is immers Amsterdam tegen Rotter dam, de handel tegen de ha ven, het uitgaansleven tegen de arbeid, de kunst tegen de degelijkheid. En in de loop van de jaren heeft Vrouwe Fortuna het succes aardig verdeeld over beide partijen. echt afgetekend voordeel voor Ajax: 28 maal winst tegen 23 maal voor Feyenoord, liefst 21 maal een onbeslist (30% van de gespeelde wedstrijden) en een doelpun- tenverhouding van 143-125. Alles bij elkaar over 106 wedstrijden stapte Ajax dus 41 maal als winnaar van het veld, Feyenoord 38 maal. En omdat we toch bezig zijn: alleen gere kend over de wedstrijden in Amsterdam komt Ajax 23 maal zegevierend naar voren, Feyenoord 17 maal, en 13 maal werd remi se overeengekomen. Het doelsaldo laat een ruim voordeel zien voor Ajax: 114-71. Protestcommissie De strijd tussen Feyenoord en Ajax is altijd goed geweest voor een spektakel. Was het niet op het veld dan wel er omheen. Al in de allereerste wedstrijd, op 9 oktober 1921 in Rotterdam, moest de protestcom missie eraan te pas komen om een doel- Elders in dit periodiek vindt u een overzicht van alle uitsla- gen; laten we eens de totaalcijfers van de onderlinge ontmoetingen bekijken, zowel die in Amsterdam als Rotterdam. In de periode voor de invoering van het be taalde voetbal was er een licht voordeel voor Feyenoord, dat 15 maal won; Ajax 13 maal, met 6 maal een gelijkspel en een doelsaldo dat licht in het voordeel van Ajax uitviel: 68-62. Daarbij gaf de destijds veel besproken 7-1 overwinning dus net de doorslag. In de periode van het betaalde voetbal was er een iets duidelijker, maar nog altijd niet Twee grootheden van achter de groene tafel die in de jaren zestig en zeventig extra kleur gaven aan Ajax -Feyenoord. Links Feye- noord-voorzitter Cor Kieboom en rechts Ajax-praeses Jaap van Praag. Ook zij symboliseerden de klassieker tussen de Amsterdam se en Rotterdamse topclubs. punt van Hein Delsen achteraf te annuleren en de uitslag van 2-3 naar 2-2 terug te schroeven. Zesendertig jaar later, op 13 oktober 1957, was het Ajax dat protesteer de omdat het meende recht te hebben op een strafschop. Die werd na afloop door Van Mourik ingeschoten, maar achter de groene tafel werd het protest verworpen. In 1966 zorgde Feyenoord voor discussies door te weigeren in het Olympisch Stadion te spelen, aldus Ajax van een ruime recette berovend en zichzelf van de punten: een door gramschap gedreven Ajax stormde naar een 5-0 zege. In 1968 verpestte de mist een lekkere pot tussen de twee grootmachten; na negen entwintig minuten schimmenspel besloot scheidsrechter Dorpmans dat het zo geen doen was en zochten de spelers op de tast de kleedkamer weer op. Zes weken later frommelde Ruud Suurendonk Ajax naar een 1 -0 overwinning en Ajax indirect naar de landstitel. In 1980 bleek andermaal hoe diep de sen timenten bij het Ajax- en Feyenoord-pu- bliek zitten ingevreten. Ajax had toen ver sterking gekregen van uitgerekend Mr. Feyenoord, Wim Jansen. Als dank voor vijftien jaar trouwe dienst bij Feyenoord gooide een Rotterdamse supporter de routinier bij de warming-up een hard be vroren sneeuwbal in het gelaat. Wimpie begon nog wel aan de wedstrijd, maar gaf al na 18 minuten duizelend de pijp aan Maarten. Er is, kortom, altijd wel wat te doen geweest rond Ajax- Feyenoord. Met de sportieve terugval van Feyenoord in de jaren tachtig en daarmee het sportieve belang werd ook het gewicht van de klassie ker wat minder; soms werd zelfs voor halfvolle stadions gespeeld. Maar nu in Rotter dam het lek overduidelijk weer boven water is geldt de partij weer als een onverval ste topper. En zo mogen we het graag zien, want laten we eerlijk zijn: toen Feye noord halverwege het vorig seizoen in acute degrada tienood verkeerde ging dat ook menige Ajacied aan het hart. Het is vooral tussen de ze twee clubs nu eenmaal een volksvermaak om aan hangers van de verliezende partij op de kast te jagen met de sportieve tegenvallers, maar zo was er geen lol meer aan. Dit jaar liggen de verhoudingen weer meer zoals ze horen: beide ploegen bovenin met maar een paar punten ertus sen; nu alleen PSV nog wegwerken en we zijn weer terug in de jaren zestig. In ieder geval kunnen er weddenschappen worden afgesloten en kan er morgen in de tram, op school, kantoor en fabriek weer naar harte lust gestangd worden door de winnende partij. En zo blijft voetbal toch het leukst. Evert Vermeer 5

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 7