MARLEEN HOUTER In deze rubriek laten bekende en minder be kende vrouwen hun licht schijnen over het fenomeen voetbal. Vandaag is de gastschrijf- ster Marleen Houter. Marleen Elisabeth Houter, geboren 11 december 1961 te Hoorn, was lid van de nationale turnse- lectie op Papendal van 1976-1980 en nam deel aan de EK 1977 in Praag, en de WK's van 1978 in Straatsburg en 1979 in Fort Worth. Studeerde aan de Haagsche Academie voor Lichamelijke Opvoeding (HALO), was sportverslaggeefster bij De Telegraaf en werkt sinds 1984 bij het pro gramma "Match" op RTL-4. Een rasechte Amsterdammer Het koffiehuis aan de Molukkenstraat. De klaverjasmaten. DWV en vooral kleindochter Rebecka En toch vertrok Rinus Israel naar Roe menië. Om precies te zijn naar Boeka rest. Hotel Bucuresti, suite 325. Het moet hem door zijn ziel gesneden hebben, een half jaar geleden. Het be richt in de krant: "Israel kandidaat-op volger van Ben Hendriks bij Emmen." De grote Israel. IJzeren Rinus, een van de beste verdedigers die Nederland ooit heeft gehad. Hij moet toen gedacht heb ben: "Als-ie komt, de buitenlandse aan bieding, dan moet 't maar gebeuren." En daar ligt hij dan. In het veel te grote ledikant van kamer drie, twee, vijf. Daar ligt hij. "Wat en hoe in het Roemeens" op het nachtkastje. De woensdag hebben de Dinamo-spe- lers vrijaf gekregen van hun nieuwe hoofdtrainer. Voor hen een ongekende weelde, voor Israel zelf een doffe ellen de. Uit pure verveling verlaat hij het hotel, stapt in z'n auto met privé-chauffeur en laat zich afzetten in het Dinamo-stadion. Op dat moment verschijnt er een klein, zwartharig mannetje. Stoffig bruin trai ningsjack aan, volkomen afgetrapte sportschoentjes, maar helder uit zijn ogen kijkend. Pitiek heet hij. En Pitiek is het zoontje van de terreinknecht. Ballen- jongen bij de training, waterdrager bij de wedstrijden. Dank zij Pitiek groeien de woensdagen uit tot hoogtepunten in de week. Voor zowel het Roemeense jochie als voor Is rael. Uren achtereen spelen ze voetbal- tennis. Als Pitiek aan het eind van de middag, gewonnen of verloren, een paar honderd lei (één lei 0,8 cent) rijker is, huppelt hij naar huis. Maar 's avonds in Hotel Bucuresti, VI's uitgelezen, telefoontje naar Holland ge pleegd, niets op de Roemeense televi sie, dan slaat de heimwee opnieuw toe. De bikkelharde voetballer van vroeger is alleen. "Waar doe ik het voor, waar ben ik mee bezig?" Het dreunt voortdurend door Is raels hoofd. Praten met de spelers gaat niet, de tweede trainer ligt meer dwars dan dat hij helpt, maar ook geen boe renkool met worst of aardappelen met jus. En zijn humor zal geen mens daar ooit begrijpen Was Emmen misschien toch een beter idee geweest? Zondagavond, 18.30 uur De wereldontvanger wordt op tafel ge zet, de antenne tegen het raam gericht. Het geworstel voor de beste ontvangst kan beginnen. Gepiep en gekraak is voorlopig het enige resultaat. Maar dan toch: "Goedenavond dames en heren, de wereldomroep met de uit slagen van de Eredivisie." Ingespannen luistert Israel naar wat Feyenoord, Ajax en Den Bosch hebben gedaan. Maar nog meer gaat z'n inte resse uit naar de Hoofdklasse. DWV, daar ligt zijn hart. DWV heeft gewonnen. Hij zucht. En zet de radio uit. Het is aftellen in Boekarest Maar hij weet waarvoor hij het doet. Het jaar WW is hem slecht bevallen. Dus is het nu afzien, kampioen worden met Di- namo en dan hopen op een goeie Belgi sche of Nederlandse club. Dat hoop ik ook. Want Rinus hoort hier. Tecmessa is in het toneelstuk "AJAX" van de klassieke Griekse toneelschrijver Sophocles, de vrouw van de Griekse held, naar wie de voetbalclub werd genoemd. 25

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 26