AJAX-HANNOVER '96 18 Door een misverstand ter redactie werd in de vorige Kick Off reeds aandacht be steed aan de wedstrijden in de tweede ronde van de Jaarbeursbeker, tegen Ruch Chorzow. Voor wie de serie compleet wil houden volgt ditmaal alsnog de te rugblik op de eerste ronde, de wedstrijden tussen Ajax en Hannover. De verloren Europa Cup-fi nale tegen AC Milan en het aan Feyenoord kwijtraken van de landstitel en de KNVB-beker betekende dat Ajax het een jaartje zonder Europa Cup-voetbal bij de landskampioenen moest doen. De Jaarbeursstedenbeker had zich echter ontwikkeld als een goed alternatief; oorspronkelijk begonnen als een wedstrijdenreeks voor elftallen uit steden met een jaarbeurs (voor Nederland was DOS een vaste ver schijning) was het succes sievelijk uitgegroeid tot een toernooi voor topclubs die net de boot hadden gemist: de stand op de ranglijst was daarbij nog niet, zoals thans bij de UEFA-Cup, van door slaggevende betekenis. Zo was Hannover '96 in het voorgaande seizoen slechts als elfde geëindigd in de Bundesliga. Josip Skoblar was met Jupp Heynckes en Cebinac één van de ge vaarlijke aanvallers van Hannover '96. Haarlemmerolie Voor de eerste wedstrijd, op 17 september in het Niedersachsen-stadion, moest Ajax het stellen zonder Johan Cruijff, die met een enkelblessure kampte, Piet Keizer (on willige rug) en Henk Groot, die in de inter land tegen de Polen aan een kapotte meniscus was geholpen. Michels koos derhalve voor een behoudende taktiek met een driemans-middenveld met Rijnders, Muileren Mühren, en zette Ruud Suuren- donk op de linksbuitenplaats; de ex-JOS- speler fungeerde al jarenlang als haarlem mer olie bij Ajax en dus nuttig in een wedstrijd als deze. Ajax speelde een verdedigend sterke partij. Een massaal openingsoffensief van Han nover onder leiding van Zobel en Bandura leverde niets op, maar na twintig minuten moest Ajax toch capituleren, toen doelman Podlasly ver uitschoot, Vasovic onder schepte en terugspeelde op Bals, die de bal echter uit de handen liet vallen en door Jupp Heynckes werd terechtgewezen: 1 -0. Daarop verhoogde Ajax het tempo; twaalf minuten later leverde dat resultaat op toen Gerrie Mühren van links met een effectvolle voorzet Swart bereikte, die met het hoofd scoorde: 1 -1Ajax bouwde een veldmeerderheid op, maar vlak voor rust sloop Zobel langs Krol en bereikte Josip Skoblar, die raak kopte. Na rust legde Ajax het accent nog meer op de verdediging, wisselde Suurendonk voor Pronk, die uit groeide tot een veldheer en Skoblar in de zak had. Ajax beperkte zich drie kwartier hoofdzakelijk tot professioneel vertragen en de bal in de ploeg houden. Vlak voortijd verdwenen Hellingrath en Krol na wat we derzijdse ongezelligheden in het boekje van de Belgische scheidsrechter Loreaux, die er echter geen officiële waarschuwing van besloot te maken. Dat kon toen nog. Het bleef 2-1waarna trainer Zlatko 'Tschik' Cajkovski mopper de over het verdedigende spel van Ajax en dreigde in Amsterdam ook met negen man voor de pot te gaan hangen. Met Cruijff en Keizer Dat dreigement werd in de return, een week later in het Olympisch Stadion, ten uit voer gebracht. Ruim twintig minuten lang hielden de Duitsers stand maar alras werd duidelijk dat Hannover het niet lang zou houden te gen de Ajax-aanval, waarin Cruijff en Keizer weer pre sent waren. Op een pass van Nico Rijnders glipte Cruijff voorbij Heynckes en schoot van 35 meter af stand hard en laag raak: 1-0. Nadat Van Dijk, Keizer en Mühren de klemvastheid van Podlasly nog hadden beproefd ontsnapte Ajax toen Heynckes van de Wol- verhamptonse arbiter Jack Taylor (vijfjaar later vergiste hij zich in de WK-finale nog eens in een Duitser) in afgrij selijke buitenspelpositie mocht doorgaan. Bals stormde zijn doel uit en red de met een sliding, waarna linksbuiten Brune de bal naast het alleen nog door Vasovic verdedigde doel mikte. Vlak na rust viel de beslis sing toen Swart van 25 me ter afstand een schuiver los liet waar Podlasly overheen dook. Dat was 2-0, en Ajax kon Hannover laten komen. Dat trachtte met de moed der wanhoop de belangrijke tegentreffer te creëren. Zobel, na rust ingevallen voor Cebinac (een oude bekende van de wedstrijden tegen Nürn- berg een jaar eerder), schoot tegen Bals op. Uiteindelijk zou Ajax de genadeklap uit delen toen in de 73e minuut Johan Cruijff inschoot en Podlasly goed reageerde. Van Dijk ving de bal op, zette voor en het was Mühren die met een droge knal voor 3-0 zorgde. De eerste klip was omzeild, de tweede, Ruch Chorzow, volgde (trouwe klanten la zen dat in het vorige nummer). Voor de achtste finale wachtte een tegenstander met een vreeswekkender reputatie: de SSC Napoli. Voor Ajax was het eerst Na pels zien, en dan? Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 19