BIG JOHNNY EN DE VOOROORDELEN "DIE SPREEKKOREN MOTIVEREN MIJ ALLEEN MAAR11 9 John Metgod heeft eigenlijk geen intro ductie nodig. 34 jaar oud, ex internation al, speelde bij DWS, Haarlem, AZ, Real Madrid, Nottingham Forest, Tottenham Hotspur en sinds 1987 bij Feyenoord. Daar waar hij bij de laatste buitenlandse clubs in het begin goed speelde maar la ter op de bank terecht kwam, ging het bij Feyenoord precies andersom. Met gods start in Rotterdam was, net als het spel van Feyenoord, dramatisch. Toch werd, op één jaar na, steeds Europees voetbal bereikt, al leek het afgelopen seizoen een absoluut dieptepunt op te zullen leveren. Feyenoord knokte zelfs tegen degradatie maar het winnen van de KNVB beker betekende de redding van het seizoen. Het ferme seizoenslot werd gevolgd door een overtuigende start. De bloei van Feyenoord hield gelijke tred met de opleving van Metgod. Hij is nu één van de steunpilaren en dat is wel eens anders geweest. In zijn eerste Kuip-seizoen werd hij door een landelijk dagblad uitgeroepen tot "Het Lek van Feyenoord". Dat was daags voor Feye noord - Ajax en de supporters sneden er direct op in: bij elk balcontact van Met god werd hij op een hels fluitconcert ge- tracteerd. "Door dat stuk in de krant was ik opeens de enige die er niks van kon", herinnert Johnny, "Ik had wel verwacht dat er ge floten zou worden, maar niet door 45.000 mensen tegelijk, dan moet je wel even wiebelen met je hoofd om te besef fen dat het wel degelijk echt is. Het eni ge dat je dan kan doen is sober spelen, zo min mogelijk fouten maken. Passes over dertig meter kan je beter uit je hoofd laten. Het ging ook beter, de mensen konden zelfs de handen op el kaar krijgen, en juist op dat moment werd ik door de trainer (Rob Jacobs) ge wisseld. Dat begrijp ik nü nog niet, op zo'n moment wissel je niet. Het is natuurlijk volkomen belachelijk om, wanneer het slecht gaat, alles op te hangen aan één figuur." Domme kritiek Toch was er wel altijd wat rond John Metgod. Zo lang het goed gaat hoor je niemand. Maar gaat het even minder, dan is het meteen raak. Metgod zou de draaicirkel van een DC 10 hebben en snelheid te kort komen. Ongeveer dezelfde verwijten die Ronald Koeman naar zijn hoofd krijgt na een slechte interland. "Koeman en ik zijn eigenlijk dezelfde soort voetballers", reageert Metgod, "We moeten het niet van onze snelheid hebben maar daar tegenover staat dat we dat gebrek aan snelheid door ons taktisch inzicht kunnen compenseren. Zo lang het goed gaat hoor je er ook nie- Johnny Metgod, hier aan de bal in de Ajax-Feyenoord van vorig seizoen: "als ik voor de wedstrijd het veld op ga, werkt dat als doping. mand over maar gaat het minder, begin nen ze weer te zeiken over die mindere snelheid. Ik vind dat domme kritiek." Dom vond Metgod ook de kritiek die Frank de Boer uitte na Feyenoord - Ajax. Frank zei toen dat Feyenoord niets an ders kon doen dan de bal wild naar vo ren trappen. "Ikvind", zegt Metgod, "datje altijd res pect moet opbrengen voor je collega en zo'n uitspraak getuigt daar niet van. Het lijkt op slecht verliezersschap. Tuurlijk, zij hadden ons vast op onze helft, maar ze scoorden niet. Wat mij betreft had het wel een gelijkspel kunnen zijn maar dan hadden ze de bal erin moeten jagen. Je kunt dok zeggen dat het onze verdienste was. Wij kunnen nu zo'n wedstrijd uit spelen. Vorig jaar moesten we zo nodig naar voren en kregen er 3, 4 om de oren. Wim Jansen zag het goed door eerst te zorgen voor een goede verdedigende organisatie. Vandaar uit kan je verder bouwen. Belangrijk is dat we onszelf niet gaan overschatten, niet gaan denken als je kansen mist: oh, maar we houden de nul wel. Die kan je wel lang vasthouden, maar geen 34 wedstrijden." Doping Van die 34 wedstrijden zijn er twee ech te klassiekers: die tussen Ajax en Feye noord. De zege van vorige maand in De Kuip was de eerste overwinning van Metgod (als Feyenoorder) in zeven wed strijden tegen Ajax. "Het mooie is dat deze wedstrijden op zichzelf staan", legt Metgod uit, "Het is iets heel speciaals. Ajax mag dan meer voetbalkwaliteiten hebben, maar dat be tekent nog niet dat je wint. Je moet de wil hebben om tot de bodem te gaan. Ik denk ook niet dat Ajax net zo speelt als in De Kuip want alleen met mooi voetbal kan je het niet redden. Motivatie is niet nodig. Als je anderhalf uur voor de wed strijd het veld opkomt, werkt dat al als doping, dan wil ik alleen maar goed presteren en dan vind ik het niet eens erg dat ze tegen mij zijn en dat er geroe pen wordt "ouwe lui" en "kale". Dat mo tiveert me alleen maar. "Ja", lacht Big Johnny, "ik ben niet de jongste meer en ik heb niet zoveel haar op mijn hoofd maar dat heeft niets te maken met je voetbalkwaliteiten." Petra Dorrestijn

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 11