IS ER NOG EEN TOEKOMSTTAAK VOOR SUPPORTERCLUBS? "De macht van de voetbalsupporter is veel groter dan hijzelf wellicht vermoedt". En ook; "Helaas wordt in Nederland de ge organiseerde beweging van club-aanhangers nog vaak als een noodzakelijk kwaad gezien. Een club in een club, is een gezeg de, dat door verenigingsbestuurders dikwijls wordt gebruikt, wanneer de supporters onderwerp van gesprek vormen. De akeli ge Nederlandse gewoonte, dat voor iedere verrichte inspannin gen een tegenprestatie wordt verlangd, is daarvan de oorzaak". "Zonder goed functionerende supportersverenigingen zou het toch al bij vele clubs van een brok historie verstoken, een stuk armer zijn geweest". Zo langzamerhand begint het toch bewaarheid te worden, dat supportersclubs als een noodzakelijk kwaad worden gezien, komt steeds dichterbij of is al genaderd. Volksport nummer één, zoals de voetbalsport nog dikwijls wordt genoemd, dreigt een elitesport tegaan worden. Er zijn inmid dels clubs waar ruim 70% van de begroting afgestemd zijn op in komsten van sponsors en andere kapitaalkrachtige mensen. Een kleine 30% wordt nu nog verkregen uit recette-inkomsten.En bij de andere betaalde voetbalorganisaties liggen deze cijfers niet anders. Misschien zijn de verschillen daar nóg groter, in die zin, dat de inkomsten uit recettes minder zijn dan de 30%. Dat alles duidt erop, dat de modale voetbalsupporter steeds min der in de belangstelling staat van bestuurders van betaalde voetbalclubs. Als de "grote geldschieters" er niet zijn, was het betaalde voetbal allang ter ziele geweest. "Deze mensen zorgen ervoor, dat de supporters nog voetbal op het hoogste niveau wordt voorgeschoteld", is het antwoord, als deze sche ve verhoudingen ter sprake komen. Dat zal misschien waar zijn, maar een feit blijft, dat het nooit zover had mogen komen. Waren het de supportersverenigingen, die in het nog niet zo lange verleden een belangrijke poot waren bij de B.V.O.'s,thans worden deze verenigingen inderdaad "als een noodzakelijk kwaad gezien". Supportersverenigingen zijn er om voor de doorsnee supporter "iets" te organiseren. Zij vragen daarvoor een con tributie om lid te mogen zijn en met die gelden probeert een legertje vrijwilligers op tijd en plaats voor die fervente aan hangers bijvoorbeeld bus- en/of treinreizen naar uitwedstrijden te organiseren. Dat wordt met de huidige gang van zaken steeds moeilijker (vandalisme). Daarnaast worden bingo-avonden georga- 9

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 9