GESCHIEDEN! AJAX - VITESSE De wedstrijd Ajax - Vitesse heeft dit jaar een extra tintje gekregen. Zoals u zich zult herinneren, is het immers de schuld van de Arnhemmers dat Ajax dit seizoen niet als regerend landskampioen mocht starten. In de slotwedstrijd van het vorig seizoen was er op de ranglijst geen lucht tussen de beide koplopers in de Eredivi sie, PSV en Ajax. Met dien verstande dan dat PSV twee doelpunten meer in de plus stond dan Ajax. Het was voor de Amsterdammers dus zaak om met twee doelpunten meer verschil te winnen van Vitesse dan PSV van Volendam. Dat is niet gelukt; PSV won met 3-0, en in een volgepakt Olympisch Stadion weigerde Vitesse meer dan drie doelpunten toe te staan aan Ajax. Enfin, het bespaarde Ajax achteraf een roemloze uitschakeling tegen Ander- lecht, om maar eens wat te noemen. Monsterscore De apotheose van het vorig seizoen was de achtste keer dat Ajax en Vitesse voor de competitie in Amsterdam tegen el kaar stonden. Gewonnen heeft Vitesse nooit in de hoofdstad, ooit, in 1951 haalde het de halve winst weg door mid del van een 2-2 score. Gezien de respectabele leeftijd van de Arnhemse vereniging (daterend van 1892; in 1902 en 1913 gingen ook Voor waarts en ODO in de geelzwarte club op; de huidige stichting betaald voetbal Vitesse Arnhem dateert van 1990) is het opvallend dat Vitesse Ajax pas voor het eerst in het seizoen 1950-51 op zijn weg vond. Dat was een direct gevolg dat de competities destijds per district werden afgewerkt. De twee clubs waren nooit tegelijkertijd afdelingskampioen en ont liepen elkaar dus ook in de kampioens series. In 1950 was de regionale indeling losgelaten, en de twee clubs troffen el kaar tweemaal in de korte tijd die restte tot de invoering van het betaalde voet bal. Omdat Ajax zich in 1956 plaatste voor de Eredivisie en Vitesse niet, duur de het lang voor er weer een officiële Ajax - Vitesse plaatsvond. Op 19 mei 1972 was het zover, en onder uitzonderlijke omstandigheden. Het was de laatste wedstrijd van het seizoen; Vi tesse was reeds volop gedegradeerd, en Ajax volop landskampioen en beker winnaar. Alleen de Europa Cup-finale te gen Internazionale stond nog op het programma, en Vitesse vond het niet nodig om onder die omstandigheden met het mes op tafel te spelen. Trou wens, of dat veel had uitgemaakt was de vraag, want Ajax had nog één wens in die competitie-epiloog, en wat Ajax wilde gebeurde dat jaar, zo simpel lag dat. De doelpuntenteller stond op 92 doelpunten, en om het seizoen netjes af te ronden wilde Ajax nog de honderd volmaken. Gelukkig voor de Amster dammers was de vaste keeper van Vi tesse geblesseerd. Die heette namelijk Gert Bals en was een jaar eerder nog de alom gewaardeerde aanvoerder van Ajax. Aldus van sentimentele beperkin gen verlost, zette Ajax op die vrijdag avond de stormloop op de arme Dick Beukhof in. Bij de rust lag Ajax netjes op schema: al na tien minuten was de bal via Neeskens in het Gelderse doel ge ploft, en na een klein half uur scoorde dezelfde speler nummer twee, direct ge volgd door Cruijff, die kort voor rust de score op 4-0 zette en het totaal op 96. Na de rust moet Vitesse weinig meer hebben gezien dan rood-witte flitsen aan alle kanten. Terwijl ze zelf nauwelijks meer aan de bal kwamen moesten ze lijdzaam toezien hoe Ajax al na twintig minuten haar doelstellingen kon verrui men. Binnen vijf minuten na rust voer den Cruijff en daarna tweemaal Dick van Dijk de stand op naar 7-0, en in de 63e minuut mocht Gerrie Mühren na een droge plof zijnerzijds de felicitaties van zijn ploeggenoten in ontvangst nemen Johan Cruijff, maker van het tiende Ajax- doelpunt in de 12-1 overwinning op Vi tesse in 1972. wegens het voltooien van de honderd. Gerrie had een neus voor dat soort jubi leumtreffers; vier jaar eerder had hij in zijn debuutwedstrijd tegen Telstar de duizendste goal van Ajax in de Eredivisie gescoord. Met nog bijna een half uur te spelen ging Ajax op jacht naar de dub bele cijfers. Barry Hulshoff, altijd present bij doelpuntenregens, liet nummer ne gen noteren en vervolgens mocht Her man Veenendaal zich luide laten toejui chen bij het redden van de Arnhemse eer. Drie minuten later, in de 78e minuut, plaatste Ajax voor de eerste en enige maal in de betaalde voetbalcompetitie de tien op het scorebord, en dat ge beurde via de man die daar het meeste recht op kon doel gelden; Johan Cruijff. Nog was het niet afgelopen, want in de tijd die nog restte lieten ook Van Dijk en Neeskens zich nogmaals gelden. Nooit eerder werd in de Eredivisie het dozijn volgemaakt, en sindsdien is het ook nooit meer iemand gelukt; Ajax zelf zou de productie nog éénmaal overtreffen in een duel om de UEFA-Cup tegen het ar me Red Boys uit Luxemburg, dat toen veertien maal 'naar het net moest'. Volle tribunes Zo erg als toen is het voor Vitesse dus nooit meer geworden, maar al te veel eer is er nooit weggelegd geweest; en toch komen de mensen voor een pot voetbal tegen de oostelijke gasten graag de deur uit. Twee jaar geleden bijvoor beeld stond Ajax-Vitesse als eerste thuiswedstrijd van het seizoen op het programma; Ajax, met een nieuwe trai ner, een nieuw bestuur en een publieks vriendelijke presentatie op de eerste Open Dag, werd plotseling bijna dood geknuffeld door het publiek. Stomver baasd zagen de bestuurderen de massa mensen aan die zich bij de loketten had verzameld. Die was zelfs zo groot dat op een goed moment de kaartjes op waren. Met een ruim gebaar werd besloten de resterende belangstellenden dan maar gratis naar binnen te laten, zoadat De Meer behalve uitverkocht ook echt vol zat. Vitesse, blij verrast met die plotse linge belangstelling, zorgde voor een aantrekkelijke wedstrijd, maar moest met 5-2 de vlag strijken. Een jaar later zat Ajax-Vitesse weer vol; nog voller zelfs, want ditmaal was het Olympisch Stadion afgehuurd. Maar ditmaal kwa men de mensen om een kampioen te huldigen, en ...werkte Vitesse niet mee, althans niet genoeg. Evert Vermeer 5

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 7