AJAX - VITESSE Mooie, bijna ouderwetse klank ligt er in de titel van dit verhaal, vindt u niet? Ajax - Vitesse. Klassieke voetbalnamen van clubs die respectievelijk in 1900 en 1892 de sportwereld met hun aanwezigheid kwamen verrijken. De beide verenigin gen dragen dan ook een geweldige ge schiedenis met zich mee maar het duel van vandaag is natuurlijk kakelvers. Hoewel...toch speelt een beetje (recent) verleden nog door in de herinnering van vele bezoekers. Aan het eind van het vo rig seizoen troffen Ajax en Vitesse elkaar immers ook. Plaats van handeling was toen het bomvolle Olympisch Stadion, waar Ajax wanhopig en naar gelang de tijd verstreek ook onmachtiger voor zijn laatste kans streed. Ajax won op die zo merdag met 3-0 van de Arnhemmers. Te weinig, want de thuisclub had drie keer meer moeten scoren om concurrent PSV, die in Eindhoven met dezelfde cij fers zegevierde over Volendam, voorbij te streven. 6-0. Het zat er, gemeten naar het aantal kansen, nog in ook. Maar dan sluiten we gemakshalve even de ogen voor de reële mogelijkheden die Vitesse kreeg. En een 6-0 overwinning op een subtopper als Vitesse zou bovendien argwaan hebben gewekt. Subtopper is Vitesse nog steeds, al weegt de last die een dergelijke titel met zich mee brengt dit seizoen weer zwaar. Toen Vitesse twee seizoenen geleden na vele jaren weer terugkeerde op het hoogste niveau verbaasde het vriend en vijand met de vierde plaats. Een positie die recht gaf op Europees voetbal en dat buitenkansje liet Vitesse niet zo maar aan zich voorbij gaan. Pas in de derde ronde van het UEFA Cup-toernooi zwaaide het gezelschap van trainer Bert Jacobs Europa vaarwel. Het internatio nale voetbal smaakte naar meer maar een nieuwe UEFA Cup-plaats zat er (op het nippertje) niet in. Toch mocht de vijf de plek van het vorig seizoen als net zo'n succes worden beschouwd als de vierde van een jaar eerder. Er staat wat Aan de basis van het Arnhemse succes staat Bert Jacobs. De Zandvoorter ver dient alle lof want hij kneedde, smeedde en polijstte het ruwe materiaal uit de Eerste divisie tot de soepele eenheid die Vitesse de laatste jaren vormt. Er staat wat, op Monnikenhuize, en dat ziet er goed uit. Grote middelen om zijn elftal mee op te bouwen had en heeft Jacobs niet en dat maakt de bewondering voor zijn arbeid slechts groter. De laatste keer dat Vitesse in competi tieverband binnen de lijnen verscheen was veertien dagen terug, toen het op het Spartaanse Spangen een punt pak te. Onder nummer één stapte Raymond van der Gouw het veld op. De keeper, die al jaren lang onder aparte coaching staat van Vitesse's assistent-trainer Jan Jongbloed, is 28 jaar. Voor een keeper de leeftijd dat hij de juiste balans tussen talent en ervaring gaat vinden. Jong bloed weet daar van mee te praten. Van der Gouw hoort zonder meer tot de meer begaafde keepers in de PTT Tele- competitie. Van den Brom Tegen Sparta traden in de verdedigende linie (van rechts naar links) de volgende voetballers aan: Edward Sturing, Theo Bos, John van den Brom en Arjan Ver meulen. Edward Sturing en John van den Brom schopten het al tot het Nederlands Elftal en zijn mede door die ervaringen degelij ke steunpunten. Van den Brom is een man met grote voetbaltechnische kwali teiten en daarnaast beschikt hij ook over een meer dan gemiddeld inzicht. Die twee componenten zorgen er voor dat hij de man is waar het bij Vitesse voor een belangrijk deel om draait. Als libero met vrijbrieven om aan te vallen scoort hij ook nog eens regelmatig. In de middenlinie vertrouwt Bert Jacobs op Martin Laamers, Huub Loeffen en René Eijer. Laatstgenoemde, die bij Sparta doorbrak en via VW bij Vitesse belandde, is befaamd om de schitteren de traptechniek die er in zijn linkerbeen schuilt. Vrije trappen en hoekschoppen (indraaiend vanaf rechts) zijn een kolfje naar zijn hand (voet?). In de frontlinie kiest Vitesse de laatste weken voor de volgende drie spelers: Bart Latuheru, Hans van Arum en Philip Cocu. Spits Van Arum, nog niet zo erg lang aktief in het betaalde voetbal, maakte veertien dagen terug tegen Sparta een doelpunt waarop Bok de Korver het patent had: stijlvol duikend kopte hij de bal achter Sparta-keeper Metgod. Wat de produktie betreft heeft Vitesse veel aan de oorspronkelijke aanvaller Huub Loeffen, tegenwoordig aktief van af het middenveld en met zes doelpun ten clubtopscorer. Wanneer het op wisselen aankomt zijn Ricky Hilgers en Richard Roelofsen vas te referentiepunten, terwijl Roberto Straal vaak in de basisopstelling staat. Tot de jonge talenten van Vitesse (dat het merendeel van de contractspelers zelf opleidde of in een pril stadium ont dekte) hoort de vorig seizoen uit Alphen aan den Rijn weggeplukte aanvaller Dennis Krijgsman. Macht In de eerste ontmoeting van dit seizoen, in Arnhem, speelden Ajax en Vitesse vrij bloedeloos (figuurlijk gesproken dan) gelijk. Laten we de akelige gedachte aan zo'n eindstand vanmiddag uitbannen. Ajax heeft, zeker thuis, te veel macht om de aanhang op een maagdelijke middag te tracteren en Vitesse kan zoveel oor spronkelijks in zijn voetbal leggen dat er ook van de Arnhemse gasten meer mag worden verwacht. BenTornato Aron Winter jaagt in de wedstrijd FC Utrecht-Ajax twee tegenstanders de stuipen op het lijf. Robert Roest (links) en Ab Plugboerzijn de Utrecht-spelers die, helaas voor Ajax, uiteindelijk toch aan het langste eind trokken. Hoewel Ajax in de eerste twintig minuten de wedstrijd volledig domineerde werd er in de Galgenwaard toch met 2-1 verloren. 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 5