CUPvHISTOR AJAX - RUCH CHORZOW De tweede ronde van het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker speelde zich af in de schaduw van de tweestrijd die Feyenoord moest uitvechten tegen AC Milan bij de landskampioenen. Het toer nooi, dat een jaar later zou worden om gebouwd tot dat om de UEFA-Cup, had nog lang niet de uitstraling van tegen woordig, maar bovendien had de tegen stander van Ajax een weinig imposante klank in het internationale voetbal. Toch was Ruch Chorzow negenvoudig kam pioen van Polen, telde het drie interna tionals in de ploeg (Faber, Marx en Bula) en stond het na twaalf wedstrijden bo venaan de ranglijst in de Poolse compe titie. Tenslotte had het in de laatste vijf competitiewedstrijden geen enkele te gentreffer hoeven te incasseren. Al met al had het er dus alle schijn van dat Ruch door Ajax maar beter serieus genomen kon worden. Bovendien verdiende het aanbeveling om in de thuiswedstrijd al voldoende afstand te nemen: voor de return, te spelen in Katowice werden tachtig- tot honderdduizend toeschou wers verwacht, en in de eerste ronde was Wiener SK na een 4-2 overwinning alsnog in de return uitgeschakeld: 4-1 Voorbeeld Vasovic De eerste helft van de wedstrijd bleek de verwachting van een taai Ruch in eerste instantie juist. Ajax kwam niet goed in het juiste spel, Ruch beperkte zich tot verdedigen met hier en daar een aanval. Halverwege de eerste helft leek die tac tiek zelfs succes op te leveren, toen Her man passte op Faber en deze Bals dwong tot een reflexredding met het been. Het leverde een hoekschop op, Velibor Vasovic brak in de eerste wed strijd tegen Ruch Chorzow de ban met een voortreffelijk doelpunt. de enige die de Polen gedurende de he le wedstrijd mochten turven. Ajax was aan de andere kant heel wat vaker te vinden. Maar Piet Keizer werd effectief geschaduwd door Piechnyc- zek, en Cruijff en Van Dijk misten scherpte om de score te openen. Sjaak Swart raakte de lat, Gerrie Mühren schoot een vrijwel onmisbare kans hoog over. Drie minuten voor de rust hielp Va sovic het steeds wanhopiger aanvallen de Ajax over het dode punt heen. De Joegoslavische ausputzer besloot dat de aanval ditmaal maar eens niet via de vleugels, maar door het centrum moest worden opgezet, trok hoogstpersoonlijk langs de lengte-as ten aanval en scoor de met een droge schuiver: 1 -0. Amper een minuut later nam Cruijff een hoek schop, kopte Keizer door en scoorde Swart in de lange hoek. En als een over treding op Cruijff door de matig fluitende Noor Oberg was bestraft met een penal ty dan had Ajax zelfs nog met 3-0 kun nen gaan rusten. Die derde treffer kwam evengoed; der tien minuten na de rust bereikte Van Dijk de buitenspel staande Crijff, die echter niet werd teruggefloten, een sliding ont week en 3-0 scoorde. Dat was de nek slag voor het hardwerkende Ruch. Het gerammel van de verdediging kende geen grenzen meer, de goed begonnen doelman Pietrek maakte steeds meer fouten bij hoge ballen, en Ajax kon de score naar believen opvoeren. Eerst passte Swart op Cruijff, die snel door- kopte naar Van Dijk: 4-0, en nadat Kei zer en Cruijff nog in kansrijke positie niet thuis gaven, pikte Cruijff bliksemsnel de bal in na een foute pass van Nieroba: 5- 0. Een paar minuten later legde Nieroba in een poging een nieuwe fout te herstel len Cruijff neer, en mocht Vasovic van elf meter zijn tweede treffer scoren. En op slag van tijd was een nieuw misverstand spekkie voor het bekkie van Van Dijk, die de voorsprong tot 7-0 uitbouwde. 'Waterloo, Waterloo', mompelde de Poolse vice-voorzitter, na afloop wezen loos voor zich uitstarend. Come-back Pronk De Polen namen maatregelen, en beslo ten de return te spelen in het eigen sta dion, nog niet half zo groot als dat van Katowice. Ajax maakte zich weinig zor gen over de plaatsing voor de derde ronde, wel over de geldingsdrang van de Ruch-spelers, die de vernedering voor eigen publiek enigszins wild goed maken. Ajax overnachtte in slot Osrodek in het plaatsje Swierklaniec, waar Vasovic niet aanwezig was: hij was met griep in Am sterdam achtergebleven en Pronk mocht zich opmaken voor zijn zoveelste comeback. Ruch schoot met verve uit de startblok ken, en rechtstreeks van de aftrap joeg Bula de eerste kans voorlangs het doel van Bals. Nadat Cruijff nog even een speldeprik had uitgedeeld werd Ajax steeds meer met de rug tegen de muur gedrukt, maar de verdediging gaf geen krimp. Sterker nog: uit een uitval nam Ajax de leiding; via Cruijff en Van Dijk be landde de bal bij Mühren, die met een tikje scoorde. Geconfronteerd met de achterstand trok Ruch de wapens. Cruijff werd tot twee maal toe getorpedeerd door doelman Pietrek, die echter slechts zichzelf bles seerde. Bals toonde zijn klasse bij een schot van Gomuluch, een inzet van de buitenspel staande Herman en een kans van Bula. Twee minuten voor rust moest de Ajax-aanvoerder echter alsnog zwichten bij een afzichtelijke buitenspel goal van verdediger Piechniczek. Cruijff: het veld uit Na de hervatting zorgde Ruch voor een bombardement aan hoekschoppen, maar de Ajax-verdediging hield het hoofd koel. Het laatste redmiddel voor Ruch was derhalve de botte bijl. Herman gaf Hulshoff een schop, Van Dijk werd aan de arm tegen de grond getrokken, maar de scheidsrechter, de dikke Bul gaarse ingenieur Chomakov, zag niets. Twintig minuten na rust zag hij daarente gen iets wat niemand anders zag: na trappen van Cruijff. De inmiddels bont en blauw getrapte Ajacied werd be schuldigd van een schopbeweging naar zijn bewaker Wyrobek, maar beweerde bij hoog en bij laag dat het precies an dersom was geweest. Terwijl de hinken de Cruijff de kleedkamer opzocht, meende Michels dat deze slechts ge blesseerd was uitgevallen, en wilde Mul ler laten invallen. Even tevoren had de trainer bij het pandemonium ingegrepen toen Rijnders een Pool te lijf wilde. Terwijl Ruch probeerde de score alsnog in haar voordeel om te buigen, onder meer via een vuistslag van Herman op het oog van Bals en een schot van Masczyk op de paal, was het Ajax dat in de laatste minuut toesloeg toen Rijnders Van Dijk aanspeelde en deze de eind stand op 1 -2 bracht. In het vliegtuig te rug naar Amsterdam waren er waarde rende woorden van de Ajax-spelers voor hun Feyenoord-collega's, die die avond een historische overwinning hadden ge boekt door AC Milan uit te schakelen. Evert Vermeer 14

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 16