RAYMOND VAN DER GOUW EEN TYPISCH NEDERLANDS PRODUKT 9 Raymond van der Gouw, sinds 1988 keeper van het Arnhemse Vitesse, heeft het reuze naar zijn zin in Nederland maar lonkt toch voorzichtig naar een piekkie over de grens. Van der Gouw begon zijn karrière bij de amateurclub FC Berghui zen, kwam op twintigjarige leeftijd op de Adelaarshorst van Go Ahead Eagles te recht en stond daar vijf seizoenen onder de lat. Raymond speelde voor Jong Oranje en het Bondselftai en met zijn huidige club beleefde hij Europese avon turen. Van der Gouw heeft weinig te kla gen maar hij ambieert toch, zoals veel voetballers, een kans tussen de palen van een buitenlands doel. "Bij FC Berghuizen begon ik indertijd als veldspeler", kijkt Raymond van der Gouw terug op het prilste stadium van zijn loopbaan, "Totdat de keeper van ons elftal ziek werd. Mijn vader, die toe vallig langs de lijn stond, tipte de trainer en die stelde mij vervolgens op. Sinds dien ben ik op doel blijven staan. Ik denk dat ik het als veldspeler ook wel tot het betaalde voetbal had geschopt, maar zo hoog als ik nu als keeper ben gekomen was me nooit gelukt. Het keepen was niet mijn eerste keus maar achteraf is het een goede zaak dat het zo is uitge pakt." Studie Raymond van der Gouw studeerde aan de Academie voor Lichamelijke Opvoe ding in Groningen toen Go Ahead Eag les hem een contract aanbood. Hij greep de kans met beide klemvaste handen aan. In Deventer begon zijn be taalde karrière. "Ik dacht 'nu of nooit'", vertelt Raymond, "Ik was tenslotte al twintig. Maar die studie wilde ik ook af maken. Go Ahead heeft mij toen een aangepast trainingsprogramma aange boden waardoor ik mijn studie kon vol tooien. Ik ben de club tot op de dag van vandaag dankbaar dat het die gok met mij heeft gewaagd. Zo heb ik nog wat achter de hand. Naast het voetbal geef ik tien uur per week gymnastiekles op een basisschool en dat bevalt me pri ma." Jongbloed Via Jan Jongbloed kwam Raymond van der Gouw bij Vitesse terecht. De ex-in- ternational die twee WK-finales mee maakte was assistent-trainer bij de Eag les en nam Van der Gouw bij zijn eigen overgang naar Monnikenhuize mee. Over Van der Gouws transfer is toen het een en ander gechreven; Go Ahead Eagles bood Van der Gouw een contract aan waarin hij zich niet kon vinden. Het scheelde niet veel of Raymond had zich weer bij de amateurs gevoegd. Op dat moment kwam Vitesse en de keuze was snel gemaakt. "Wij hebben met Vitesse nu een aantal heel goede jaren achter de rug", zegt Raymond, ter onderstreping van het feit dat hij van de overgang van Deventer naar Arnhem geen enkele spijt heeft ge had, "We vormen een hecht team. De een vindt zich niet belangrijker dan de ander en we gaan heel goed met elkaar om. Bert Jacobs is daar verantwoorde lijk voor. Hij voelt precies aan wanneer bepaalde zaken binnen de groep uit de hand lopen. Hij heeft natuurlijk het nodi ge meegemaakt en daardoor een grote mensenkennis opgebouwd. Met Jan Jongbloed vormt hij een prima team." Buitenland "Ik heb het bij Vitesse echt naar mijn zin", gaat Raymond verder, "Maar als ik me zou kunnen verbeteren zou ik dat niet nalaten. Verhuizen is voor iedere speler goed. Je moet je opnieuw bewij zen, het is een uitdaging. Je moet er voor waken niet vast te roesten bij een club. Ik zou graag nog eens naar het buitenland willen. In het bijzonder Enge land trekt me aan. Er heerst daarzo'n positieve voetbalsfeer, in tegenstelling tot Nederland, waar men alles in het ne gatieve trekt, jammer." Voorlopig blijft Raymond van der Gouw echter in Arnhem, waar hij de typische Nederlandse keepersschool vertegen woordigt. "Ik probeer de bai altijd zo eenvoudig mogelijk te pakken", legt de Vitesse-keeper uit, "zonder teveel risi co's te nemen. Ik begrijp dat het vaak saai overkomt bij het publiek; zij zien graag dat ik de bal met een zweefduik pak. Maarzo ben ik niet. Dat show-ele ment hoort niet bij mij, ik ben een ty pisch Nederlands produkt. Wat de wedstrijd tegen Ajax betreft be sef ik maar al te goed dat we nog nooit met twee punten uit De Meer zijn ver trokken. Maar de bal is rond dus waar om zouden wij niet een puntje uit het vuur kunnen slepen? We zullen op de counters moeten azen en de wedstrijd niet te laks en afwachtend beginnen. Ik houd het op 1-1 Angela Rijntjes

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 11