JUDITH SPRUIT In deze rubriek laten bekende en minder be kende vrouwen hun licht schijnen over het fenomeen voetbal. Vandaag is de gastschrijf- ster Judith Spruit. Het onderstaande artikel verscheen eerder in "Folia" (28 juni 1991) en krijgt door de ontwikkelingen van de afgelopen maanden rond het "lijdend voorwerp" een nos talgisch tintje. Judith Spruit (30) studeerde communicatiewe tenschap en werkt sinds 1988 als verslaggeef ster bij het universiteitsblad Folia. Onregelmatig bezoeker van De Meer. Vindt mooie goals be langrijker dan mooie benen. Het witte broekje dat strak om zijn stevige billen spant Ajax is altijd mijn favoriete club geweest en Jan Wouters mijn favoriete speler. 'Wouters, die kan niet voetballen', bromden mijn vriendjes altijd als hij weer een ijzersterke pass had gegeven. Die primitieve zelfverzekerdheid waarmee Wouters zijn tegenstanders omver duw de, en de ruwe gespierdheid als hij in de kleedkamer gefilmd werd (je rook zijn zweetvoeten bijna door de buis heen) bezorgden de voormalige Ajax-aanvoer- der een opwindend aura van stoere le lijkheid. Johnny van 't Schip zal nooit stinken, denk ik. Als ik deze blonde Ajax-god over het veld zie rennen, blijven mijn ogen kleven aan zijn gespierde kuiten, het witte broekje dat strak om zijn stevi ge billen spant en zijn prachtig gecoif feerde hoofd. De primitieve Wouters laat het hij voetbalvelden achter zich. Johnny van 't Schip kan niet alleen ontzettend goed voetballen, hij is ook het lekkerste stuk van deze voetbalgeneratie. Al die andere voetballers hebben lekker ge spierde kuiten, maar verder naar boven moet je niet kijken. Ik snap niet hoe ze met hun bonkige neuzen, spleetjesge bitten en matjes-kapsels nog zulke mooie vriendinnen weten te strikken. Dan Johnny. Hij zorgt dat hij zijn haar, sinds hij zich twee jaar geleden een nieuwe coupe aanmat, zorgvuldig op gellengte houdt. Anders dan Bryan Roy laat hij zich niet in ordinaire joggingpak ken van 179 gulden per stuk hijsen. Hij zou veel vaker op de foto moeten, en nog veel vaker op de televisie. Een paar jaar geleden zag ik zijn vrouw Danielle temidden van de overige Ajax-vriendin- nen bij de AVRO. Zij mocht, als vrouw van de aanvoerder (maarzij was natuur lijk de mooiste, Johnny weet wel wie hij aan de haak slaat) de AVRO-trofee mee nemen die Ajax als sportclub van het jaar kreeg. Hij kreeg vanwege Danielle de lulligste dingen naar zijn hoofd geslin gerd. Volgens mij zijn de vrouwen en mannen die dat roepen gewoon jaloers. Als hij er een jaartje niks van bakt, wer ken zijn lekkere koppie en zijn altijd jon gensachtige uitstraling averechts. Ik hoop dat ik hem nooit in het echt zal ontmoeten, omdat hij toevallig een siga renzaak bij mij om de hoek begint, zoals Bennie Muller. Dat wordt geheid een flop. Net zoals de keer dat ik zijn naam genoot Johnny Rep, ookzo'n blond stuk dat bij Ajax doorstootte, in zijn bomvolle stamkroeg De Lepelaar in het Noordhol landse Jisp trof. "Ben jij niet die voetbal ler met het gouden pikkie?" vroeg ik hem. Want Rep stond er om bekend dat hij altijd precies op het juiste moment de bal in het doel schoot. Rep keek korzelig op vanaf zijn bierglas. Zijn kameraden kregen een hitsige blik in hun verlopen veertigers-ogen. "Ja, daar weet Rep wel raad mee, met de vrouwtjes". Rep, ge- vleid:"Zelf dacht ik meer aan een goud haantje" Ik draaide me om. Gelukkig heeft Johnny van 't Schip aan het begin van het seizoen bijgetekend. Voor drie jaar. Zelf was hij liever vijf jaar bij de club gebleven waar hij al sinds zijn elfde jaar speelt. Maar ja, zelfs een Van 't Schip takelt af. Over drie jaar zullen zijn passes minder scherp zijn, en zijn dribbeltjes minder heftig. Dan zal hij geen 1,4 miljoen meer kosten, zoals nu. Laat hij dan alsjeblieft geen sigarenzaak bij mij in de buurt beginnen. Hij moet maar iets in de PR worden, of in de ver zekeringswereld, zodat hij altijd ver weg blijft. Als het Schip-Ahoy! niet meer door De Meer schalt, laat mij dan niet als straf elke dag likkebaardend een pakje siga retten kopen. Tecmessa is in het toneelstuk "AJAX" van de klassieke Griekse toneelschrijver Sophocles, de vrouw van de Griekse held, naar wie de voetbalclub werd genoemd. 8

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 10