SVVDORDRECHT '90 Vandaag is de club met de langste en tevens merkwaardigste naam uit het he le betaalde voetbal in de Watergraafs meer op bezoek: de Schiedamse Voet bal Vereniging Dordrecht '90. De club, gevestigd - dat voor de duidelijkheid - in Dordrecht, is de laatste in een schier on eindige reeks fusies in het betaalde voetbal, fusies die veel clubs hebben behoed voor faillissement, maar helaas ook veel clubs met een lange en eerza me staat van dienst hebben doen ver dwijnen terwille van het bedrijven van het betaalde voetbal. Oudere voetbal liefhebbers zullen nog met respect te rugdenken aan 1949, het jaar waarin SVV de landstitel greep, en nog ouderen zullen zich nog voor de geest kunnen halen hoe DFC een bijna jaarlijks terug kerende tegenstander was in de Weste lijke eerste-klassecompetitie, met wie menig stevig robbertje werd uitgevoch ten. De dagen van DFC zijn inmiddels al lang geschiedenis. De club, die aan het begin van de eeuw een van de topclubs van het land was, zij het nimmer landskam pioen, en die in 1913 het destijds zielto gende Ajax de grootste nederlaag toe bracht die het in de 91 jaar van haar bestaan in eigen huis (en trouwens ook daarbuiten) in de competitie zou lijden (een vernietigende 1-9), verdween in Een selectie van FC Dordrecht, één van de voorlopers van de huidige combina tie. bekende mannen op deze foto zijn Anne Evers (staand derde van links), trainer Jan Rab (staand uiterst rechts) en Jan Klijnjan (zittend tweede van links). 1972 definitief uit het betaalde voetbal. De licentie werd, naar de mode van die tijd, overgenomen dooreen stichting betaald voetbal getooid met de stads naam: FC Dordrecht. Toen ook deze niet de aanhang kreeg die het had ver wacht, werd de club in 1979 geheel ge reorganiseerd en herdoopt in DS '79; de afkorting stond voor Drechtsteden. In 1990 volgde de volgende reorganisatie, die ditmaal Dordrecht '90 opleverde. Die laatste incarnatie van de Dordtse club bestond slechts één jaar. Voorzitter en sponsor Den Braven ging deze zomer na een zeer korte onderhandelingsperiode in zee met John van Dijk, de sponsor van SW, die de bodemloze put waarin hij zijn geld meende te hebben gestort, wilde dempen via een fusie: met Excelsi or, met Sparta, met Feyenoord en ten slotte met Dordrecht '90. Het eerste gelukje had de nieuwe com binatie inmiddels al te pakken. Na maandenlang het wurgende koord van de degradatie om de nek te hebben ge voeld wist SVV zich op de allerlaatste dag te redden met de kleinst mogelijke voorsprong (van één doelpunt) op Heer enveen, en zo een plaats in de Eredivisie veilig te stellen voor de toekomstige fu sieclub. Daarbij speelde Ajax een onge wilde, maar belangrijke rol door in de voorlaatste wedstrijd met 1 -0 van SVV te verliezen en zodoende meteen haar eigen kampioenskansen aan scherven te gooien. De mooiste dag van het sei zoen voor SVV werd aldus de zwartste voor Ajax, dat immers PSV op dezelfde dag bij FC Groningen onderuit zag gaan en besefte dat het een gouden kans had laten lopen om een beslissende bres te slaan met de Eindhovense rivaal. Met het verdwijnen van SVV verdween deze zomer een club waartegen Ajax niet veel, maar wel emotierijke wedstrij den had gespeeld. In oktober 1948 bij voorbeeld: SVV, getraind door de be faamde ex-Feyenoorder Kees van Dijke en in één ruk op weg van de tweede klasse naar het landskampioenschap, kwam met 0-2 voor, vervolgens nog eens met 1 -3, maar zag Ajax toch nog langszij komen: 3-3. Na afloop tekende Ajax protest aan wegens het niet geven van een strafschop, en in afwachting van een uitspraak van de protestcom missie werd deze alvast genomen. Invaller Cor van der Hoeven schoot ech ter op de paal. Dat kostte een punt, want enkele weken later werd het pro test toegekend, en had Van der Hoeven beter gemikt, dan ware de uitslag alsnog 4-3 geweest. Twintig jaar later was de situatie geheel anders: SVV was al gedegradeerd, Ajax had nog één overwinning nodig voor de landstitel. Die landstitel kwam er, vooral door de produktiviteit van Cruijff, die driemaal scoorde, en Dick van Dijk, die in het begin van de wedstrijd een officië le waarschuwing had gekregen (de gele kaart bestond nog niet) en daardoor ex tra geprikkeld vijf maal raak schoot. Met 8-0 haalde Ajax de landstitel binnen. De traditie van SVV of DFC heeft SVV/Dordrecht nog bij lange na niet, en dat kan ook moeilijk na enkele maanden. Of de nieuweling zal aanslaan bij het voetbalpubliek zal de tijd nog moeten le ren. Het Amsterdamse publiek kan van daag een eerste oordeel vellen. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 6