AJAX - AC MILAN 14 Na de ontsnapping in Trnava was er in elk geval op één punt winst geboekt: het ge vaarvan overschatting van de eigen mogelijkheden was al vast een stuk minder. En dat kon geen kwaad, want de te genstander in de eerste Euro pacup-finale die door een Ne derlandse club zou worden gespeeld, op 28 mei 1969 in het Bernabeu-stadion in Ma drid, was er één van formaat: AC Milan, in 1963 al eens winnaar van het toernooi, had een verdediging waarop de befaamde aanval van Man chester United, met George Best, Bobby Charlton en Brian Kidd, zich in de halve finale te pletter had gelo pen. Ook Milan had zich geschikt naar het door velen zo verfoeide catenaccio dat het Italiaanse clubvoetbal in de jaren zestig zoveel succes had gebracht: voetballen vanuit een gesloten verdedi ging, met een ausputzer als extra slot op de deur. Milan had Malatrasi op die po sitie, met daarvóór mandekkers van for maat. Voor de tegenaanval beschikte Milan onder meer over de sluwe Zweed se veteraan Kurt Hamrin en de topscorer van de Serie-A, Pierino Prati. Maar bo venal bezat het op het middenveld de 'wonder boy' van het Italiaanse voetbal, Gianni Rivera. De 26-jarige middenvel der had een fabelachtige techniek en een loepzuivere pass waarmee de snelle spitsen menige wedstrijd op de counter konden beslissen. Ajax kon zich met een zekere rust op de belangrijkste wedstrijd uit haar geschie denis concentreren: de landstitel was al zo goed als onbereikbaar (en werd het weekeinde voor de grote strijd door Feyenoord in beslag genomen; Ajax had vrij gekregen). Piet Keizer (kuitbeen), Hulshoff (enkel), Van Duivenbode (maagklachten), Danielsson en Nuninga (verkoudheid) hadden zo gelegenheid op tijd fit te worden. De voorbeschouwingen in de pers we zen vrijwel alle in de richting van het er varener AC Milan, de Italiaanse pers schreef zelfs wat badinerend over Ajax. Milan-trainer Nero Rocco was wat re alistischer in zijn uitlatingen, meende ook wel de beste kansen te hebben, maar was door zijn spionerende assis tent Maldini gewaarschuwd voor het duo Cruijff-Keizer. De Nederlandse pers hoopte duidelijk op een wonder, maar erkende in alle eerlijkheid dat Ajax een zeer goede dag met veel geluk nodig zou hebben. En de supporters? Die zaten óf in Ma- Ajax als eerste Nederlandse club in de Europa Cup-finale. Aanvoerder Gert Bals presenteert zich samen met scheidsrechter Ortiz de Mendebil en Mi- lan-aanvoerder Gianni Rivera aan het publiek. drid (met zijn twaalfduizenden) óf thuis bij de buis, samen met 250 miljoen an deren in 21 landen. Zij hoopten stiekem die avond een voetbalfeest te kunnen vieren als nooit tevoren. Om kwart over tien waren de Ajacieden alleen nog maar blij dat hun neus van voren zat en niet opzij. Negentig minu ten lang was Ajax van hot naar her ge stuurd en geen moment in haar bekende spelletje gekomen. Om vier minuten over half negen werd afgetrapt, om vijf minuten over half ne gen werd de toon al gezet, toen Anqui- letti Prati aanspeelde en Bals diens schot geschrokken op de rechterpaal zag stukslaan. Zes minuten later beland de de bal bij de Argentijn Sormani. Deze stuurde met een schijnbeweging Huls hoff het bos in en sprintte de lange voor stopper eruit. Zijn pass bereikte het hoofd van Prati, die de bal met het hoofd langs Bals kopte. Die snelle achterstand was hoogst deprimerend voor Ajax, dat weer in de wedstrijd trachtte te komen op de haar eigen wijze: onverdroten aanvallen. Daarmee speelde het recht in de kaart van Milan, dat Ajax een optisch overwicht op het middenveld gunde, maar de touwtjes stevig in handen hield. Nadat Ajax aldus een minuutje of twintig op het Italiaanse doel had mogen storm lopen was het opnieuw Prati die toe sloeg. Hij werkte zich de Ajax-verdedi- ging binnen, speelde Rivera aan, kreeg hem via een hakballetje terug en schoot raak: 2-0. Bij die treffer werd Milan overi gens enigszins geholpen door de Spaanse scheidsrechter, Ortiz de Men- dibil, die vlak daarvoor niet had gefloten toen Suurbier onderuit ge haald werd. Ajax bleef volharden maar moest constateren dat Rosa- ti Cruijff evenzeer in de zak had als enkele weken tevoren Dennis Law, en Keizer tegen over Schnellinger volslagen onzichtbaar was. Althans, op één moment na: een kwartier na de rust verwierf de grillige linksbuiten zichzelf een schietkans, die hem werd ontnomen door een overtre ding van Lodetti. Keizer stortte theatraal ter aarde en kreeg de gewenste straf schop. Tijdens de aanloop trachtte Cudicini, de fameuze Zwarte Spin in het Milan-doel, Vasovic uit ba lans te brengen door te vroeg een stapje naar voren te doen. Koelbloedig stapte de Joegoslaaf over de bal heen, en dwong zo de Italiaan bij de tweede aan loop netjes op de doellijn te blijven; on berispelijk ging het schot in de hoek: 2- 1Milan, even geschrokken, zette meteen orde op zaken. Rivera schoot net voorlangs, Bals redde stompend bij een schot van Hamrin, en ook Sormani miste nog een kans. In de 22e minuut kreeg Sormani de bal op het middenveld aangespeeld, zag Van Duivenbode wei felen met aanvallen en schoot van twin tig meter hard en zuiver raak: 3-1Twee minuten later maakte Van Duivenbode zijn fout bijna goed, maar zijn schot schampte de paal. De slotfase was een show van de Milan-sterren, die het dap per doorstrijdende Ajax volkomen weg tikten. Nadat Lodetti alleen voor Bals had gefaald en Trappatoni een voorzet van Rivera net naast had gekopt, dook Rivera vrij voor Bals op, die door goed uitlopen de hoek verkleinde. Rivera trok de bal vervolgens terug op de toelopen de Prati, die Bals voor de vierde maal passeerde. Alle Ajacieden slikten manmoedig hun teleurstelling weg toen Rivera en niet Bals de Europa Cup uit handen van UEFA-voorzitter Wiederkehr In ont vangst mocht nemen. Weinigen hadden aan het begin van het seizoen gemeend dat Ajax het zo ver zou brengen. Zelfs experts niet, en de 'immer optimisti sche' Volkskrant-verslaggever Ben de Graaf voorspelde in zijn nabeschouwing dat het nog wel even zou duren voor er weer een Nederlandse club in de finale zou staan. Vier jaar achtereen zou hij zijn ongelijk onder de neus gewreven krijgen terwijl Nederland voetballend Europa onder de voet walste. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 15