13 national Martin Dominguez een belang rijke rol. Het is overigens niet de eerste keer dat Ajax in een Europa Cup-toernooi een Baskische club ontmoet. In de eerste ronde van het UEFA Cup-toernooi sei zoen 1978-1979 trof Ajax Athletic de Bil bao. De sfeer in het Athletic-stadion "De Ka thedraal" was fantastisch en zal onge twijfeld vergelijkbaar zijn met de stem ming die op 27 november in Pamplona zai heersen. In de uiterst tumultueuze uitwedstrijd verloor Ajax met 2-0. Het laatste Athle- tic-doelpunt was fel omstreden. Een af standschot van Vidal ketste van de dicht op het veld staande (betonnen) reclame ring terug in het veld. De bal was naast gegaan maar tot ieders stomme verba zing kende de Duitse scheidsrechter Horstmann een doelpunt aan Athletic toe. Ajax reclameerde na de wedstrijd bij de UEFA maar het mocht niet baten en met een 2-0 achterstand werd veertien dagen aan de return in De Meer begon nen. Zelden heerste er zó'n cupstem ming In het Ajax-stadion. De supporters speelden met hun fanatieke aanhang een grote rol in de inhaalrace die Ajax uiteindelijk een 3-0 overwinning oplever de. In de laatste minuut schoot Sören Lerby Ajax naar de volgende ronde. Eerdere Spaanse ervaringen deed Ajax op in het Europa Cup toernooi voor landskampioenen. Het "debuut" vond plaats op 20 septem ber 1967. Kampioen Ajax had niets en niemand minder dan het grote Real Ma drid geloot. In het Olympisch Stadion speelde Ajax met 1-1 gelijk en iedereen hield er rekening mee dat Ajax in het Bernnabeu-stadion uit het Europa Cup toernooi zou worden gemikt. Dat ge beurde ook, maar niet nadat Ajax de Madrilenen het vuur na aan de schenen had gelegd. Na negentig minuten (een fabelachtige kopbalgoal van Henk Groot) stond het 1 -1 en in de verlenging kroop Real Madrid door het oog van de naald, mede dankzij een enorme misser van Johan Cruijff. Een Real-doelpunt van Veloso verpulverde tenslotte de Ajax-droom. Een kleine vier jaar later werd Ajax in de halve finale aan Atlético Madrid gekop peld. Ajax kwam met een minieme ne derlaag terug uit het Estadio Vicente Calderon. Het vertrouwen in de goede afloop bleek terecht. In Amsterdam stond aan het einde van de wedstrijd de klassieke 3-0 score op het gele bord van het Olympisch Stadion. Twee seizoenen later stuitte Ajax op nieuw op een Madrileense topclub: Real Madrid. Via twee overwinningen (2-1 in De laatste keer dat Ajax een Spaanse tegenstander in de Europa cup ontmoette was in 1987 toen in de halve finale van het Bekerwinnaarstoernooi Real Zaragoza de op ponent was. De heenwedstrijd leverde een 3-2 overwinning voor Ajax op. De foto toont een moment uit die wedstrijd. Frank Rijkaard houdt zich in de plassen op de been terwijl op de achtergrond Sonny Silooy meeleeft. In Amsterdam won Ajax op nieuw: 3-0. Amsterdam en 1 -0 in Madrid) pakte Ajax zijn revanche voor de in 1967 geleden nederlaag. Na de reeds gememoreerde UEFA Cup wedstrijden tegen Athletic de Bilbao was Real Zaragoza de volgende Spaanse opponent. In het Bekerwinnaarstoernooi gold het de halve finale en Ajax stelde in de eerste (uit) wedstrijd de plaatsing voor de finale al zeker. Op de doorweek te grasmat van het stadion la Romareda won Ajax met 3-2 maar het verloor wèl Johnny Bosman die na een schermutse ling met tegenstander Fraile door de scheidsrechter naar de kleedkamer werd gestuurd. In Amsterdam plaatste Ajax zich met een schitterende 3-0 zege definitief voor de later gewonnen finale in Athene. Ben Tornato

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 14