ORLANDO TRUSTFULL "IK HAD EEN BEETJE DE AJAX-MENTALITEIT" 9 Orlando Trustfull (21 jaar) is de libero van SW Dordrecht '90. Een club die de laatste tijd vooral in het nieuws is vanwe ge de onrust aldaar. Hans Verèl werd al aan het begin van het seizoen de opvolger van Dick Advocaat, een trainerswissel die de club door de spelers nog steeds niet in dank wordt afgenomen. De door voorzitter Cees den Braven naar voren geschoven man wordt niet van harte geaccepteerd. Orlando Trustfull komt natuurlijk ook niet onder de confrontatie met de perikelen uit. "Het is voor beide partijen eigenlijk ver velend", verzucht Orlando, "Verèl wordt alleen maar onzeker door de verhalen in de pers. Hij heeft dan ook niet het over wicht dat Advocaat wel had. In ons team lopen veel jonge jongens, moeilijke jongens ook. We spelen nog te veel als individuen en niet als een team. In uitwedstrijden hebben wij nog maar twee punten gepakt (Orlando spreekt voor het weekend van 9/10 november. PD). Als we eenmaal met 1 -0 achter staan, gaan de koppies hangen en is het helemaal gebeurd. Het is puur een kwestie van mentaliteit. Logisch ook, met een zo jonge groep. Als je dan een man met overwicht voor de groep hebt staan, iemand die niet zo slapjes traint als nu gebeurt, kan je als team hoge ogen gooien, daar ben ik ze ker van. Maar nu moeten we door, we hebben geen andere keus." Vier jaar Ajacied De problemen die Orlando Trustfull nu al geruime tijd ondervindt bij de kersverse fusieclub, lopen als een rode draad door zijn voetbalcarrière. Het is altijd knokken geweest, het is hem niet aan komen waaien. Het begon allemaal veelbelovend. Eerst bij Rivalen, later bij Blauw Wit, waar hij in de D 1 nog opviel, samen met zijn elftal genoten Raymond Loch en... Bryan Roy. de drie jonge Amsterdammers mochten een proefwedstrijdje spelen bij Ajax en konden zich na een bezoekje aan de be stuurskamer Ajacied noemen. Dat duur de vier jaar want op zijn zestiende kreeg Orlando te horen dat hij niet langer wel kom was in De Meer. "Ze vonden me te langzaam", legt Orlan do uit, "Ik was toen nogal klein en ge drongen. En juist in de laatste jaren had ik vaak last van blessures, een gevolg van groeistuipen. Ik vond het vreselijk dat ik weg moest. Mensen die zeggen: het wordt helemaal niks met jou... Dan krijg je wel een dreun als je zo jong bent." Zijn teamgenoot Bryan Roy bleef, en werd bekend. Trustfull ging weer terug naar zijn oude club, Blauw Wit. Precies die stap terug heeft hem gehard, zegt hij nu. "Al die mensen bij Blauw Wit zeiden: moetje hem zien, hij komt net terug van Ajax en denkt nu zeker dat hij alles kan. Ik moest me extra bewijzen en ik wilde koste wat kost het betaalde voetbal weer halen. Ik wist dat ik genoeg kwali teit had en heb me dan ook terugge- knokt. Achteraf kan ik alleen maar zeg gen dat die ervaringen goed voor mij zijn geweest. Ik ben mentaal gehard." Marciano Vink Toch denkt Orlando nog wel eens aan hoe het zou zijn gelopen wanneer hij niet weg had gemoeten bij Ajax. Wanneer hij niet via Blauw Wit, Haarlem en SW de Eredivisie binnen was gekomen. "Vink staat nu op mijn plaats", stelt Or lando Trustfull vast, "Hij is een paar stappen verder dan ik, maar hij heeft dan ook betere voetballers om zich heen. Ik denk dat ik daar ook had kun nen staan, wanneer ik dezelfde oplei ding had gehad. Ik benijd Marciano best wel. Hij mag voor zijn verdediging spe len, kan opbouwend werk doen, terwijl ik in een ploeg zit die zoveel aanvallen over zich heen krijgt, dat ik alleen maar toe kom aan het geven van rugdekking en mijn man op vangen. Opbouwend meevoetballen is er haast niet bij." Niettemin heeft Trustfull in de jaren bij Blauw Wit, Haarlem en SVV ook dingen geleerd die hij bij Ajax niet zou hebben opgestoken. Want dat hij uit de Ajax- school kwam werd Trustfull ook duide lijk: "Ik dacht altijd in de Ajax-mentaliteit. Zo van 'ik kan goed voetballen dus hoef ik niet hard te werken.' Dat is er al gauw uit geschopt bij de amateurs. Daar heb ik leren bikkelen en knokken. Dat is al leen maar in mijn voordeel geweest. Ik zal nooit een keiharde werker worden, ik moet het nog steeds van mijn techniek hebben, maar daarmee alleen red ik het nu niet. Als je bij Ajax speelt weet je niet wat verliezen is. Van jongs af aan win je alles, dat speelt meteen een stuk ge makkelijker. Daarom hebben de meeste Ajacieden ook niet die over-mijn-lijk mentaliteit die Wouters en Blind wel hebben. Ja, omdat die niet uit de Ajax- school komen. Nu er wat meer van ze gevraagd wordt, gaat het ook wat min der bij Ajax. Maar als de machine een maal gaat lopen, zijn er weinig clubs die ze kan stoppen." Voetballend de besten Hoe jong Orlando ook is, hij vindt het oneerlijk dat de jonge Ajacieden niet meer krediet krijgen. "Eerst waren het Rijkaard en Van Basten die nooit top pers zouden worden omdat ze geen mentaliteit zouden hebben", zegt Trust full, "Nu zeggen ze hetzelfde van Roy, Vink en De Boer. Je bent een mens. Ze ker op deze leeftijd speel je wisselvallig maar fouten horen bij het leerproces. Je moet gewoon weten dat die vechters mentaliteit, waar zo vaak over wordt ge sproken, er bij Ajax gewoon niet is. Voet ballend zijn ze de besten van Nederland. Als je een vergelijking maakt met het da gelijks leven kan je het zo stellen: een kind van rijke ouders kan ook niet van de ene dag op de andere in de supermarkt schappen gaan staan vullen." Petra Dorrestijn

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 10