AJAX - RODA m In de schier onophoudelijke reeks wed strijden treft Ajax vanavond in De Meer een tegenstander van gewis kaliber. Op de ranglijst mag Roda JC dan niet op een flonkerende positie staan (trouwens, Ajax staat, om welke reden dan ook, evenmin op de plek waar het hoort), de Limburgers horen zonder meer tot de Zware Jongens. Ajax - Roda JC is in de bijna twintig jaar dat de geel-zwarten uit Kerkrade zich koesteren in een plaats onder de Ere- divisiezon uitgegroeid tot een klassieker. We hoeven niet eens zo heel ver terug in de geschiedenis om die stelling onder streept te zien. Wie herinnert zich niet die bloedstollende confrontatie tussen Ajax en Roda JC in De Meer, twee sei zoenen terug. Voor Ajax stond toen de landstitel op hetspel, voor Roda de eer. De toen door Jan Reker getrainde ploeg deed zijn sportieve plicht naar behoren en bood Ajax uitermate fel tegenstand. Dat resulteerde op een gegeven mo ment in een -voor Amsterdam- akelige 2-0 achterstand en het daardoor zekere verlies van de landstitel. Het pakte door de late treffers van Wim Jonk en Ron Willems allemaal verrassend uit, maar Dan Petersen glijdt langs twee Brazili aanse verdedigers van Fluminense tij dens het Amsterdam-toernooi. De Deense aanvaller heeft in de laatste we ken weer regelmatig laten zien uit het goede voetbalhout te zijn gesneden. nog verzucht de huidige Ajacied en toenmalige Roda-speler John van Loen dat het allemaal heel anders had kunnen lopen. "Had onze trainer toen niet zo'n stomme wissel doorgevoerd, dan had ik het nog wel willen zien", aldus John, die daarmee doelt op de angst van Jan Re ker die bij de eenmaal bereikte 2-0 voor sprong een verdediger voor een aanval ler in het veld bracht en Ajax zo de gelegenheid gaf nog meer druk uit te oe fenen. Hoe het ook zij, die Ajax - Roda was een onvergetelijke. De situatie van dit moment is uiteraard niet te vergelijken met die van twee sei zoenen geleden. We bevinden ons mid denin de competitie en het warrige ver loop daarvan zorgt ervoor dat we weinig zicht hebben op de werkelijke krachts verhoudingen. Roda JC bevindt zich iets onder de sub top, boven Ajax, maar voetbalde vier keer meer dan de Ajacieden. De onwezenlijke situatie doet natuurlijk niets af aan de kleur van de wedstrijd. Onder het kunstlicht van De Meer zal Roda JC zich naar goede gewoonte weer een lastige klant tonen. De totaal cijfers tonen wat de wedstrijden in Am sterdam betreft een groot Ajax-over- wicht (Ajax won veertien van de achttien duels) maar in die reeks zitten ook een paar venijnige doorntjes. In 1977 en 1978 pakte Roda beide punten mee naar huis en naast de reeds gememo reerde 2-2 van 1990 sleepten de heren van Kaalheide in 1988 een enerverende 3-3 uit het vuur. Adrie Koster Niet alleen wat betreft de samenstelling van het elftal verschilt Roda JC van het team dat vorig seizoen met een 4-1 ne derlaag afdroop. Trainer Jan Reker, ge durende het vorig seizoen regelmatig in aanvaring met het Roda-bestuur, verliet Kaalheide en zijn plaats werd ingeno men door Adrie Koster. De voormalige aanvaller van PSV en Roda had het als trainer best naar zijn zin bij Willem II. Maar toen in Tilburg Piet de Visser dui delijk maakte het coachen te missen en de plaats van Koster te ambiëren was er voor Adrie weinig nodig om "ja" te zeg gen tegen het aanbod van Roda JC. Het elftal van Adrie Koster is meer dan voorheen bepaald zuidelijk getint. Dat geldt natuurlijk niet voor de Poolse keeper Henryk Bolesta, die de oudge diende Jos Smits achter zich houdt, in de defensieve lijn waarschuwt men el kaar met de zachte "g". De zachte "g" van Gerry Senden bij voorbeeld. Senden is de nog jonge rechterverdediger. In het centrum maakt Bert Verhagen moeilijke tijden door. El ders in "Kick Off" kunt u er het fijne van lezen. Eugene Hanssen loopt al jaren mee en is op verschillende posities in zetbaar. De "harde man" van Roda kwam dit seizoen het meest in aktie als maatje van Verhagen. Op de linkerkant treffen we René Trost, een verdediger met een neus voor doelpunten. De man om wie het op het Roda-mid- denveld moet draaien is Michel Boere- bach. De geboren Amsterdammer be schikt over een prachtige pass en een snoeihard schot en vindt, na de lastige periode bij PSV, langzaam maarzeker zijn oude vorm terug. Michel Broeders en Mare Luijpers schakelen tussen de verdediging en de aanval en laten het ideeënwerk over aan Boerebach. Middenveld-assistentie wordt, op links, verleend door de aan het begin van dit seizoen van FC Twente gekochte Berthil ter Avest, die zich ook offensief graag ontplooit. Het Kerkraadse spitsenduo bestaat uit René Hofman (mooie voorzet, doelge richt) en de Australische spits Graham Arnold. In Ajax Wilson Ogechukwu heeft trainer Koster nog een mooie joker achter de hand. De Nigeriaanse aanvaller maakte met name in de beginfase van de com petitie veel belangrijke doelpunten als invaller. BenTornato 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 3