«7D41 M- TOERNOOI SCHEURER 'N f 6-JABICE EENDAGSVLIEG ALLROUND IN GROTE EN KLEINE BOUWKUNDIGE PROJECTEN Telefoon 020 - 6930905 Telefax 020 - 692411 3 Dat het Amsterdam-toernooi dit week einde zijn zeventiende editie beleeft, is een trotse constatering die aanvanke lijk geheel strijdig was met de opzet. Immers, in 1975 werd het toernooi voor het eerst georganiseerd als on derdeel van de uitgebreide viering van het zevenhonderdjarig bestaan van de stad, althans van de oudst bekende vermelding van de stad, het tolprivile- ge van graaf Floris V uit 1275. Dat eerste toernooi, waarvoor behalve, uiteraard, Ajax, ook aartsrivaal Feye- noord, Barcelona (met Cruijff en Nees- kens) en RWDM (met Boskamp) wa ren uitgenodigd, werd een dusdanig succes dat al snel werd besloten er een jaarlijks terugkerend gebeuren van te maken, zodat Amsterdam naast de elke vijf jaar terugkerende Sail- manifestatie twee mooie tradities aan die zo gemoedelijke jubileumviering heeft overgehouden. Met het Amsterdam-toernooi keerde in feite een oude traditie in de voetballerij terug. Voor het betaalde voetbal zijn intrede deed, begon ieder seizoen met een keur aan toernooien: het bekend ste en belangrijkste was de Zilveren Bal in Rotterdam, in prestige op de voet gevolgd door AROL-beker- toernooi van AFC. Ook De Spartaan (Zilveren Westerkerk), De Volewijckers (Zilveren Pont) en menige andere club organiseerden jaarlijks een toernooi. Ajax had, aanvankelijk alleen en later samen met Blauw Wit, een internatio naal Paastoernooi dat drommen pu bliek trok. Voor Ajax, de enige min of meer vaste deelnemer van het Amsterdam-toernooi, maakt het toer- nooiweekeinde een belangrijk deel uit in de seizoensvoorbereiding; vóór 1975 was het gebruikelijk dat een week voor de competitie begon, een gerenommeerde buitenlandse club werd uitgenodigd voor een vriend schappelijke wedstrijd in de Water graafsmeer, een gewoonte die thans overbodig is geworden. Bovendien zette het Amsterdam-toernooi een trend. Al snel kwamen er ook toernooi en in Rotterdam, Eindhoven, Alkmaar en Den Helder, die wisselend succes kenden. Dat eerste toernooi liet sportief een bij smaakje na bij de Ajax-fans. Nadat een tegenvallend Barcelona overtui gend opzij werd geschoven, liep het in de enerverende finale tegen RWDM in de slotfase volledig fout en zag Ajax een 2-1 voorsprong omgezet in een vernietigende 5-2 nederlaag. Ook in 1976 was er een Hol land—België finale, opnieuw met Belgisch succes. Het Anderlecht van Rob Rensenbrink, Arie Haan en Jan Ruiter trok met 3—1 aan het langste eind. En driemaal bleek geen scheeps recht voor Ajax toen het ambitieuze AZ '67 in 1977 met 3-0 de beker incasseerde. Pas bij het vierde toernooi, in 1978, kon Ajax de Amsterdam-trofee in de prijzenkast zetten, na een zwaar aan gevochten zege op Anderlecht. De Belgen, met de nieuwe aankoop Ruud Geels (ex-Ajax) in de ploeg, waren ra zend op scheidsrechter Berrevoets, die van partijdigheid werd beticht door een dubieuze vrije trap en een dito strafschop toe te kennen, en lieten de emoties het pleit beslechten. Vanaf de elfmeterstip bleek Ajax het koelbloedigst. De volgende vier jaar was er telkens de broederstrijd tussen Ajax en AZ '67, waarvan driemaal in de finale. Die van 1982 was het gedenkwaardigst, toen een falende Ajax-doelman Galjé in de openingsfase de bal driemaal langs zich heen zag suizen en Ajax via een prachtige inhaalrace toch nog op 3—3 kwam, om vervolgens na een ver lenging en achttien strafschoppen toch nog naast de hoofdprijs te grijpen. Een jaar eerder waren beide Nederlandse vertegenwoordigers kansloos geweest: Ajax tegen Ipswich Town, AZ tegen Standard Luik, dat na twee Belgenloze toernooien de zuiderburen weer eer aandeed maar de Engelsen (met trai ner Bobby Robson en de Nederlandse tandem Thijssen-Mühren) de beker moest laten. 1983 was het toernooi van Johan Cruijff. Hij had die zomer met veel la waai Ajax verlaten en had zich bij Feyenoord gemeld, maar de gewenste confrontatie Ajax-Feyenoord bleef uit toen Ajax zich in AS Roma verslikte. Na een gelijkspel in de finale tegen de Italianen kon Cruijff via zijn strafschop Feyenoord de eerste prijs bezorgen, maar pesterig zong de F-side 'Johan bedankt' toen diens schot over de lat van doelman Tancredi suisde. In de volgende ronde schoot Van de Korput alsnog Feyenoord naar zijn eerste (en tot dusver enige) toernooizege. In 1984 waren er twee unicums: voor het eerst en laatst deed er een natio naal team mee (Roemenië, met spelers als Lacatus, Hagi, Mateut en Camata- ru), en voor het eerst was er een ploeg van buiten Europa: het Braziliaanse Atletico Mineiro zorgde met fraai tech nisch, maar ook fysiek ongenadig hard spel voor een nieuwe impuls aan het Amsterdam-toernooi. Eerst werd Feye noord verslagen en vervolgens werd in de finale een 2-0 achterstand tegen Ajax rechtgetrokken en vervolgens via strafschoppen de zege gegrepen, waarbij Boeve de fatale penalty voor Ajax miste. De revanche voor Ajax kwam een jaar later, toen jonge talenten als Rijkaard, Van Basten, Van 't Schip en Vanen burg weer een jaar volwassener waren en via een schitterende wedstrijd de Brazilianen een 4-1 pak slaag gaven. In 1986 werd gebroken met het sys teem waarbij de beide winnaars en de beide verliezers van de wedstrijden van vrijdag elkaar de eerste, respectie velijk derde prijs bestreden. Te vaak was er de klacht geweest dat de ver liezersfinale op zondag volkomen on interessant was, en vooral Engelse en Duitse clubs vertoonden de neiging al leen het 'startgeld' te komen incasse ren en het verder wel te geloven. Er werd een nieuw systeem geïntrodu ceerd waarbij eenvoudigweg twee punten voor een overwinning en één B.V. Aannemersbedrijf J. Scheurer Zoon Kamerlingh Onneslaan 40 1097 NH Amsterdam 5

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 5