AJAX VOLWASSENHEID GEËIST Opgericht: 18 maart 1900 Palmares: 23 keer kampioen van Nederland, 11 keer winnaar Ne derlandse beker, 3 keer winnaar Europa Cup Landskampioenen, 1 keer winnaar Europa Cup Beker winnaars, 2 keer winnaar Super cup, 1 keer winnaar Wereldbeker Trainer: Leo Beenhakker Voorzitter: Michael van Praag Directeur: Arie van Eijden Topspelers verleden: Wim Vol kers, Piet van Reenen, Wim An- deriesen, Rinus Michels, Sjaak Swart, Bennie Muller, Johan Cruijff, Piet Keizer, Ruud Krol, Jo han Neeskens, Johnny Rep, Bar ry Hulshoff, Wim Suurbier, Gerrie Mühren, Arnold Mühren, Ruud Geels, Frank Arnesen, Sören Ler- by, Piet Schrijvers, Gerald Vanen burg, Frank Rijkaard, Willem Kieft, Marco van Basten Stadion: Ajax-stadion (De Meer) Capaciteit: 20.000 Clubkleuren: wit met vertikale rode baan Traditioneel presenteert Ajax zich tij dens het Amsterdam-toernooi aan de eigen aanhang. In het Olympisch Sta dion speelt het de eerste wedstrijd binnen de Amsterdamse stadsgrenzen. De Olympische veste, waar kortgele den duizenden gymnasten de ware sportgeest ten toon spreidden, begint zeer bekend terrein te worden voor de Ajacieden. Op 16 juni stapten de Ajacieden met gebogen hoofd het veld van het Olym pisch Stadion af. Voor 52.000 aanhan gers was het niet gelukt om het gat van twee doelpunten, dat PSV van Ajax scheidde, te overbruggen. Een eerste plaats maar géén titel. Dat was de harde waarheid waarvan de bete kenis misschien pas in de vakantiewe ken daarop volgden. We zijn nu krap twee maanden verder en Ajax heeft zijn wonden gelikt. Met nieuw elan wordt het volgende karwei aangepakt en, zoals het bij topclubs hoort, er hebben zich in het Amster damse kamp alweer enige verschuivin gen voorgedaan. De warme belangstelling van Barcelo na voor Richard Witschge werd ge concretiseerd in transfers. Topschutter Dennis Bergkamp miste een belangrijk gedeelte van de oefenstage door een acute blindedarm-ontsteking. In plaats van rondjes te rennen en ballen tegen de touwen te schieten moest Dennis zich laten opereren. Letterlijk en figuur lijk een pijnlijke geschiedenis, maar de club zal er zich niet door van de wijs laten brengen. Ajax is er de club niet naar om in tijden van nood excuses aan te dragen. Zeker niet aan de voor avond van het seizoen 1991-1992. Na twee jaar waarin de technische lei ding veel (jeugd-)zondes door de vin gers zag of met de mantel der liefde bedekte wordt die houding ten opzich te van de werknemers aangepast. Leo Beenhakker stelde tijdens de persconferentie, waarmee Ajax het sei zoen op 17 juli opende, dat hij meer eisen ging stellen. Dat moet ook. Want wil Ajax zich blijven ontwikkelen om zo te kunnen concurreren met de in ternationale top, dan zal het aangena me speelse in een professionele ver pakking worden gewikkeld. Die doelstelling en de nieuwe gezich ten binnen de selectie van Beenhakker zal voor grote nieuwsgierigheid bij het publiek zorgen. De aderlating die het vertrek van Ri chard Witschge Ajax bezorgde leverde wel veel geld op en op slagvaardige wijze werden die munten benut om de selectie meer "boby" te geven. Binnen een paar dagen waren de contracten met Fons Groenendijk en John van Loen getekend. Groenendijk hoort al een paar jaar tot de beste linkermiddenvelders van het land. Hij heeft voldoende meegemaakt en zijn intelligentie doet de rest om zich moeiteloos te kunnen aanpassen. De komst van John van Loen creëert nieuwe aanvallende mogelijkheden voor Ajax, al moet men niet denken dat John alleen in de lucht een kanjer is. Van Loen kan ook aan de bal goed voetballen, dat bewees hij al in zijn FC Utrecht-tijd. Zijn strijdlust is ook be kend. Als "broekje" maakt hij het de klasserijke Sovjet-verdediger Oleg Kuznetsov jaren geleden eens uiterma te moeilijk door onbevangen de duels aan te gaan. De beroemde Voorlandse voetbal- school blijft natuurlijk ijzersterk verte genwoordigd. Talent genoeg. Wie vorig seizoen wel eens een kijkje heeft ge nomen bij de B-junioren weet dat er over een paar jaar wéér een uitsteken de lichting aan de poort klopt. Maar om de echte top te bereiken is talent alleen niet voldoende. Een aantal spe lers wist dat al. De jonkies hebben het vorig seizoen aan den lijve ondervon den. Wie niet heeft geleerd valt af. Zo hard en zo duidelijk ligt het. In leef tijdsjaren zijn het gros van de Ajacieden nog erg jong. Groentjes zijn het echter allerminst. De jongsten spe len toch alweer drie jaar aan de Ne derlandse top en hebben ervaringen opgedaan in Oranje. Inderdaad. Euro pa Cup-voetbal noemen we niet. De bittere ervaring tegen Austria gooide roet in het eten. Juist in het UEFA Cup-toernooi, waarin Ajax het opneemt tegen het Zweedse Örebro, willen Beenhakker en zijn keurkorps laten zien dat Ajax ook internationaal meetelt. Hoe ver is Ajax, naar internationale maatstaven gemeten? Dat is het grote mysterie waar de leiding maar ook de supporters in de twee toernooi-dagen van het Amsterdam-toernooi iets meer over te weten zullen komen. Sampdoria is een ploeg van absolute klasse met een elftal dat gepokt en gemazeld is door de vlijmscherpe Se rie A. Kenmerkend is het verschil in benadering. Sampdoria werd twee jaar geleden nog als 'jong en onervaren' beschouwd. Kwalificaties waar Ajax ook mee vertrouwd is. Maar de gemid delde leeftijd lag toen zeker vier jaar hoger dan bij het huidige Ajax het ge val is! Het duel met de Italiaanse kam pioen, op zondag 11 augustus, is een voortreffelijke test, net als de wedstrijd tegen het Braziliaanse Fluminense. Daarin krijgt Ajax te maken met een kompleet andere speelstijl en een heel verschillende benadering van het voetbal. Belangrijker dan de resultaten tegen Fluminense en Sampdoria is het om flink te leren van de twee confrontaties. Nog voordat Groenendijk en Van Loen naar De Meer verhuisden kwam een andere middenvelder naar Amsterdam. Met zijn transfer naar De Meer-club zag Robbie Alflen een jongensdroom in vervulling gaan. De Utrechter hoeft echt niet in de war te raken van zijn nieuwe omgeving want hij bewees in de afgelopen vier seizoenen een voortreffelijke voetballer te zijn. Alflen is bovendien leergierig en bezit de juiste winnaarsmentaliteit. Hij voet balt met zijn hart maar ook met zijn verstand. Een ander pluspunt is dat hij zijn technisch-taktische kwaliteiten fun deert met een krachtig optreden. Hij kan een bal veroveren en eenmaal in balbezit raakt Robbie het leer zelden kwijt. Vorig seizoen schoot Rob Alflen in het 37

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 37