ROMHRfO ALLADIN MET DE WONDERLAMP COMTEX B.V. vctf09v0, wsA^' Brazilianen al lang wisten kreeg tij dens de Olympische Spelen van Seoel de hele wereld door: Romario bezat een bijna magische gave om de bal over de doellijn te werken. Als een Alladin met de Wonderlamp verblufte en verbijsterde het begaafde Carioca-kind ook Nederland. En thuis in Brazilië genoten zijn van trots en weemoed vervulde vrienden wanneer het TV-programma 'Fantastico' zon dagavond de PSV-goals van Romario uitzonde. Regelmatig lijkt het mannetje lusteloos wat tussen de verdedigers door te scharrelen. Maar dan wrijft hij over zijn lamp en tovert er een doelpunt uit. En of de bal met een heel simpel tikje over de doellijn wordt gewerkt of dat er een magistrale ingeving aan vooraf ging, de goals uit Romario's wonder lamp bezitten altijd een extra schoon- Toen PSV in 1988 diep in de geldbui del tastte, voor vele, vele miljoenen het Braziliaanse Vasco de Gama rijk maakte en in ruil daarvoor een klein, koffiebruin aanvallertje terugkreeg, ging er een Eindhovense wens in ver vulling. Het was alsof een sprookje uit duizend en één nacht in vervulling was gegaan want PSV had met de aan koop van Romario da Souza Faria een van 's-werelds meest begeerde spit sen veroverd. In de zware Braziliaanse competitie, met zijn talloze wedstrijden, toernooien en warrige competitieverloop had de nummer 9 van Vasco naam gemaakt. Zijn doelpunten bezorgden de topclub uit Rio de Janeiro bij voorbeeld de ze ventiende titel van de staat Rio en zijn verrichtingen in het witte shirt met de zwarte sjerp leverden hem een plaats in de nationale selektie op. Dat kam pioenschap werd niet zonder slag of stoot gewonnen. In de finale-wedstrijd, in het immense Maracana'-stadion te gen Flamengo ging het er emotioneel en hard aan toe. In de voorlaatste mi nuut bracht het doelpunt van invaller Cocada de titel bij Vasco da Gama. De geldigheid van het doelpunt werd fel betwist en in de volgende zestig se conden stuurde scheidsrechter Aloisio Viug vier spelers naar de kleedkamer. Eén van de heetgebakerde mannen was de toen 21-jarige Romario. Maar de rode kaart kon de feestvreugde niet temperen. De gedachte aan de toe komst kon dat wél. Romario wist toen al van de warme belangstelling van PSV, een club uit het verre en onbe kende Holland. Hoezeer Romario ook aan Rio gehecht was, het gigantische aanbod van PSV kon hij gewoonweg niet afslaan. Met trieste ogen nam de artilheiro afscheid van zijn clubgeno ten, Geovani, Vivinho, Bismarck, doel man Acacio, Donato, Henrique en van zijn trainer, Sebastiao Lazaroni. En met een verdrietige gang liep hij nog eens over de Copacabana, keek naar het bruisende leven op de boulevards en naar de jongetjes die in het zandstrand de mooiste wedstrijden speelden. Heel Brazilië was er stil van. ledereen besefte dat een uiterst be gaafde voetbalzoon vertrok. Zijn onwaarschijnlijke schuttersinstinct had de jongen met de bijna vierkante voetjes in 1988 ook in de nationale ploeg bewezen. Negentien wedstrijden speelde hij dat jaar voor de Selecao en zestien keer was het raak. Wat de heid. Gekust door een voetbalfee. Af en toe is Alladin zijn lamp kwijt. Hij heeft een vaag vermoeden waar hij hem kan vinden maar daartoe moeten de omstandigheden optimaal zijn. Hij moet zich lekker voelen, weten dat hij gewaardeerd en gesteund wordt. Zo niet, dan blijft de wonderlamp zoek. Een paar keer in het jaar moet Roma rio weg om zijn wonderlamp van nieu we krachten voorzien. De koele Hol landers begrijpen het niet zo goed, maar dat kan alleen onder de zonne stralen van Rio de Janeiro. En soms vergt dat een weekje, soms wat langer... David Endt superklasse "shepherd'' Industrie-centrum "De Koog" van l|sendi|kstrant 181 1442 I B Purmerend Tel. 02940 - i 29 48 Romario koestert zich maar al te graag onder de warme stralen van de Braziliaanse zon. Daar haalt 'Alla din' zijn inspiratie vandaan. 35

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 35