^HITTTTTÏÏ^Ë SA MPDORÈA GENUA Opgericht: 7 juli 1946 (fusie An drea Doria (1895) en Sampierda- renese (1899) Palmares: 1 keer kampioen van Italië, 3 keer Italiaans bekerwin naar, 1 keer winaar Europa Cup Bekerwinnaar Trainer: Vujadin Boskov Voorzitter: Paolo Mantovani Manager: Paolo Borea Topspelers verleden: Adriano Basseto, Sergio Brighenti, Azeglio Vicini, Gaudenzio Bernasconi, Ernst Ocwirk, Angelo Sormani, Francesco Morini, Luis Suarez, Tevor Francis, Liam Brady, Grea- me Souness Stadion: Luigi Ferraris (Marassi) Capaciteit: 40.906 Clubkleuren: blauw met horizon tale wit/rood-zwarte baan De organisatie van het Internationaal Toernooi Amsterdam had geen betere keuze kunnen maken. Toen Sampdoria werd gecontracteerd voor het Amster dam 716-toernooi was het zeker dat het Olympisch Stadion een topploeg zou mogen begroeten maar niet dat de club er met de Italiaanse landstitel vandoor zou gaan. Met de borst het fiere scudetto, het wapenschild dat symbool is voor de landstitel, presenteert Sampdoria zich in Amsterdam. Het afgelopen seizoen bereikte Samp doria een absoluut hoogtepunt in de nog niet zo heel lange geschiedenis. Want het was voor het eerst dat de Blucerchiati (vrij vertaald: de blauw- gesjerpten) het kampioenschap ver overden. Daarmee werd een droom verwezenlijkt. Een droom die voorzitter en oliemagnaat Paolo Mantovani al ja ren koesterde en die dankzij 's-mans inspanningen ook opleefde in de har ten van de spelers, de supporters, de Genuezen, ja, zeg maar gerust de be volking van Ligurie, de streek aan de Italiaanse Riviera. Maar niet alleen daar werd het kam pioenschap hartelijk verwelkomd. Er zijn maar weinig Italianen die Samp de titel misgunnen. Dat komt door de ver tedering die de als eeuwig jong be stempelde ploeg van trainer Vujadin Boskov te weeg brengt. Om dat te kunnen begrijpen is een klein beetje historische informatie onontbeerlijk. Oorspronkelijk kende het voetbal in de havenstad Genua het rood-blauw als overheersende kleur. Rood-blauw, de kleuren van het klassieke tenue van Genoa, een van de oudste clubs van het land en in de pioniersjaren van het hi Italiaanse voetbal een grootmacht. Tussen 1898 en 1905 veroverde Ge noa zes landstitels en in de periode tot 1925 werden daar nog eens drie kam pioenschappen aan toegevoegd. Daar na stokten de triomfen, het zo begeer de tiende scundetto, dat recht geeft op het dragen van een gouden ster op het shirt, kwam niet. Genoa was niet de enige club in de havenstad. In de schaduw van rood blauw voetbalden Andrea Doria en Sampierdarenese. In 1928 werden die twee clubs door het fascistische regi me gedwongen samen te gaan in eerst Dominante en later, tot het ein de van de Tweede Wereldoorlog Liguria. In 1945 werden beide clubs in ere hersteld en onder de oorspronkelijke namen in de hoogste afdeling toegela ten. Drie clubs uit Genua op het hoog ste niveau! Het zag er mooi uit maar levensvatbaar was het niet. Dat begre pen ook de clubs en zo kwam het op 7 juli 1946 tot een fusie tussen Sam pierdarenese en Andrea Doria. In het nieuwe shirt werden de kleuren van Sampierdarenese (blauw-wit) en Andrea Doria (rood-zwart) gevat in het bijzondere blauwe tricot met de rood zwart-witte band. Er was voor de fusieclub een beschei den bestaan in de Serie A, afgewisseld met korte ervaringen in de Serie B, weggelegd. Totdat in 1978 Paolo Montovani op het toneel verscheen. Samp speelde op dat moment in de Serie B en Mantova ni begon te bouwen. Met liefde en wijsheid. Luca Pellegrini werd van Varese ge haald, Roberto Mancini kwam als achttienjarig talent van Bologna naar Sampdoria, twee jaar later gevolgd door Gianjuca Vialli. Middenvelder Fausto Pari en de ijzeren verdediger Pietro Vierchowod waren Vialli vooraf gegaan. En ook vleugelverdediger Mo reno Mannini hoort tot de basiskrach ten van Sampdoria die in de eerste helft van de tachtiger jaren werden aangetrokken. In 1986 werd trainer Vujadin Boskov naar de geboortestad van Christoffel Columbus gelokt. Aan hem de taak om van het dartele gezelschap een strijdbaar geheel te maken. Nationale bekertriomfen en Europese successen (in 1989 was Sampdoria fi nalist in het bekerwinnaarstoernooi en een jaar later werd die bokaal veroverd ten koste van Anderlecht) waren de voorbodes van het ontluiken van de mooiste bloem aan de Riviera del Fiori. Het Sampdoria-avontuur werd door al le voetbalfans met grote belangstelling gevolgd. Het had iets van een schel menroman en de jonge helden (ook de ouderen als Dossena en Toninho Ce- rezo horen daar bij!) werden sympa thiek gevonden. Het komende seizoen zal dat anders zijn. Dan is Sampdoria weer tegen stander, de kampioen die het vuur na aan de schenen zal worden gelegd. Dan is Samp de te kloppen ploeg die het niet in zijn hoofd moet halen om hooghartig op te treden want dan wordt hij met de grond gelijk gemaakt. De ongeschreven Italiaanse voetbal wetten willen dat het uitermate moeilijk is om een kampioenschap te prolon geren. Wie de erelijst van de afgelo pen tien jaar bekijkt ziet het bewijs. Zeven verschillende clubs veroverden het scudetto en niet één van die zeven wist zich in twee achtereenvolgende seizoenen tot kampioen te kronen. Drie jaar geleden liet Sampdoria, toen nog volop in ontwikkeling, het publiek tijdens het Amsterdam-toernooi smul len van weergaloos voetbal. De ploeg van Boskov was uitermate gretig om zich op hoog niveau te manifesteren. Samp won het toernooi waaraan be halve Ajax ook Flamengo en Benfica deelnamen en achteraf bleek het een belangrijke stap op weg naar de volwassenheid. Nu, drie jaar later zal Sampdoria met de trots van een kampioen aantreden. Adel verplicht, de Europa Cup wacht en Vialli en zijn vrienden willen bewij zen dat het veroveren van de landstitel geen eindpunt is. Als het elftal een beetje wil dan wordt het weer genieten van Sampdoria. De selektie van Vujadin Boskov her bergt een keur aan talent. Kleurrijke voetballers, die genoeg hebben mee gemaakt om realistisch te kunnen spe len maar daarbij allemaal liefde voor hun tot vak geworden hobby uitstralen. Zowel binnen als buiten het veld vormt Sampdoria een eenheid die zijns gelij ke niet kent. Gianluca Vialli is de charismatische lei der. Een geweldige voetballer die ge louterd is en uit onmogelijke situaties een maximum aan rendement kan halen. 23

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 23