SPARTS EDfNHO, trainer van Fluminense BOBO, BEROEP: TOPSCORER 750 kunstwerken over 75 sporten van 35 kunstenaars ART IN SPORTS grafiek, olieverf, aquarel èn sculpturen Utrechtsestraat 139 - Amsterdam Tel. 020 - 6274482 geopend ma t/m za 10-18 uur De grootste en veelzijdigste kollektie sportkunst ter wereld op 200m2 expositieruimte. Begin juli verscheen het bericht in de Braziliaanse kranten dat Gilson Nunez, de trainer van Fluminense, was ontsla gen. Op het eerste gezicht een vreemd bericht, want Gilson had het met Fluminense niet slecht gedaan. Met zijn ploeg bereikte hij de laatste fase van het Braziliaanse kampioen schap, een aanhangsel aan het eind van het seizoen waarin de vier best geplaatste clubs, Atletico Mineiro, Bra- gantino, Sao Paulo en Fluminense, dongen om de nationale titel. Dat Fluminense in de eerste wedstrijd, thuis tegen Bragantino, de kansen op de titel al verspeelde door met 1 -0 te verliezen, deed niets af aan de uitste kende derde plaats in de 'normale' competitie. Toch was de leiding van Fluminense ontevreden en toen libero Edinho te kennen gaf de schoenen aan de wil gen te zullen hangen was de keuze niet moeilijk. Hij werd de nieuwe trainer. Nazareth Filho Edinho is één van de grote namen van het Braziliaanse voet bal van de afgelopen vijftien jaar. Tij dens het WK 1978, waarin Brazilië een derde plaats bereikte, was Edinho van de partij. Vier jaar later kwam hij niet aan de bak maar op het WK 1986 in Mexico vormde Edinho met Julio Cesar het hart van de defensie van de 'selecao.' Edinho, de kersverse trainer van Fluminense, kwam als speler al twee keer eerder uit op het Amsterdam-toernooi, eerst als libero van Flumi nense en een paar jaar terug als speler van Flamengo. Edinho werd op 5 juni 1955 in Rio de Janeiro geboren en melde zich al vroeg aan bij Fluminense, een van de grote clubs van Rio. In het Estadio las Laranjeiras, dat in een wat sjieker stadsdeel van Rio ligt maar slechts 10.000 bezoekers kan herbergen, de buteerde Edinho in 1974. Eerst als middenvelder maar al snel als centraal verdediger maakte hij furore. In 1982 maakte hij de overstap naar het be loofde voetballand, Italië. Het beschei den Udinese zag het wel zitten in de blonde verdediger met offensieve drang. In zijn eerste Italiaanse seizoen maakte Edinho zijn transferbedrag al direkt volledig waar. In de dertig com petitiewedstrijden maakte hij zeven doelpunten. Een jaar later waren dat er drie minder maar toen werd het leeu wendeel van Udinese's productie door zijn illustere landgenoot Zico (overge nomen van Fluminense's aartsrivaal Flamengo!). Na vijf Italiaanse seizoenen keerde Edinho weer terug naar Brazilië, waar zijn ervaring werd benut door de top clubs Gremio Porto Alegre en Fla mengo. Met 'O Mengao' was Edinho in 1988 ook present op het Amsterdam-toernooi. In 1989 keerde Edinho terug naar zijn oude liefde, Flu minense, en bij die club was. hij tot en met de laatste schermutselingen om het Braziliaanse kampioenschap actief als libero. Dat Edinho als trainer aan de slag zou gaan was op zich geen verrassing. De verdediger was als voetballer al ie mand die nadacht over het spel en De naam Raimundo Nonato Tavares da Silva zal in Nederland slechts een enkeling iets zeggen. Goed, we noe men de man 'Bobö' en wie weet gaat er bij wat meer voetbal kenners een lichtje branden. Maar het grote publiek zal niet weten over wie het gaat. In Brazilië ligt dat heel anders. Daar is Bobö beroemd als de vriendelijke top schutter, de man van de 'kleine' doel punten. Niet altijd spectaculair maar wel doeltreffend. Bobö is de spits van Fluminense en we zullen hem op 9 en 11 augustus leren kennen. Buiten de lijnen van het veld zou je geen voetballer zoeken achter de be baarde en bedeesde Braziliaan die een liefhebber van Russische literatuur is en zich heeft verdiept in het leven van Mahatma Ghandi. Hij lijkt inder daad meer op een student dan op een ridder van de voetbaltempel. Maar eenmaal in de omgeving van het sta- daarin een balans zocht tussen reali teitszin en schoonheid. Of de snelle omschakeling van speler naar trainer lukt moet worden afge wacht. Edinho deelde immers kort ge leden nog als medespeler de Fluminense-kleedkamer en moet nu zijn oude clubgenoten orders geven. Maar wie zich de van nature strenge blik van Edinho voor de geest haalt twijfelt niet. David Endt dion vindt er een metamorfose plaats. Dan loert hij op de kleine kansen, schicht naar de eerste paal om de bal ogenschijnlijk simpel binnen te tikken. Koel, berekenend maar o zo effectief. Het gebeurt zelden dat Böbo verwoes tend uithaalt. Meestal is het leep tikje of een slimme richtingverandering van de bal waarmee hij scoort. Een men geling van instinct en intelligentie. Bobö's carrière kreeg in gevorderd stadium gestalte. Zijn ster begon te schitteren toen hij met het bescheiden Esporte Clube Bahia in de provincie Bahia, in het noord-oosten van Brazilië, het regionale kampioenschap behaal de. In het blauw-witte shirt van Bahia maakte Bobö het een na het andere doelpunt. En dat terwijl hij niet eens als pure spits stond opgesteld. De grotere en sterkere Charles was het aanspeel punt in het centrum van de aanval en Bobö zwierf daar als een volleerd 15

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 15