FLUMINENSE RIO DE JANEIRO Fluminense Futebol Clube Opgericht: 21 juli 1902 Oprichter: Oscar Cox Palmares: 4 keer Braziliaans kam pioen, 25 keer kampioen van Rio Trainer: Nazareth Filho Edinho 'Edinho' Voorzitter: Fabio Egypto Manager: Valquir Pimentel Topspelers verleden: Didi, Tele Santana, Carlos Alberto Torres, Ri- velino, Edinho, Marinho, Donizete Stadion: Estadio das Laranjeiras Capaciteit: 10.000 Clubkleuren: rood-wit-groen verti kaal gestreept In 1978 beleefde het Amsterdam- toernooi zijn vierde editie en een grote primeur. Voor het eerst haalde toernooi-organisator Jack van Zanten een Braziliaanse club naar Mokum: Fluminense. Het bleek een gouden greep van de zo gemiste Jack, want Fluminense toverde op de Olympische grasmat voetbal uit de voeten om van te watertanden. Met recht kon men spreken van een voetbalshow, want al le trucs en hoogstandjes werden ge ëtaleerd aan het enthousiaste publiek. Vreemd genoeg zette het samba voetbal geen werkelijke zoden aan de dijk. Fluminense eindigde op de laat ste plaats... Maar die positie gaf een zeer vertekend beeld van de werkelijke krachtsverhoudingen. Het 'Toernooi van de 2-2's" (alle vier de wedstrijden kenden na negentig minuten een eind stand van 2-2!) had voor Fluminense namelijk geen goede penaltyreeksen, waarin het twee keer met 5-4 verloor, respektievelijk van Ajax en AZ '67. Niettemin klapten de Amsterdamse supporters hun handen gloeiend voor de Braziliaanse grootmeesters. Het prachtige optreden van Fluminen se sterkte Jack van Zanten in zijn overtuiging dat hij met Braziliaanse clubs geen 'kat' kon laden en in latere afleveringen van het beroemde Amsterdam-toernooi kwamen Atletico Mineiro, Botafogo en Flamengo aan de vooravond van het voetbalseizoen naar het Olympisch Stadion. En steeds weer vervulden de Zuidamerikanen hun plicht als entertainers. Nu dertien jaar nadat de club het ijs had gebroken, keert Fluminense weer terug in het Amsterdam 716-toernooi. En leefde er destijds vooral grote nieuwsgierigheid naar de Brazilianen, nu neemt het publiek met hoge ver wachtingen plaats. Of die verwachtingen worden ingelost hangt voor een groot deel af van de capaciteiten van trainer Edinho. Als voetballer hoorde deze 36-jarige tot de grote voetballers van Brazilië, dus zijn geloofsbrieven zijn goed. Dat Edinho in 1978 bovendien deel uitmaakte van het Fluminense-elftal dat tijdens het Amsterdam-toernooi optrad voorspelt ook al veel moois. Toch zal het de kersverse oefenmees- ter van de topclub uit Rio de Janeiro niet makkelijk vallen om zijn ploeg strijdbaar aan te laten treden. In dit stadium zijn veranderingen namelijk troef. Half juli vertrok Fluminense voor de duur van een maand naar Europa. Niet alleen om daar veel wedstrijden te spelen maar vooral om op het oude continent de beurs te spekken. In Frankrijk, Duitsland, België en Italië werd een serie vriendschappelijke wedstrijden gespeeld en in Nederland aangekomen zal 'o time', het team, van Edinho wel zijn ingespeeld. De vroe ger libero (die in 1988 ook als speler van Fluminense's grote rivaal Flamen go deelnam aan het Amsterdam- toernooi) beloofde de fans dat hij van Fluminense een 'maquina', wil maken, op Braziliaanse leest geschoeide voet balmachine. Daarin zijn de aanvallende accenten het belangrijkst al zal Edinho (zelf immers een verdediger) de defen sie nooit verwaarlozen. De tricolores van Fluminense juichen. In de strijd om de Braziliaanse titel bereikte de club uit Rio de Janeiro de eindfase waar Sao Paulo en Bragantino echter te sterk bleken. In de afgelopen competitie om het Braziliaanse kampioenschap bereikte Fluminense een allezins acceptabele derde plaats. Veel meer dan waarop de 'darcida' de aanhang van Flumi nense, vooraf had gehoopt. Met vrij degelijk voetbal, waarin een scorende hoofdrol was weggelegd voor de goaltjesdief bij uitstek Bobo en de talentvolle Ezio, plaatste Fluminense zich door middel van die derde plaats voor de finaleronde. De eerste vier clubs uit de competitie kwamen daarin uit en Fluminense vond in de 'halve finale, tegen Bragan tino haar Waterloo. Bragantino ging door naar de finale en verloor daarin van Sao Paulo, de nieuwe Braziliaanse kampioen. De Europese trip van Fluminense is een voorbereiding voor een volgende competitie, het 'campeonato carioca' oftewel het kampioenschap van de staat Rio de Janeiro. De meningen over de kansen van Fluminense daarin zijn verdeeld. Per traditie moet de club veel van haar beste spelers verkopen om het hoofd boven water te kunnen houden. De club die 25 keer kam pioen van Rio was (voor het eerst in 1906 en de laatste keer in 1983) zag in de afgelopen jaren een enorme hoe veelheid spelers vertrekken, daaronder zaten ook veel voetballers die Flumi nense zelf opleidde. In 1989 werd het jeugdelftal van Fluminense winnaar van het grootste jeugdtoernooi van Brazilië. Sommige van die jonge talen ten braken door maar werden al snel doorverkocht aan financieel draag krachtige clubs. Voorzitter Fabio Egypto, bijgestaan door manager Valquir Pimentel, ver kondigt het principe dat er over iedere speler te onderhandelen valt. De vele veranderingen die het Fluminense- elftal ondergaat zorgt natuurlijk voor een weinig stabiele basis. Maar groter nog dan het aantal wisselende spelers is het aantal trainers dat in de afgelo pen jaren de club als tussenstation kende. Vanaf 1987 zwaaiden maar liefst acht trainers de rood-wit-groene scepter in het kleine Estadio das La ranjeiras! De laatste trainer die de laan uitvloog was Gilson Nunes, nu dus op gevolgd door Edinho. Vlak voor het vertrek naar Europa gonsde het van de geruchten rond Fluminense. Met een aantal spelers was nog geen overeenstemming be reikt over een nieuwe verbintenis. Een van de onzekere factoren was doelman Ricardo Pinto, die gezien wordt als een van de beste Braziliaan se keepers van dit ogenblik. Op het 11

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 11