V Cruijff tweemaal, maar in het laatste kwartier liet Ajax de aanhang nog hui veren door Fortuna terug te laten ko men via treffers van de gebroeders Harry en Ton Golsteijn. Een gelijkma ker kwam er niet, maar zou ook niet fataal geweest zijn: Feyenoord kwam pas kort voor tijd'naast ADO (1-1). De acteurs: Bals, Suurbier, Pronk, Va- sovic, Van Duivenbode, Groot, Muller, Swart, Cruijff, Nuninga, Keizer. 26 mei 1968: Ajax-ADO 2-1 Op de slotdag van een competitie waarin Ajax een gat van vier punten op Feyenoord had goedgemaakt, be zat Ajax één punt voorsprong op de eeuwige rivaal. Kees Aarts zorgde voor ontzetting door direct na het begin 0-1 te scoren. Twee minuten later maakte Danielsson gelijk, en nog voor rust benutte Groot een strafschop. Bij deze 2-1 bleeft het, terwijl Feyenoord bij PSV verloor. Het Ajax-elftal dat de derde titel op rij bevocht: Bals, Suurendonk, Vasovic, Hulshoff, Van Duivenbode, Groot, Pronk, Swart, Danielsson, Cruijff, Keizer. 18 mei 1970: Ajax-SW 8-0 Met nog twee wedstrijden en zes pun ten ruimte (en nog een inhaalwedstrijd van Feyenoord op de kalender) was er weinig twijfel dat Ajax op deze Pink stermaandag tegen het al gedegra deerde SW de landstitel in huis zou halen. Dick van Dijk, getergd door een officiële waarschuwing, scoorde vijf maal, Cruijff driemaal. Dat Europa Cup-winnaar Feyenoord met 3—1 bij PSV verloor, deed er dus niet meer toe. In het Ajax-elftal waren Bals, Müh- ren en Hulshoff buiten de ploeg gelaten. Wel aanwezig waren: Stuy, Suurbier, Suurendonk, Vasovic, Krol, Rijnders, Mühren, Van Dijk, Swart, Cruijff, Kei zer. Voor coach Michels was het het vierde en laatste kampioenschap in Nederland. 30 april 1972: Telstar-Ajax 1-2 Blasé incasseerde de Ajax-spelers de landstitel, op Schoonenberg begon. Jonker zorgde voor een achterstand, die door Swart en tenslotte Hulshoff teniet werd gedaan. Daarmee bleef de marge met Feyenord zeven punten, en met nog drie wedstrijden te spelen was dat genoeg. De kampioenself van trainer Kovacs: Stuy, Suurbier, Hulshoff, Blankenburg, Krol, Haan, Mühren, Swart, Van Dijk, Cruijff, Keizer. 6 mei 1973: Ajax-Sparta 4-2 Strikt genomen was Ajax nog niet helemaal kampioen, maar gezien het doelsaldo (25 goals verschil) zou Feyenoord menselijkerwijs niet meer langszij kunnen komen. Opnieuw opende de tegenstander, via Walbeek. Rep maakte gelijk en bij rust leidde Ajax door Keizer. Nadat Haan en Rep de buit definitief hadden ingeklaard, scoorde Nol Heijerman nogmaals tegen. De bloemen gingen naar: Stuy, Suur- 50 cent per minuut bier, Blankenburg (65 Swart), Hulshoff, Krol, Haan, Neeskens, Gerrie Mühren (46 Arnold Mühren), Rep, Schilcher, Keizer en trainer Kovacs. I mei 1977: FC Amsterdam-Ajax 2-3 De enige concurrent, Feyenoord, lag met nog drie wedstrijden te spelen op zes punten achterstand. In een virtuele thuiswedstrijd ging Ajax sterk van start en scoorde via Schoenaker, Lerby en Ling. Maar net als tien jaar eerder werd het in de slotfase nog link door doelpunten van André Wenzel (uit een strafschop) en Geert Meijer. Trainer Ivic had de volgende ploeg ge formeerd: Schrijvers, Suurbier, Krol, Dusbaba, Van Dord, Schoenaker, Zuidema, Erkens, Ling (84 Bouma), Geels, Lerby (79 Tahamata). 4 juni 1979: Ajax-AZ '67 1-1 Wegens een veel beter doelsaldo dan Feyenoord kon Ajax al bij de aftrap weinig meer gebeuren en was het ver overen van het kampioenschap nog slechts een formaliteit. Een 0-1 ach terstand door Kees Kist noopte Ajax tot een eenrichtingsverkeer in de rich ting van AZ's reservedoelman Hans de Koning. Zes minuten voor tijd scoorde Ray Clarke met een dreunende kop stoot de gelijkmaker en was Ajax hele maal echt kampioen. En wel methet volgende, door trainer Cor Brom gefor meerde team: Schrijvers, Meutstege, Krol, Wijnberg, Everse (82 Zwamborn), Schoenaker, Arnesen, Lerby, Ling, Clarke, Tahamata. II mei 1980: Excelsior-Ajax 2-2 Zenuwslopend was de ontknoping van de competitie, waarin Ajax en AZ '67 om het hardst blunderden en met pun ten strooiden als waren het peperno ten. Bij het ingaan van de laatste ron- 21

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 21