KAMPIOEN OP NIET Sinds jaren is de ontknoping van de strijd om het landskampioenschap niet zo spannend geweest. Sinds er in Ne derland betaald voetbal gespeeld wordt, en dat is inmiddels 37 jaar, is het driemaal voorgekomen dat twee clubs aan het eind van het seizoen met een gelijk puntenaantal eindigden. Mocht dat vandaag voor de vierde keer gebeuren, dan zal bij wijze van primeur het doelsaldo de beslissing brengen. In het seizoen 1955-T956 heette de huidige Eredivisie nog gewoon Hoofd klasse en werd deze in twee afdelingen verspeeld, de Hoofdklasse A en B. De bovenste twee van iedere afdeling speelden vervolgens om de landstitel: Sparta en NAC uit A, en Elinkwijk en Rapid JC uit B. Ironisch genoeg ein digden de beide als tweede geëindig de clubs, NAC en Rapid JC, gelijk in die kampioensse'rie. Op 14 juli 1956 werd in stadion De Vliert in Den Bosch een beslissingswedstrijd gespeeld, die door de Limburgers met 3—0 werd gewonnen. Ook in 1958 was een extra wedstrijd nodig, ditmaal tussen DOS en SC En schede. In de Nijmeegse Goffert ein digde ook deze wedstrijd onbeslist: 0-0. Ook na tweemaal 71/> minuut ver lenging was er nog niet gescoord. De beslissing viel tenslotte in de 107e mi nuut, toen Tonnie van der Linden de 'Kanaries' uit Utrecht naar het kam pioensschap schoot. Tenslotte was er de beslissingswed strijd Ajax-Feyenoord in 1960, waar over zo dadelijk meer. Dat de gerechtigheid soms heerst in het voetballand blijkt uit het feit dat in alle drie genoemde gevallen de club met het beste doelsaldo ook de beslis singswedstrijd won. Piet van Reenen Overigens: indien het doelsaldo van daag als 'tie-breaker' fungeert, is dat niet helemaal de eerste keer. Voor de invoering van het betaalde voetbal werd tweemaal eerder gebruik ge maakt van de doelpuntentotalen, al ging het toen niet om het saldo (ver schil tussen voor- en tegendoelpun ten), maar het doelgemiddelde (het quotient, m.a.w. doelpunten vóór ge deeld door doelpunten tegen). Op de ze wijze greep HW de landstitel voor Vitesse (2,66 tegen 2,25), en in 1934 was Ajax de gelukkige toen drie clubs (Ajax, KFC en Willem II) na de kam pioenswedstrijden gelijk eindigde. Er werd een halve beslissingscompetitie gespeeld, waarbij de laatste wedstrijd, Ajax-KFC in het Olympisch Stadion, de beslissing moest brengen. Omdat ■wB*"""" Ajax in de oorspronkelijke kampioens competitie het beste doelgemiddelde bezat was een gelijkspel voor de Am sterdammers genoeg. Na een 0-2 achterstand was het tenslotte Piet van Reenen die, ruim een minuut voor tijd, de gelijkmaker in het Koogse doel rommelde en de bloedstollende kam pioensrace besliste. 1 Mocht Ajax vandaag de zenuwslopen de eindspurt als winnaar beëindigen, dan zou dat de zestiende keer zijn sinds de invoering van het betaalde voetbal dat het kampioenschap in De Meer terechtkomt. Laten we Ajax' kampioenswedstrijden in het betaalde voetbal nog eens in vo gelvlucht voorbij laten komen: 19 mei 1957. BVC Amsterdam-Ajax 1-5 Met nog twee wedstrijden voor de boeg had Ajax drie punten voorsprong op het Fortuna '54 van De Munck, Ap pel, Van der Hart en Notermans. Wee- nink zette Ajax bij rust op achterstand, daarna kwamen de roodwitten los: in de 60e minuut scoorde Loek den Edel de gelijkmaker, Schmidt, tweemaal Van der Kuil en tenslotte opnieuw Schmidt zorgden voor een fikse over winning. Ter verhoging van de feest vreugde speelde Fortuna 0-0 bij Spar ta. Het kampioenselftal van trainer Hu- menberger: Pieters Graafland, Van Mourik, Geelhuizen, Visser, Anderie- sen, Bakker, Van der Kuil, Ouderland, Den Edel, Van Dijk en Schmidt. 26 mei 1960: Ajax-Feyenoord 5-1 Nadat Ajax met twee punten voor sprong de laatste speelronde inging, werd met 3—0 verloren van de laatst overgebleven belager, Feyenoord. Dat betekende een 'dead heat' en een be slissingswedstrijd, op Hemelvaartsdag te spelen in het Olympisch Stadion. Net als drie jaar tevoren stond Ajax bij rust met 0—1 achter (strafschop van Kreyermaat na hands van Muller), en net als drie jaar eerder won Ajax met 5—1. Bleyenberg, Henk Groot, Swart en tweemaal Bleyenberg (die inviel voor de geblesseerde Cees Groot) scoorden. Het Ajax-team: Hoogerman, Van Mou rik, Smit, Schaaphok, Anderiesen, Mul ler, Swart, Henk Groot, Bleyenberg, Prins en Donald Feldmann. Trainer was Vic Buckingham. 15 mei 1966: FC Twente-Ajax 0-2 Met vier punten voorsprong en nog drie wedstrijden voor de boeg trok Ajax naar Enschede, waar Keizer en Cruijff in de tweede helft de winst ze ker stelden. Omdat Feyenoord verras send in eigen huis van Elinkwijk had verloren (0-1), konden de Amsterdam mers niet meer achterhaald worden en was het volgende elftal kampioen ge worden: Bals, Suurbier, Pronk, Soete- kouw, Van Duivenbode, Prins, Muller, Swart, Cruijff, Nuninga, Keizer. Het was de eerste landstitel voor trainer Rinus Michels. 1 mei 1967: Fortuna '54-Ajax 2-3 Vier punten bedroeg het gat met Feye noord toen Ajax in Geleen begon aan wat een eenvoudige overwinning leek te gaan worden. Via Groot leidde Ajax bij rust met 0—1. Daarna scoorde 20

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 20