'De flitsende start leverde te weinig op' John von't Schip over het afgelopen seizoen sCAFÉ-s Ruysdaelkade 149 Amsterdam Wij wensen al onze klanten een prettige f wedstrijd toe. Z! Een Ajax dat in vorm is en wordt ge steund door een uitverkocht Olym pisch Stadion is normaal gesproken in staat om veel goals te produceren. De goals die vanmiddag hard nodig zijn om PSV op doelgemiddelde voorbij te gaan en landskampioen te worden. Maar Ajax is niet in vorm en 'eerst de winst veiligstellen' zal daarom de pri maire opdracht zijn die Leo Beenhak ker zijn elftal vanmiddag mee zal ge ven. Wat er in Eindhoven gebeurt zal daarop bepalen of John van 't Schip de kampioenschaaf in zijn handen ge drukt krijgt. Een schaal die hij in de functie van aanvoerder voor de tweede keer als eerste omhoog mag houden. 'Het is lullig en frusterend wanneer het landskampioenschap door doelgemid delde beslist gaat worden. De KNVB zou veel beter beslissingswedstrijden kunnen organiseren. Dan heb je ook nog eens twee keer een vol stadion. Maar ja, het is op dit moment niet an ders. En wanneer je bezwaren hebt te gen de wijze waarop het nu gaat, moet je in het begin van het seizoen protesteren. En niet op het moment dat je zelf in moeilijkheden komt.' Moeilijkheden die Ajax, volgens Van 't Schip, zich niet de afgelopen weken op haar hals heeft gehaald, maar in het begin van het seizoen. In de perio de dat de Ajax-trein over de Neder landse velden denderde, maar er ver zuimd werd de overmacht in doelpun ten uit te drukken. Thuis tegen FC Twe. te speelden we heel erg goed, maar scoorden niet. Net als tegen RKC, toen werd het ook 0—0. Wat de beste wedstrijd van ons was weet ik niet. De 5—0 op FC Den Haag was fraai, net als die wedstrijd tegen FC Twente. Het is voor mij mak kelijker om aan te geven welke de slechtste waren. De bekerwedstrijd te gen Roda JC en de thuiswedstrijd te gen SW. Op een gegeven moment was het zo dat SW het spel maakte, ons in De Meer de wil oplegde. Geluk kig stonden we al met 2-0 voor en konden we dat vasthouden.' Beslissende momenten 'In de periode dat we erg goed speel den, was ik er al bang voor dat we nog heel lang met PSV rekening zou den moeten houden. Ondanks ons goede voetbal liepen we namelijk niets uit. PSV speelde een lange tijd slecht, naar ze pakten wel veel punten. Wij schoten er dus niets mee op.' Sterker nog, op het moment dat het onvermij delijke dalletje zich aandiende pas seerde de club uit Eindhoven Ajax op de ranglijst en moest er tot twee keer toe een flinke puntenachterstand goedgemaakt worden. 'In ieder sei zoen maak je als elftal een periode mee dat het wat minder gaat. Dat geldt voor ploegen die bovenaan staan, maar ook voor clubs die onder in spelen. Kijk maar naar Heerenveen. Dat pakt na de winter veel punten, is weer helemaal terug, maar raakt op het beslissende moment de juiste vorm toch weer een beetje kwijt. Met Ajax krabbelden we op een gegeven moment wel weer op, maar zo flitsend als voor de winter is het niet meer ge weest. Waar dat aan ligt is moeilijk aan te geven. Misschien ging het wel te goed, waardoor we onbewust scherpte zijn gaan verliezen. Tijdens gesprekken kwam ook niet zo goed naar voren waar het aan lag. Het lag niet aan de training en niet aan de leefwijze van de jongens. Het zal dus wel iets geestelijks geweest zijn, een onderbewuste verslapping.' Zakelijk voetbal Om het verder verspelen van punten tegen te gaan is Ajax, zeg maar vanaf april, zakelijker gaan voetballen. Een manier van voetballen die John niet erg leuk vindt, maar wel logisch wan neer je mee wilt blijven doen om het kampioenschap. 'Uit tegen FC Den Haag en FC Twente wonnen we met 1—0. Dat waren zeer nuttige overwin ningen, waar je tevreden mee moest zijn. De punten telden toen en niet het opvoeren van het doelgemiddelde. We deden het bij een voorsprong soms bewust rustiger aan. En af en toe kon den we gewoon niet beter, omdat we door de druk van het niet mogen ver liezen verkrampt gingen spelen. Waar we voorheen door zouden drukken naar een grote zege, kozen we nu voor zekerheid.' De ietwat zakelijke opstelling van Leo Beenhakker en zijn elftal hield Ajax dus in de race. Een race die afgelopen weekeinde beslist kon gaan worden, omdat PSV naar FC Groningen toe moest en Ajax 'slechts' van doen had met het door opheffing en degradatie bedreigde SW. PSV verloor door de magistrale Hennie Meijer en Milko Dju- rovski ook wel, maar verspeelde niets daar het scenario van de thriller 1990- 1991 ook een nederlaag voor Ajax be vatte. 'Vanmiddag tegen Vitesse rest ons dus niets anders dan er vol tegen aan te gaan. En dan zien we wel hoe het eindigt', stelt John, die graag de kampioenschaal nog eens als eerste in zijn handen gedrukt wil krijgen. Een van de weinige momenten dat hij als aanvoerder voor de buitenwereld op valt. 'De taak die men van een aan voerder verwacht wordt door alle ou dere spelers uitgevoerd. Jongens die tijdens training verslappen worden niet alleen door mij, maar ook door Danny Blind en Jan Wouters met opmerkin gen of terechtwijzingen op hun gedrag geattendeerd. Als aanvoerder probeer je iedereen zoveel mogelijk te helpen, al is het in dit elftal zo dat iedereen el kaar helpt indien dat nodig is. Af en toe wordt ik door het bestuur als eer ste ingelicht over bepaalde zaken. Al is het ook wel eens zo dat ze naar Jan toe stappen. Bij officiële gelegenheden treedt je natuurlijk wel als aanvoerder naar buiten, ben je even het gezicht van de ploeg.' De ouderen Door de namen van Wouters en Blind te noemen geeft John aan dat hij te genwoordig bij 'de ouderen' behoort. 'Wanneer je naar de leeftijden kijkt zie je ook dat ik zes, zeven jaar verschil met veel van de jonge jongens. Dat merk ik af en toe best wel, vooral nu Danielle en ik die kleine hebben. Ik moet overigens zeggen dat Ajax in het veld wel een stuk volwassener is ge worden. Op tactisch gebied worden er nu veel minder domme fouten ge maakt. Of dat voor de op Europese- top voldoende is, kan ik niet zeggen. We weten dat we een goed elftal heb ben en dat veel spelers zich in de in ternationale wedstrijden met Oranje kunnen handhaven. Maar dat wil nog niet zeggen dat we alle clubs onze wil op kunnen leggen. Dit elftal kan best ver komen, daar ben ik van overtuigd. Of ik daar bij ben weet ik niet zeker. De interesse die er voor mij bestaat is nog steeds serieus te nemen. Maar met die ontwikkelingen bemoei ik me niet zo, dat doet mijn zaakwaarnemer. Ik hou me alleen bezig met Ajax.' Ruud Pompert 13

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 13