Ajax supporters-club „de Ajacied" kamp stond in de punt van de aanval met Willems als schaduwspits, waarbij dit tweetal voortreffelijk werd onder steund door Bryan Roy die op links Eric Gerets compleet doldraaide. Ook later tegen Jerry de Jong excelleren wat Ajax opzweepte tot een veldover- wicht wat de hele eerste helft aanhield en resulteerde in een 0-1 voorsprong na een uitstekende goal van Jan Wou ters. Het had zelfs nog meer moeten zijn, maar de redding van Van Breuke- len op een schot van Bergkamp, de voorzet voorlangs van Roy en de van de voet springende bal van Willems toen hij alleen op Van Breukelen af kon gaan voorkwamen een grotere voorsprong. Ajax leek de eerste helft beheerst te gaan uitspelen toen Beenhakker en de spelers zich gingen opwinden over de drie en een halve minuut die scheids rechter Houben aan blessuretijd meen de te moeten bijtellen. De concentratie verslapte bij Ajax en in de 48e minuut kon Kalusha profiteren: 1-1. Vervolgens verloor Ajax het hoofd vol komen, en de enige man wiens erva ring garant zou moeten staan voor de nodige rust in het elftal, Jan Wouters, ging compleet over de rooie en sollici teerde op weg naar de kleedkamer na drukkelijk naar en rode kaart. PSV pro fiteerde goed van de desorganistie bij Ajax vlak na rust via Romario, en toen na een scheidsrechterlijke dwaling Bryan Roy met rood van het veld moest kreeg PSV ruimte en miste Ajax noodgedwongen de bewaking van Ro mario laten lopen en schoof Aron Win ter door naar het middenveld. Zelfs met z'n tienen wisten de Ajacieden nog een veldoverwicht te creëren en toonde Ajax karakter door lang door te knokken voor 2-2. Toen Romario ech ter het vonnis voltrok was het maar goed dat Stanley Menzo het hoofd koel hield en Wouters in bedwang hield, anders was Ajax ongetwijfeld zijn enige echte karakterspeler voor enige tijd kwijt geraakt. Tekst: Wytze van der Gaast Foto: Paul van den Berg AJAX IS ONZE GLORIE - AJAX IS ONZE CLUB 'In de dramatisch verlopen wedstrijd tegen PSV bleek eens temeer dat top- voelbal niet altijd wordt uitgevochten puur op basis van voetbalkwaliteiten, maar dat ook andere factoren zwaar meewegen. Vaak is de vraag gesteld tijdens de eerste competitiehelft, toen Ajax flitsend voetbalde, in hoeverre de equipe van Leo Beenhakker in staat zou zijn overeind te blijven tegen gere- nomeerde Europese topteams. Voet ballend voorzagen de insiders voor Ajax weinig problemen, omdat Ajax kwa aanleg een bijzonder goede ploeg bij elkaar heeft, maar zouden er pro blemen ontstaan als de tegenstander uit een ander vaatje gaat tappen en factoren als har'dheid gevoegd bij de lage gemiddelde leeftijd van de Ajax- ploeg maakte dat Beenhakker nog veel werk te doen had. Beenhakker was dat zich natuurlijk als geen ander bewust en legde het steeds nadrukkelijker en inhoudelijk gedetailleerder uit in de media dat Ajax aan het kijken was in hoeverre het mogelijk was de groep kwa samenstelling te veranderen. Te vaak moet Ajax in wedstrijden waarin het niet loopt en de tegenstander fysiek sterker is berusten in puntverlies om dat op de bank geen juiste alternatie ven voor handen zijn. Vandaar dat Beenhakker aan het rondkijken sloeg naar een kopsterke spits en vooral "winnaars". Mensen die Ajax er op dooie momen ten doorheen zouden trekken, zoals Jan Wouters in z'n eentje voortdurend probeert. Te vaak lijkt het huidige Ajax op een zeilboot die met de wind in de zeilen niet is te houden, maar eenmaal met wind tegen niet blijkt te kunnen la veren. Namen worden natuurlijk altijd genoemd in een dergelijke situatie, waarbij John van Loen, Jerry de Jong en Willem Kieft leuk klinken, maar voorlopig nog weinig zoden aan de dijk zetten. Ajax moet het met deze ploeg doen, die heeft bewezen fantas tisch te kunnen voetballen en alleen even moet wachten op de juiste wind in de zeilen. Vreemd was het dan ook dat Ajax na een zeer magere competitieserie tegen PSV plotseling goed speelde. De bles sure van Stefan Pettersson was een lelijke streep door de rekening, omdat Ajax zodoende haar aanspeelpunt voorin miste en bovendien de man die samen met Dennis Bergkamp meer dan de helft van Ajax' doelpunten to taal op z'n naam heeft staan. Stefan Pettersson werd vervangen door Ron Willems die tegen MW Ajax' match winnaar was geweest en voor de ba lans in het elftal de voorkeur kreeg bo ven Ronald de Boer. Dennis Berg- 28

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 28