Marciano Vink groeit uit tot steunpilaar M1 'TDK h^k -91091045 CAFÉ fejpp J (fB <s> H - Aji 4 Ruysdaelkade 149 Amsterdam Wij wensen al onze klanten i een prettige wedstrijd toe. h 21 Terwijl er her en der puntjes werden en worden verspeeld, de machine af en toe pruttelt en verscheidene Ajacie- den naar de juiste vorm zoeken, speelt Marciano Vink als nooit tevoren. Per soonlijke duels wint de centrum verdediger ogenschijnlijk simpel. Bij kopduels komt 'ie ook steeds vaker als winnaar te voorschijn. En met grote regelmaat dendert de twintigjarige, ver antwoord, met zevenmijlspassen over de as van het veld op het vijandelijke doel af. Nu is het alleen nog wachten op een vleugje tor-instinct. fc> Mg 1 Of het je iets interesseert weet ik niet, maar ik heb gisteravond van je geno ten. 'Natuurlijk interesseert mij dat wel. Het is fijn om te horen dat mensen het leuk vinden om naar je te kijken', ant woordt Marciano Vink een dag na de 2-0 winst op SW. 'Zelf heb ik ook lekker gespeeld. Vooral verdedigend ging het goed. Aanvallend kan het al lemaal nog een stuk beter. Het is heer lijk om af en toe naar voren te gaan en je aanvallend ook een rol van beteke nis kunt spelen. Maar het gaat ten eer ste om dat ik verdedigend de zaken op orde heb. De laatste vijf weken lukt dat goed. Dan zie je ook dat je aanval lend meer kunt gaan doen, dat je meer durft te ondernemen. Ik ben de afgelo pen weken ook een paar keer vrij voor het doel gekomen, maar kreeg 'em er niet in. De juiste killersmentaliteit heb ik blijkbaar nog niet.' Veel van je medespelers zijn niet in vorm de winter uitgekomen. Jij bent wat dat betreft een uitzondering. Hoe kan dat? 'Ik denk dat het er mee te maken heeft dat Peter Larsson is ver trokken. Niet dat ik er voorheen con stant aan dacht dat hij ook op mijn po sitie kon spelen, maar toch. Ergens in mijn achterhoofd heeft het wel ge speeld. Anders kan ik niet verklaren dat het bij zijn vertrek meteen een stuk beter is gegaan. Ik had met Peter ove rigens geen echte concurrentiestrijd. Want het vreemde was dat we bijna nooit allebei tegelijk fit waren. Een van ons was steeds geblesseerd. Op een bepaalde manier ben ik daar ook wel blij om, want het lijkt me vreselijk om op de tribune te moeten zitten als je de concurrentiestrijd hebt verloren. Het is nu niet zo dat ik nu foutloos voetbal. Het kan nog veel beter. Dat vind ik zelf, dat vinden anderen. Mijn passing moet echt nog een stuk beter worden. Die is gewoon niet goed. En het pra ten in de verdediging kan beter. Stan ley en ik moeten elkaar goed aanvoe len en samen organiseren. De commu nicatie met Jan Wouters moet ook goed zijn. Het is heerlijk voetballen met Jan voor je. Hij geeft me steeds nuttige aanwijzingen over hoe ik me op moet stellen. En wanneer je eens een keer een foutje maakt, weet je dat hij het nog kan herstellen..' Je spel gaat met sprongen vooruit. Volgens jouw planning? 'Vorig jaar heb ik tegen mezelf gezegd dat ik dit seizoen op z'n minst 25 wedstrijden in het eerste moest spe len. En dat gaat lukken, dus ben ik wat dat betreft tevreden. Waar ik ook tevreden over ben is dat ik veel minder knullige fouten maak. Vorig jaar wis selde ik goede wedstrijden te vaak met drolle-wedstrijden af. Daar ergerde ik mij enorm aan. Ik speel dus veel constanter, een constante die volgend jaar nog hoger moet liggen. Het vreemde is dat ik in de voorbereiding op dit seizoen nog een keer ontzet tend slecht heb gespeeld. Dat was in Zeeland tegen Middelburg. Ik dacht toen echt dat ik het vergooid had, dat de trainer mij zou passeren. Toch bleef ik erin en tot die spierblessure tegen Heerenveen heb ik alle wedstrijden ge speeld. Toen ik weer fit was stond ik direkt weer in de basis.' Was je in paniek toen je met zoveel concurrenten in je rug zo slecht speel de in de voorbereiding? 'Niet in paniek. Maar ik kon mezelf wel voor mijn kop slaan dat ik mijn kans zo verpestte. Twee jaar geleden, toen ik net bij het eerste kwam, was ik in de voorbereiding wel in paniek. Op een gegeven moment durfde ik toen helemaal niets meer. Was te bang om een balletje breed te leggen, te bang om ook maar een foutje te maken. Ik was toen 17,18 jaar, zat net bij het eerste en wist niet wat me overkwam. De oudere jongens hebben toen veel op me ingepraat en mij er van over tuigd dat ik het wel kon.' Gaat het met Marciano Vink nu niet veel te snel? 'Je speelde niet zo lang geleden nog regelmatig 'drolle- wedstrijden', maar bent nu een steun pilaar van Ajax en zelfs international. 'Volgens mij kan het nooit te snel gaan. Het loopt zoals het loopt. Ik zit nu in die fase waarin je als voetballer snel vooruit gaat. En een trainer op dit niveau ziet gauw genoeg of een speler ergens aan toe is of niet. Kijk, als ik nu in Oranje sta omdat Ronald Koeman er niet is en de volgende wedstrijd wordt gepasseerd, dan is er toch niks aan de hand. Ik ben pas twintig en moet nog veel leren.' Ruud Pompert 50 cent per minuut

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 21