SONY EN AJAX VANAF JULI 1991 PARTNERS plichtig militair Barry Hulshoff, zorgde voor de eerste verrassing door zich niet van meet af aan in de verdediging terug te trekken, maar Keizer en Cruijff op vooruitgeschoven posities te laten opereren met Swart en Nuninga daar achter voor de aanvoer van munitie. Zo werd alvast de verdedigers vol doende werk omhanden te geven om ze te verhinderen mee naar voren te trekken voor een algehele belegering van het Ajax-doel. Ook de eerste aan val was voor Ajax, via een solo van Cruijff, besloten door een schot vlak over de lat van Groot. Kort daarna was het schrikken toen Thompson, na een solo van Ian St John, de bal op de lat schoot. Strong zag een kopbal even eens op het houtwerk belanden. Naar mate de eerste helft vorderde en een treffer uitbleef, greep Liverpool naar het Engelse middel bij uitstek: handen uit de mouwen en beuken maar. Vooral Strong deed daaraan flink mee, en uiteraard Yeats, die door Cruijff zo vaak in de luren werd gelegd dat hij zich meermalen vergreep aan het loopwerk van de tengere wereld-in- spé. Het laatste kwartier voor rust ont snapte Liverpool aan een achterstand, toen eerst Keizer de reflexen van doel man Lawrence beproefde en Cruijff vervolgens Nuninga alleen voor de keeper bracht, waar de fluit van scheidsrechter Krnavek de Groninger op buitenspel wees. Inmiddels was er op de volgepakte Kop meer aandacht voor het eigen lijfsbehoud; daar waren wat rookbommen ontploft en was een lichte paniek uitgebroken. "Flying Dutchmen" De weg naar de kleedkamer was voor Ajax, met die 0-0 op zak, alweer heel wat lichter dan die naar de aftrap. En de spreekwoordelijke zon brak vier mi nuten na de hervatting helemaal door, toen Milne zich de bal door Cruijff liet afnemen en moest toezien hoe deze passte naar Keizer en de bal via Nu ninga weer terugkreeg en Lawrence passeerde: 0-1, of in Europacupter men, 6-1 voor Ajax. Dat was de feitelijke nekslag voor Li verpool, dat vier minuten later dan toch eindelijk wat terug kon doen. Pronk deed te laat zijn stapje naar vo ren en deed zo de buitenspelval mis lukken. St John bereikte Roger Hunt, en deze deed ondanks zijn vormcrisis wat gedaan moest worden: 1-1. Dat gaf weer een sprankje hoop, en Liver pool versterkte de wurggreep op het Ajax-doel. Corner na corner rolde op Bals af, die echter keer op keer de in Amsterdam geuite smalende woorden van Shankly over zijn kwaliteiten lo genstrafte. Soetekouw heerste in de lucht, Pronk bleef overeind in de zee van aanvallen, en Hulshoff, die aanvan kelijk flink moeite had met de snelle Thompson, paste zich razensnel aan het internationale niveau van de wed strijd. Halverwege de tweede helft werden hart en bloedvaten van de duizend meegereisde Ajacieden (een charter vlucht plus toegangskaart koste des tijds 170 gulden) op de proef gesteld toen Pronk eerst met een "tikkie te rug" Bals dwong de bal fraai over de lat te tikken en Van duivenbode vervol gens te zacht terugspeelde en zo St John een kans verschafte. Dit door staan hebbende kon Ajax zich opma ken voor het slotaccoord. Dat klonk in de 71e minuut, toen Keizer een fraaie solo afrondde met een pass naar Jo- han Cruijff, die Lawrence laag in de hoek passeerde. Een doelpunt met een penetrante geur van buitenspel, maar dat kon ook van de Liverpoolse gelijkmaker worden ge zegd. Met het wanhopige spookbeeld van een gelijkspel voor eigen publiek voor ogen was het voor Liverpool pom pen of verzuipen. Een paar minuten voor tijd werd het dan toch nog 2-2, toen Hunt een pass van Callaghan achter Bals frommelde. Het legioen kon het al weinig meer schelen; dat had de aanmoedigingsliederen al lang laten varen en had Ajax vanaf de Kop luidruchtig toegejuicht. Want zo waren de mannen van Mer- seyside dan ook wel weer: winnen is mooi, maar als je gewoon niet goeg genoeg bent houdt alles op. Na afloop van de wedstrijd Ajax-FC Utrecht werd ten overstaan van de pers de verbintenis getekend tussen Ajax en SONY Vanaf 1 juli 1991 zal SONY deel uitmaken van de sponsorgroep van Ajax en op dat heugelijke feit werd De Britse pers maakte korte metten met de landskampioen. De Daily Mirror sprak van "agony for Liverpool" tegen, u raadt het al, de "Flying Dutchmen". De Sun vergeleek de wedstrijd met een begrafenisplechtigheid, en Norman Giller vatte in de Daily Express kort weg samen: "Er kan geen excuus ge vonden worden voor Liverpool. Ze wa ren gewoon niet goed genoeg." "De Engelse kampioenen werden aan één stuk door vernederd", wreef zijn collega R.H. Williams van de Daily Te legraph nog wat zout in de wonde. En ook Shankly moest tenslotte erkennen dat Ajax nu eenmaal sterker was dan zijn ploeg. Complimenten ook in eigen land, waar Feyenoord-voorzitter Kie- boom zei te hebben genoten, en Eddy Pieters Graafland zich liet ontvallen er graag tussen te hebben gestaan. Schiphol zette zich schrap voor de feestende thuisgangers. Diezelfde nacht keerden de eerste supporters te rug op eigen bodem, de volgende mid dag gevolgd door de Lockheed-Electra waarmee de Ajax-ploeg arriveerde. Aan boord hadden ze inmiddels via de ra dio vernomen wie in Genève als vol gende tegenstander uit de champag- nekoeler was gekomen: de ploeg van het Tsjechische leger, Dukla Praag. Evert Vermeer terecht het glas geheven door het Ajax-bestuur en vertegenwoordigers van SONY. 50 cent per minuut 7

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 8