SPARTS 750 kunstwerken over 75 sporten van 35 kunstenaars ART IN SPORTS grafiek, olieverf, aquarel èn sculpturen Utrechtsestraat 139 - Amsterdam Tel. 020 - 6274482 geopend ma t/m za 10-18 uur De grootste en veelzijdigste kollektie sportkunst ter wereld op 200m2 expositieruimte. Evenals twee weken geleden zijn ook vanmiddag voor de wedstrijd weer over de stadioninstallatie fragmenten te ho ren van het radioverslag van een legendarische wedstrijd uit het Ajax- verleden. Na de befaamde mistwed- strijd tegen Liverpool vandaag de re turn van die wedstrijd, op 14 decem ber 1966 aan Anfield Road. Ondanks de onverwacht ruime zege in de thuiswedstrijd (5-1) in Amsterdam was Ajax er nog niet helemaal gerust op dat de kwartfinale van het Europa- cup-toernooi ook daadwerkelijk ge haald zou worden. Wie eerlijk was, wist immers ook wel dat de score wat geflatteerd was uitgevallen en onder schatting een rol had gespeeld. Bo vendien zou de ruime zege ditmaal Ajax onwillekeurig tot onderschatting kunnen verleiden, en tenslotte was men wat bevreesd voor de Liverpoolse aanhang. Vooral die op de "Kop", de naar een slag in de Boerenoorlog ge noemde staantribune achter één van de doelen, waar de fans zonodig een herrie van aanhankelijkheid konden veroorzaken die zelfs beroemde stad genoten als de Beatles of Gerry the Pacemakers jaloers maakte. En de vraag was nog of de Internationaal be trekkelijk onervaren Ajacieden daarte gen bestand waren. En dan was er nog de zelfverzekerde Liverpool- manager Shankly, die repte van een 7-0 zege en aankondigde dat Ajax "de strechers wel nodig zou hebben". Men wist: als de Reds erin zouden slagen in de openingsfase te scoren, de vlam in de pan zou kunnen slaan. Shankly was overigens wel de enige Brit die nog zo optimistisch was. De dagbladen waren realistischer en we zen er fijntjes op dat er nog nimmer in de Europacup-geschiedenis een ploeg een achterstand van vier doelpunten had kunnen goedmaken, en Liverpool eenvoudigweg niet creatief genoeg voetbalde om dat nu wel te doen. Onderuit bij ADO De zondag voor de return bleek dat Ajax met de aandacht alvast in Liver pool te zitten en ging de ploeg met 2- 0 onderuit bij ADO, zonder Cruijff en de nog steeds geblesseerde Suurbier. Ook Liverpool reed niet schadevrij en speelde 2-2- bij Manchester United in een keihard duel, waarin Gordon Milne, de halfspeler die tegen Ajax nog geblesseerd ontbrak, uitblonk en spil Ron Yeats zwak uit de hoek kwam. Ajax vertrok 's maandagsmorgens met vijftien man: de basiself (inclusief de herstelde Keizer) en reserves De Wolf, Boomgaard, Hulshoff en Suurendonk. Ook Suurbier was present, al kampte hij nog steeds met een scheurtje in de rechterenkelband en was zijn meespe len onzeker. Niet present waren Ko Prins, die, gedesillisioneerd over het verliezen van zijn basisplaats, was ge transfereerd naar de Amerikaanse Pittsburgh Phantoms, en Ajax' nieuwe aankoop Velibor Vasovic, die nog niet speelgerechtigd was. Ajax betrok een hotel in de badplaats Southend-on- Sea, niet ver van Liverpool, waar strandwandelingen werden gemaakt en werd getraind op een veldje achter Palace Hotel. Liverpool, dat de schijn van zelfvertrouwen wilde bewaren, ging niet in trainingskamp. Naarmate de dag van de wedstrijd na derde kreeg Ajax een paar kleine steuntjes in de rug: van Everton, de stadgenoot en aartsrivaal van Liver pool, dat een gelukstelegram had ge stuurd na de 5-1 zege en beloofde met zoveel mogelijk aanhangers Ajax te zullen aanmoedigen, en van de UEFA-reglementen, die (toen nog) bepaalden dat de thuisclub niet in het eigen shirt mochten spelen: waar Ajax dus in het vertrouwde rood-wit aan trad, moest Liverpool het doen met een geheel gele uitmonstering. En ten slotte was er de morele overwinning op Bill Shankly, die een aanvankelijk verbod voor Ajax om voor de wedstrijd op het hoofdveld in te trappen tenslot te mopperend Introk, zodat Ajax tien minuten lang de spieren los kon gooi en en onderwijl kon wennen aan de orkaan van geluid die de Liverpool supporters voortbrachten. Paniek op de Kop Om half acht plaatselijke tijd was het zover: Ajax, met Keizer weer voor De Wolf maar nog steeds zonder Suur bier, die werd vervangen door dienst- Johan Cruijff brengt Ajax in Liverpool op 2-1 voorsprong. 6

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 7