Ajax supporters-club „de Ajacied" J AJAX IS ONZE GLORIE - AJAX IS ONZE CLUB Peter Larsson. Zijn eerste kennismaking met Amsterdam moet niet overdonderend zijn geweest. In Voetbal Internatio nal stond een foto afgedrukt van Ajax, nieuwste aanwinst zittend op z'n koffers op Schiphol omdat niemand van Ajax hem had opgewacht. Eén ding was echter opvallend aan de foto. De glimlach die nu, drie en een jalf jaar later, ons de indruk geeft eeuwig op het gelaat te staan. De eerste wedstrijd van Ajax die hij zag, toen hij nog niet speelgerechtigd was in de eredivisie, moet ook al geen diepe indruk hebben achtergelaten. Als afslui ting van een zeer teleurstellende eerste competitiehelft ver loor Ajax met 3-1 van VW in Venlo, waarbij de Limburgse score al na achttien minuten op het bord stond. Peter Lars son wist toch echt zeker dat Ajax en VW niet van shirts hadden geruild. Ajax zat in de problemen dat seizoen, na het schitterende succes in mei 1987, toen Ajax de Europa-Cup II had ge wonnen was in het nieuwe seizoen, 1987/'88, de tegen spoed gekomen. De opvolging van Maco van Basten was een groot probleem gebleken omdat Frank Stapleton hope loos faalde en "leerling" Henny Meijer redelijk functioneer de, maar in de verste verte geen Van Basten bleek. Vervol gens ontstond het conflict tussen Frank Rijkaard en Johan Cruijff, waarna Rijkaard een half jaar de voetbalschoenen aan de wilgen hing. En toen tenslotte in de wedstrijd tegen PEC Zwolle Ronald Spel bos ook nog eens wegviel was de malaise daar en was Ajax niet meer in staat het elftal aan te sterken uit de eigen selectie. Johan Cruijff ging speuren, vooral omdat Ajax nog goed in de race lag in het Europa- Cup-toernooi, en liet z'n oog vallen op de Zweedse Interna tional Peter Larsson. Het toonbeeld van de moderne verde diger, sterk in één-tegen-één duels, sterk in de lucht én spelend voor het wereldelftal. Die wereldvorm heeft Peter Larsson in z'n Ajax-periode he laas weinig kunnen evenaren. Al snel na zijn debuut raakte Larsson geblesseerd aan z'n schouder en omdat het ge wricht niet genoeg kans kreeg om te herstellen vloog de arm bij een beetje duel al uit de kom en moest Pim van Dord weer het veld in rennen om het nodige sjorwerk te verrrichten. Desondanks was Ajax dik tevreden over het op treden van de Zweed, die achterin weer de nodige rust bracht en Ajax een goede tweede competitiehelft liet spelen, uitmondend in Straatsburg in de Europacup ll-finale tegen KV Mechelen. Uitgerekend in die finale werd Peter Larsson voor het eerst echt geklopt. Bij een voorzet van Ohana van af links kroop Piet de Boer vóór Larsson en gleed de bal via het hoofd van de Rotterdammer achter Menzo en ver loor Ajax de Europa-Cup aan Mechelen. Het daaropvolgende seizoen was Peter Larsson samen met landgenoot Pettersson de motor van het Ajax dat in Van Gaal en Kohn de weg naar de top hervond na onder Kurt Linder ver te zijn teruggezakt. Andermaal werd Larsson echter gekweld door een blessure, waardoor Ajax de twee de competitiehelft het niveau van voor de winterstop niet meer wist te bereiken en de achtervolging op PSV weer te vroeg moest staken. De terugkeer van Leo Beenhakker en de rentree van Larsson leek Ajax mooie tijden te brengen, maar merkwaardig genoeg was de Zweed onherkenbaar tij dens de voorbereiding op het nieuwe seizoen. Tijdens het Amsterdam-714-toernooi haalde Beenhakker Larsson zelfs van het veld ten faveure van Marciano Vink en de hoop dat Larsson weer terug zou komen op z'n oude niveua bleek uiteindelijk ijdel. f::, Larsson speelde een dramatisch slechte eerste helft van de competitie 1989/'90 en moest meerdere malen vrezen voor z'n basisplaats, die uiteindelijk verloren ging door een nieu we blessure. Begin 1990 kwam Larsson sterker terug en maakte hij deel uit van de ploeg die Ajax voor het eerst sinds vijf jaar weer het landskampioenschap bracht. Vlak voor de start van het huidige seizoen ging het echter weer mis en moest Larsson geblesseeerd vanaf de tribune toekij ken hoe zijn vervanger Marciano Vink zich definitief in de basis van Ajax-één speelde. Zo kwam er voor Larsson een einde aan z'n contract bij Ajax en is hij inmiddels teruggekeerd naar z'n vaderland om daar te gaan spelen voor AIK Stockholm. Peter Larsson speelde voor Ajax 72 wedstrijden en maakte daarin 6 doelpunten, terwijl Ajax in de 57 competitiewed strijden waarin Larsson meespeelde slechts 43 doelpunten tegen kreeg. Ajax gaat verder met Marciano Vink, een schitterende voet baller die inmiddels z'n debuut voor Oranje al heeft ge maakt. Het is voor Peter Larsson zeker geen schande door zo'n speler te worden verdrongen, al blijft het natuurlijk de vraag wat er was gebeurd als het blessureleed niet zo'n struikelblok had gevormd. De Ajacied wenst Peter Larsson veel succes toe bij zijn nieuwe club en bedankt hem vanaf deze plaats voor de prettige samenwerking gedurende de afgelopen jaren. Tekst: Wytze van der Gaast 29

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 30