DE WAARDERING VOOR ARON WINTER Aron Winter is als een knecht in een voorjaarsklassieker. Niemand ziet hem. Hij koerst onopvallend en wordt voor pers en publiek kleur loos negenenzestigste. Toch is hij voor zijn ploeg goud waard. Houdt zijn kopman kilometers achtereen uit de wind, verzorgt de fourage, lanceert hem voor de eindsprint en geeft hem, indien noodzakelijk, zijn wiel. Pas wanneer de meester knecht afwezig is en de kopman faalt wordt hij gemist en krijgt hij eindelijk de waardering die hij verdient. Dezelfde waardering die Aron Win ter pas kreeg toen hij geblesseerd raakte, enkele wedstrijden aan de kant moest blijven en Ajax punten verspeelde. "Het is waar dat ik dit seizoen nog niet opvallend gepresteerd heb," stelt Aron Winter, "Een beetje kleurloos, ja. Het gaat niet echt slecht maar ook niet goed. Laat ik zeggen dat ik konstant een zesje haal. En dat is te weinig, van mij mag verwacht worden dat ik altijd een zeven scoor, met regelmatige uit schieters naar boven. Omdat ik mezelf steeds betere prestaties opleg moeten die zevens op den duur constant ach ten zijn. Maar tot die regelmaat ben ik op dit moment nog niet in staat. De oude Aron, die akties maakt en ook re gelmatig een goaltje meepikt is er nog niet. Dat komt vanzelf wel weer, daar ben ik niet bang voor. Hoe dat weer terug komt? Door hard te werken op de training. Dat klinkt simpel maar het is de enige manier, niet alleen voor mij maar voor het hele elftal geldt dat. Op een gegeven moment gaat het dan weer als vanouds draaien, daar ben ik van overtuigd. Ik voel nu al dat het be ter gaat dan een paar weken geleden." Waardering Jij bent dit seizoen pas opgevallen toen je geblesseerd op de tribune zat. Ajax miste Aron Winter aan de rechter kant en draaide, voor een gedeelte, minder. Voor jou was er eindelijk wat waardering. "Je bedoelt de waardering van het pu bliek en de pers, want bij Ajax ben ik nooit ondergewaardeerd. De spelers weten dat ik altijd hard zal werken en in de wedstrijd doe ik wat in mijn ver mogen ligt. Die waardering maak ik op uit het feit dan ik op mijn beurt altijd op ze kan rekenen. Binnen en buiten het veld. Wanneer ze openlijk zeggen dat ze me missen wanneer ik niet meespeel is dat voor mij een blijk van waarde ring, dat streelt mijn ego. Maar dat Ajax alleen maar slecht draaide omdat ik er niet bij was is sterk overdreven. Met mij erbij was het heus niet opeens goed gegaan." Sonny Silooy vertelde twee weken ge leden in het programmablad dat het spelen op het middenveld prettig maar ook moeilijk is en dat het daarom zwaar was om jou te vervangen. Kun jij zijn probleem begrijpen? "Jazeker van Richard en mij wordt verwacht dat we controlerend spelen. Daarbij heb ik door mijn loopvermogen ook nog eens de opdracht regelmatig de diepte op te zoeken en rond de zestien meter op te duiken om de aan val te ondersteunen. De linkshalf van de tegenstander moet ik uit de wed strijd spelen, overigens zonder dat ik aldoor achter hem aan moet rennen, hij moet achter MIJ aan. Het is lekker wanneer je in de gaten krijgt dat je te genstander alleen maar achter jou aanhobbelt. Lukt dat niet en heb ik mijn handen vol aan mijn man, dan moet ik er voor zorgen dat Johnny (Van 't Schip) en Danny (Blind) zich kunnen uitleven. Ik zorg dan voor zekerheid achterin. Alphons Groenendijk van Roda JC is zo'n moeilijke tegenstander. Hij is be weeglijk en heeft een prima inzicht. Te gen hem moet ik het diepgaan goed doseren anders loopt hij over mij heen. Je ziet dat je op het middenveld heel erg geconcentreerd bezig bent om zo wel aanvullend als verdedigend je mannetje te staan. Er zijn mensen die denken dat Aron Winter slechts een harde werker is. Daar ben ik het niet mee eens. Van mij wordt binnen het elftal veel meer verwacht dan hardlo pen alleen, iets wat het publiek pas duidelijk wordt wanneer je er een keertje niet bij bent." Ervaring opgedaan Die waardering had er allang geweest wanneer op het WK tegen Duitsland een van de twee kansen had benut. Sta je daar weieens bij stil? "Heel af en toe denk ik er nog wel eens aan. Het was een fantastische wedstrijd, waarin ik enkele kansen kreeg. Wanneer Frank Rijkaard er niet uitgestuurd was hadden we gewon nen. Dat voelde je. Het hele WK heeft trouwens indruk op me gemaakt. Door alle problemen, die verder niet van belang zijn, heb ik veel geleerd. Heb ervaringen opgedaan die ik nu weer kan gebruiken. Naast het WK was het landskampioenschap voor mij een geweldige belevenis. Het is toch een hele eer om de beste van Neder land te zijn. Door dat kampioenschap is de druk op ons wel groter, ledereen wil van je winnen, maar er wordt ook verwacht dat je de titel opnieuw grijpt. Wanneer we de inhaal wedstrijden winnen staan we nog drie punten ach ter op PSV, waar we op 7 april tegen moeten. Omdat het spel van ons nu weer vooruit gaat ben er heilig van overtuigd dat onze rol nog niet uitge speeld is, voor het landskampioen schap zijn we nog lang niet kansloos." Jürgen Klinsmann zei laatst in een in terview dat Ajax niet meer tot de Euro pese top behoort. Is dat dan ook zo? "Nee. Het enig probleem is dat wij ons dit seizoen niet hebben kunnen meten met andere ploegen. Dat we internatio naal niet rijper zijn geworden en je geen direkte vergelijking kunt trekken. Maar AJAX heeft een groep fantasti sche voetballers, waar iedere trainer jaloers op is. Ajax is een top-club om dat bijna alle spelers eigen kweek zijn er er geen grote investeringen zijn ge daan. Aan het einde van dit seizoen loopt m'n contract af, maar ik hoef niet zonodig weg. Al valt er natuurlik altijd te praten. Maar ik beleef hier heel veel plezier aan voetbal. We hebben een goede groep, lachen regelmatig, kun nen goed met elkaar opschieten en pakken ook nog eens punten. Wat wil je dan nog meer. Ja, titels. Maar die komen steeds dichterbij." RUUD POMPERT 23

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 24