OUDE DOOS JOHAN CRUIJFF SPARTS 1 mmm tm W ®g 750 kunstwerken over 75 sporten van 35 kunstenaars ART IN SPORTS grafiek, olieverf, aquarel èn sculpturen Utrechtsestraat 139 - Amsterdam Tel. 020 - 274482 geopend ma t/m za 10-18 uur De grootste en veelzijdigste kollektie sportkunst ter wereld op 200m2 expositieruimte. Een paar weken geleden was zijn naam dus weer wereldwijd op ieders lip, al was het dan allesbehalve de be doeling. Maar het is nu eenmaal niet anders: alles wat hij doet is wereld nieuws, en dat zal hem zijn leven lang blijven achtervolgen. Johan Cruijff: een onderzoek heeft uit gewezen dat ruim twee miljard bewo ners van deze planeet zijn naam ken nen, en het is maar de vraag of Hare Majesteit de Koningin net zo bekend is in het buitenland. In ieder geval is Cruijff één van de zeer schaars beken de Nederlanders wiens faam niet op houdt bij Zevenaar. En dat is terecht, want Amsterdamse Johan behoort tot het selecte groepje voetballers die hun sport bijna elke zondag opnieuw uit vond en er telkens weer een geheel onverwachte dimensie aan toevoegde: Eusebio, Di Stefano, Pele, Platini en nog een handje vol. De volgorde zal bij iedereen verschillen, maar ge vraagd naar de beste vijf voetballers uit de geschiedenis, zal iedere liefheb ber de naam van Cruijff noemen. ongewoon talent En zoals roem voor de betrokkenen zelf tegelijkertijd een zegen als een vloek vormt, geldt dat in Cruijffs geval ook voor Ajax, de club waar hij zijn le ven lang 'al een verhouding mee on derhoudt, waar Liz Taylor en Richard Burton een puntje aan hadden kunnen zuigen. Dat Johan zijn voetbalcarrière begon bij Ajax was al vanaf zijn geboorte vanzelfsprekend geweest. Zijn geboor tehuis stond dichter bij het Ajax- stadion dan de Dam bij het Centraal Station, vader Manus Cruijff was een Ajacied in hart en nieren, en na diens vroegtijdige overlijden verrichtte Moe der Nel huishoudelijke werkzaamhe den bij de club om haar twee zoons netjes in de kleren te houden. Al voor dat hij in 1957 officieel lid van Ajax werd, was kleine Johan al een goede bekende van de toenmalige selectie. Moeder Cruijff geflankeerd door haar beide zoons, Johan en Hennie. Op de schoorsteen mantel zien we het portret van vader Cruijff. Al binnen enkele jaren was duidelijk dat Johan Cruijff fysiek van alles tegen had (te klein, te licht en te mager), maar dat moeiteloos compenseerde met een ongewoon talent, een bran dende ambitie en een perfectionisme waar zijn elftalgenoten niet zelden doodziek van werden, leder die het ventje over de bijvelden in De Meer zag wervelen was het onmiddellijk dui delijk. Als er niets geks gebeurde zou den we meer van deze knaap horen. In 1963 kreeg Johan Cruijff zijn eerste (jeugd)contract aangeboden, en een jaar later werd hij bij de selectie van trainer Vic Buckingham gevoegd. Op 24 oktober van dat jaar maakte hij zijn debuut in een vriendschappelijke wed strijd bij Helondia '55, en een maand later, op 15 november, volgde zijn 'echte' tewaterlating, in de competitie wedstrijd bij GVAV op het Oosterpark. In een verder volkomen falend Ajax was hij de man die kort voor tijd een goaltje meepikte. Het was een dank baar jaar voor een debutant: ondanks het aanwezige talent maakte Ajax het slechtste seizoen sinds mensenheuge nis door, en in een slecht draaiend elf tal biedt een nieuwkomer weinig risico. Integendeel, de belofte van Johan vormde een belangrijke stimulans voor het sukkelende Ajax. Al na een week won Ajax met 5-0 van PSV, en Cruijff scoorde opnieuw. De rest van het sei zoen werd hij nog een beetje ge spaard door de nieuwe trainer Mi- chels. Een seizoen later brak 'de klei ne' echter definitief door. Als vervanger van Nuninga draaide hij DWS dol, scoorde beide doelpunten en maakte duidelijk dat men niet meer om hem heen kon. Ajax greep met overmacht de landstitel en speelde zich de Euro pa Cup in, waar, met Cruijff in een hoofdrol, Liverpool werd verpletterd en ook het buitenland lucht kreeg van de ontluikende superster. Binnen enkele jaren regeerde Ajax Europa en was de naam van Cruijff even bekend als die van Heineken. In het nationale team werd Cruijff op 7 september 1966 ge lanceerd tegen Hongarije en scoorde de tweede treffer in het in 2-2 geëin digde duel. Twee maanden later, tegen de Tsjechen, zorgde hij voor een pri meur door als eerste Nederlands- elftalspeler uit het veld gestuurd te worden na een onduidelijk incident met centrale verdediger Horvath, dat hem een langdurige schorsing opleverde. Niet alleen Cruijffs voetbalkunsten brachten de tongen in beroering, ook zijn hervormingsdrang buiten de lijn haalde met vaste regelmaat de kran- Y !M!l Y'Y J vL v'i Y Ji; Johan Cruijff in actie tegen FC Den Haag na zijn rentree in De Meer. 6

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 7