SLECHTS OP BEZOEK. Jan Meng 9 Geboren op 16 maart 1946 21 jaar boekhandelaar bij de Athenaeum Boekhandel op het Spui. In die tijd altijd geprobeerd de intellectuelen wat liefde voor het voetbal en in het bijzonder AJAX te brengen. 4 jaar in de redaktie van Adriaan van Dis Nu werkzaam als radiojournalist bij de N.O.S. en bij radio Noord- Holland. Part-time uitgever bij uitgeverij Thomas Rap Wekelijks columm bij Het Parool. Mijn vader en ik waren het bijna nergens over eens, be halve over één onderwerp: AJAX! Op de zondagmiddagen waren we de beste vrienden, druk pratend over de tegenstander van die middag lo pen we over de Middenweg. Mijn vader kijkt bezorgd en zegt tegen mij: "Vandaag is het D.O.S. jongen, de gele kanaries. Een zeer gevaarlijke ploeg met Frans de Munck, de zwarte panter in het doel, Hans Kraay stopperspil, Cor Luyten in de middenlinie enHier laar hij even een stilte vallen en zegt nadrukkelijk: "En natuurlijk met Tonny van der Linden als midvoorl. Ik kijk hem verbaasd aan, ik heb hem nog nooit zo positief over een andere ploeg horen spreken. "Wat is er dan met die Van der Linden, pap?" vraag ik. "Die van der Linden is LE-VENS-GEVAAR-LIJK!" zegt hij en in zijn voorhoofd komen zware rimpels. "Ach wat maak je je toch druk, weet je wat D.O.S. bete kent? Dames Onderbroeken Stinken", zeg ik in een po ging zijn zorgen weg te nemen. "D.O.S. betekent: Door Oefeninng Sterk" zegt mijn vader fluisterend. Het is duidelijk de angst zit er bij hem flink in. AJAX wint de wedstrijd moeizaam met 1 -0. Mijn vaders bezorgdheid is nog niet over, "Heb je die Van der Linden gezien? Hij kopt en schiet uit alle standen, uit in Utrecht zal het nog flink moeilijk worden" zegt hij met sombere stem. Maar er kan weer een grapje af en met een plat Utrechts accent grapt hij: "Traappie op, traappie aaf, me vaader is behanger en hiel daag maor plaakke!" Een paar maanden later is het zover, AJAX moet naar Utrecht, uit tegen D.O.S.! Hij was dan vaak te zenuwach tig om naar de radio te luisteren, en we liepen dan zon dagmiddags wat doelloos door de stad. Maar zo tegen vier uur waren we "toevallig" altijd in de Reguliersbreestraat, want daar was een sigarenwinkel die boven zijn etalage en schoolbord had hangen met daarop de voetbaluitslagen. De sigarenwinkelier staat met op een laddertje met een krijtje in zijn hand. Een grote groep mannen met regenjassen en hoeden, kijkt in spanning naar de winkelier. Mijn vader klemt mijn hand bijna fijn. Met sierlijke krulletters schrijft hij: D.O.S. -AJAX 5-1!! Mijn vader vloekt binnensmonds: "Die verdomde Van der Linden". Als we even later op weg naar huis in lijn vier zitten, zeg ik: "Maar je vondt hem toch zo goed? die Van der Linden?" "Ik wil die naam nooit meer horen" zegt mijn vader vastbesloten. Als later dat jaar Sporting Enschede te gen D.O.S. een beslissingswedstrijd moet spelen om het kampioenschap van Nederland, hoor ik dat Tonny van der Linden in de verlenging het enige doelpunt heef gescoord. Die avond leest mijn vader voor uit Het Parool, dat Van der Linden, voordat hij scoorde, de bal eerst drie keer op zijn hoofd liet stuiteren daarna drie keer op zijn knie en toen loeihard in de linkerbovenhoek schoot! Gelukkig heeft FC Utrecht geen Tonny van der Lin den meer! Jan Meng

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 10