Ulrich Wilson, de vrolijke Amsterdammer in Groningen De glimlach lijkt niet van zijn gezicht te timmeren. Want praten over Blauw Wit, AJAX, vrienden, stappen, FC Groningen Milko Djurovski, Groningse studenten en andere' doodnormale za ken' stemmen Amsterdammer Ulrich Wilson zeer vrolijk. Theo Vonk kan daar niets aan veranderen en over En gels voetbal is de back van Groningen zelfs lyrisch. 'Alleen wanneer Schippie me gedold heeft en mij daarna uitlacht ben ik even niet vrolijk. Voor de rest altijd'. De opgewektheid van de 27-jarige ver dediger lijkt een beetje haaks te staan op de carrière waar hij op af stevende. Die van twaalf clubs en dertien ongelukken. 'Dat die indruk bij sommi ge mensen leeft komt door de proble men die ik een aantal jaren geleden bij FC Twente heb gehad', legt Ulrich uit. 'Want totdat Theo Vonk bij FC Twente de touwtjes in handen kreeg verliep al les prima. Voor Ajax was ik net niet genoeg. Voor Willem II wel. Daar ging het zo goed dat Twente mij kocht. Het eerste jaar onder Kees Rijvers was ook hartstikke leuk, maar dat veranderde toen Vonk de leiding kreeg. Dat was in 1986. In dat seizoen begon ik steeds slechter te spelen, raakte in een diep dal. Maar in plaats dat Vonk me vertrouwen gaf, zette hij mij op de bank. Ik werd er doodziek van en wilde dolgraag weg. Maar tot overmaat van ramp brak ik vlak voor het einde van het seizoen mijn been, waardoor het vinden van een nieuwe club lastig werd'. 'Bij Twente zagen ze mij vanaf dat mo ment niet meer terug. Ik trainde om in vorm te komen eventjes bij Blauw Wit, de club van mijn jeugdtijd, en onder Cruijff bij Ajax. In die twee maanden bij Ajax kreeg ik de kans om bij Ips wich Town mee te trainen. Na twee be zoekjes was ik helemaal verkocht. Ips wich speelt weliswaar tweede divisie, maar heeft in Engeland een goede naam. Het is jammer dat ik door de nasleep van mijn gebroken been en de grote concurrentie binnen de selec tie alleen de laatste zeven wedstrijden van het seizoen heb meegedaan, waardoor het contract helaas niet ver lengd werd. En ik bij Go Ahead Eagles terecht kwam'. En ondanks dat Ulrich Wilson het reuze naar zijn zin heeft bij FC Groningen zou hij direkt weer oversteken naar Engeland, wanneer een goede aanbieding zich voor doet. 'Kijk, de manier waarop de Engelsen voetbal benaderen spreekt mij enorm aan. Bij FC Twente was ik gewend dat iedereen een paar uur voor de wed strijd rustig en geconcentreerd met de wedstrijd bezig was. Bij Ipswich be gonnen ze pas een half uur voor de wedstrijd aan voetbal te denken. De eerste wedstrijden dacht ik ook dat het nooit wat zou worden met onze ploeg. De oudere spelers, Jan Wark bijvoorbeeld, gingen in een warm bad liggen. Ik was de enige die een echte warming-up deed. Omdat Romeo Zondervan het zo sneu voor mij vond dat ik alleen over het veld liep, ging hij wel eens mee. Maar meestal lag hij ook in bad. Een warming-up vinden de Engelsen niets anders dan het verspillen van kracht. Die houding verandert overigens wel een beetje. De jonge jongens gaan nu tien minuten vantevoren even het veld op om wat sprintjes te trekken...' 'Bij Ipswich hing er een telefoon in de kleedkamer', gaat Ulrich enthousiast verder,De manager kon ons daar mee vanuit zij luie stoel op zijn kantoor vertellen wat we op de training moes ten gaan doen. Die man zagen we soms dagen niet. Alleen bij de wed strijd was hij altijd aanwezig. De trai ner laat je zoveel mogelijk met rust. Wanneer 'ie een keer met je praat, hoor je niets anders .dan positieve dingen. Jouw slechte punten laat hij bijna altijd achterwege. Van tachtisch geouwe hoer en moeilijke verhalen over hoe voetbal gespeeld moet worden willen ze in Engeland weinig weten'. 'Toen Everton een paar weken geleden 0-0 speelde tegen Liverpool met een sweeper (laatste man), was het alsof Howard Kendall, de manager van Everton, een grote tactische vondst had gedaan. De kenners spraken van groot vakmanschap. En dat terwijl er op 'het vaste land' bijna altijd met een laatste man wordt ge speeld. Nee, over voetbal willen de Engelsen niet moeilijk praten, 'just play the fucking game'. Ulrich Wilson vindt overigens die be nadering van 'niet lullen, maar zoveel mogelijk voetballen' niet uit te voeren in Nederland. 'Hier roepen de mensen nogal eens dat prof-voetballers zeuren, wanneer ze moeite hebben met twee wedstrijden in de week. maar je moet niet vergeten dat in Engeland alle voetballers full-prof zijn, zelfs in de tweede divisie. Daarbij trainen de En gelse profs slechts één keer per dag. En die trainingen zijn nooit echt zwaar. Ze bestaan ook veel uit het oefenen van spelhervattingen. De Engelse full- profs hebben dus veel meer tijd tus sen wedstrijden door om zich te her stellen. Veel meer dan de semi-profs die Nederland rijk is'. Een vriendenploeg 'Dat ik graag terug wil naar Engeland heeft niets, maar dan ook niets met FC Groningen te maken. Ik heb het hier verschrikkelijk naar mijn zin. We hebben een hechte ploeg, een vrien denploeg. Al vind ik het moeilijk daar van te spreken. In de voetballerij heb je maar een paar echte vrienden. Ron Willems bezoek ik altijd wanneer ik bij mijn ouders in Amsterdam ben. En Ro meo Zondervan is een echte vriend. In Engeland heeft hij mij heel goed geholpen. Hij loopt ove rigens fantastisch te voetballen, was zelfs aanvoerder van Ipswich. Toen het Nederlands elftal met een probleem aan de linkerkant zat heb ik vaak aan hem gedacht. Hij was een oplossing geweest. Maar zijn pro bleem is dat hij 'maar' in de tweede di visie voetbalt. John van 't Schip is ook een vriend. Maar niet van het voetbal. We kennen elkaar al vanaf dat we zo groot waren', waarop Ulrich zijn hand een meter boven de grond houdt. 'De kracht van Groningen is dat we tien gelijkwaardige spelers hebben die precies weten wat ze kunnen. En dat hebben we er eentje bij die echt een 5

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 6