Frank de Boer heeft het Juiste karakter In het seizoen 1987-1988 zorgde Ajax-2 voor een daverende verrassing door in het KNVB Bekertoernooi het eerste elftal van FC Groningen uit te schakelen. Met die wedstrijd werden Ronald en Frank de Boer gelanceerd als de op- volgens van René en Willy van de Kerkhof, want door de 3-1 overwin ning en vooral de twee doelpunten van Ronald, genoot de tweeling uit Groote broek direct nationale bekendheid. "Ik denk graag terug aan die wed strijd, het was één van de mooiste die ik tot nu toe gespeeld heb," stelt Frank de Boer nu, drie jaar later. In die drie jaar ontwikkelde hij zich tot de vaste linksback van Ajax en schopte hij het tot international, daarmee een voor sprong nemend op broer Ronald. voetbal ging voor Bij de familie De Boer waren ze lang voor die historische 3-1 overwinning op de Groningers er al van overtuigd dat de tweeling het zou maken in het betaalde voetbal. "Mijn vader heeft een behoorlijke kijk op voetbal", legt Frank uit, "hij bege leidde ons bij Zouaven, waar we met voetballen begonnen. Hij had in de ga ten dat Ronald en ik genoeg talent be zaten om prof te worden. Alles ging daarom opzij voor het voetbal. Ja, zelfs als er gekozen moest worden tussen school en voetbal ging het voetbal soms voor... Niet zo moeilijk, want ik zat op de LTS en had absoluut geen plezier in leren. Misschien was het anders geweest wanneer ik op de HAVO had gezeten, maar nu interesseerde school me niets. Een carrière in het prof-voetbal was m'n enige doel. Ik ben er ook van overtuigd dat je zo'n instelling moet hebben om dat te bereiken. Vooral bij Ajax. Je moet de overtuiging hebben dat je het kunt, dat je beter bent dan anderen. Toen ik anderhalf jaar gele den mijn contract verlengde, hoorde ik dat Sonny Silooy terug zou komen. Ik schrok daar niet van, nee. Mijn ge dachte was juist dat die Silooy dan maar mooi op rechts moest gaan spelen." carrière "Over mijn carrière tot nu toe heb ik weinig nagedacht. Maar nu je er zo over begint, het is allemaal vrij gemak kelijk gegaan. Van de B-junioren zon der veel problemen naar de A's. En daarna, hup in het eerste. Op m'n twintigste heb ik er al ruim zestig wed strijden voor Ajax op zitten. Niet gek natuurlijk. Ik heb maar één tegenslag gekend. Vorig seizoen begon ik in de basis maar op een gegeven moment koos de trainer voor Verkuijl, Larsson en Vink. Omdat ze fysiek sterker wa ren. Ik vond dat toen heel onterecht, ik baalde. Met zo'n teleurstelling moet je wel om kunnen gaan en wanneer je dat hebt is dat beetje extra er dat no dig is om het eerste elftal van Ajax te halen. In de jeugd heb ik met waanzinnig goede talenten gespeeld, jongens waar je nu niets meer van hoort. Een Michel van Oostrum was een fantasti sche spits. Scoorde uit alle standen, omhalen, kopballen, alles. Ik dacht wel eens dat-ie Van Basten eruit zou gaan spelen. Maar wat is er met hem ge beurd? Zit hij nog bij FC Zwolle, of is hij naar de amateurs. Jongens die van een andere club komen hebben vaak dezelfde problemen. Hans Werdekker speelde bij Willem II vreselijk goed maar toen hij hier kwam vroeg je je af wat Ajax nu toch gekocht had. Natuur lijk konden Van Oostrum en Werdek ker goed voetballen, maar ze misten iets. Volgens mij het juiste karakter." pingelen "Bij Ajax moet je altijd presteren, ook op de training. Dat laatste vind ik wel eens jammer, want soms heb ik ont zettend veel zin om alleen maar te pin gelen, net als in de jeugd nog wel eens gebeurde. Ik leg me er bij neer dat het niet kan want als prof moet je presteren. Ik realiseer me soms niet zo goed dat ik een fantastisch beroep heb. Pim van Dord wijst me daar wel eens op, dat je daar pas achter komt na het voetballen. Voor veel mensen is voetballen in Ajax-1 een droom, dat weet ik, maar wanneer je er zelf in speelt besef je dat niet zo goed. Ten minste, ik niet. Ik moet wel toegeven dat mij af en toe een héél prettige ge voel bekruipt wanneer ik op weg naar de training vanuit de auto dat stadion met die rode letters AJAX zie." gold "Ik ben nu op een leeftijd dat ik alleen aan voetbal moet denken. En niet aan geld. Dat moet je pas doen wanneer je 24, 25 jaar bent. Geld is voor mij niet zo belangrijk. Toen ik in dienst zat ging ik met jongens om die het alleen met hun wedde moesten doen. Van die achthonderd gulden konden ze moeilijk een autootje rijden. Het werd mij daar ook duidelijk dat ik het goed heb, heel goed zelfs. En dat je niet de stoere jongen hoeft uit te hangen wan neer je toevallig meer geld verdient dan een ander. Bij Ajax leer je buiten het voetbal om ook genoeg. Je ontmoet ontzettend veel mensen, zakenlui, artiesten, be kende Nederlanders, van alles. Door met die mensen te praten leer je best wel wat, al is het moeilijk aan te geven wat precies. Noem het ervaring. Sinds ik bij het eerste speel ben ik ook een stuk netter gaan praten. Het begint tenminste een beetje naar beschaafd Nederlands te neigen, het Westfriese is er met z'n 'je dénk' en 'vanzelluf he lemaal vanaf." lezen, nee hoor "Voorheen deed ik na de training niets, helemaal niets. Ik lag alleen maar voor de televisie en op een gegeven ogen blik kende ik al die animatiefilmpjes van MTV uit mijn hoofd. Ik ben gaan inzien dat dat anders moest en daar om doe ik er maar wat sporten bij. Ik ga een paar keer in de week golfen in Westwoud en dat gaat aardig goed. Het is gewoon prachtig om die bal een eind weg te krijgen. Bij ons thuis doen we altijd ontzettend veel spelletjes. Ro nald en ik kunnen daar uren zoet mee zijn. Net als vroeger doen we nog steeds heel veel samen. Het lijkt er de laatste tijd trouwens op dat we wat in dividueler benaderd worden. Niet al leen maar als 'die tweeling', dat nieuw tje is er vanaf. Ik vond het nooit vervelend, maar ik word er wel gek van wanneer onder foto's in de krant de verkeerde naam staat. Ja, dat is ook in het Officieel Programma van Ajax gebeurd. Kan toch niet! Het is zelfs een keer ge beurd dat de naam van Ronald werd genoemd bij een foto van een wed strijd waaraan hij niet eens had mee gedaan! Waar is zo'n journalist dan in hemelsnaam mee bezig?" Ruud Pompert 30

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 31