JOHNNY VAN 'T SCHIP EH HET RECHTERBEEH VAH ULI Johnny van't Schip in een lijf-aan-lijf duel met RKC-verdediger Richardson. Ajax - RKC was in de eerste kompetitiehelft een van de weinige thuiswedstrijden waarin Ajax een steekje liet vallen. Ondanks aan houdende druk op het Waalwijkse doel kwam Ajax niet tot scoren en eindigde de wedstrijd in 0-0. Donderdagavond half negen. Het is een onwerkelijke ervaring om op de 17e januari over iets als voetbal te pra ten wanneer de wereld gevangen ge houden wordt door spanning en onze kerheid. We zitten middenin de Golf crisis en het is net niet echt, wanneer Johnny van 't Schip en schrijver dezes zich proberen te buigen over de char mes van Ajax-FC Groningen. Van 't Schip heeft zich losgeweekt van het CNN-kanaal en na enige bespiege lingen lukt het. Het onderwerp wordt Ajax-FC Groningen. Een wedstrijd die in de loop der jaren is uitgegroeid tot een attraktie. Van 't Schip: 'De wedstrijden tegen Groningen verdienen inderdaad de titel 'klassieker'. Altijd leuke wedstrijden, wedstrijden waarin wat gebeurt. Ik her inner me een 5—5 hier in De Meer; en een wedstrijd met Johan Neeskens als FC Groninger in Amsterdam die we met 3-1 verloren. Wij hebben een keer in Groningen met 5-1 gewonnen. Ja, toen scoorde ik ook weer...' Er klinkt een beetje ironie in de stem van Johnny want zo'n schutter is hij niet. Hoewel, de laatste thuiswedstrijd in 1990, het Bekerduel tegen Excel sior, sloeg hij opnieuw toe. Maar we houden de aandacht op de wedstrijd van vanavond. 'Vorig seizoen leverde Ajax-Groningen ook spektakel op. We kwamen met 1-0 voor, het werd 2-1 voor FC Gro ningen en door twee doelpunten van Ron Willems wonnen we die pot. Er gebeuren altijd leuke dingen en je kan zeker spreken van een klassieker.' Je hebt al eens tegen ze gespeeld dit seizoen, uit, 2—1 winst. Dat zijn gou den punten, nietwaar? Van 't Schip: 'Jazeker. Groningen-uit hoort bij de uitwedstrijden waarvan je vooraf weet dat het moeilijk wordt. Net als Fortuna-uit, Roda-uit, Utrecht-uit zijn dat wedstrijden waar het extra moeilijk is. Voor de kompetitie is het in elk geval al gelukt jm bij Groningen twee punten te pakken. De Beker is weer een verhaal apart, al is FC Gro ningen wel gesterkt door de kompetitie-resultaten want na onze overwinning in het Oosterpark hebben ze niet meer verloren. Je hebt heel vaak tegen FC Groningen gespeeld, zo tegen de twintig keer. Daarin heb je heel wat 'backies' als bewaker gehad... Johnny: 'Ja, bijvoorbeeld Anne Mulder, en dan heb ik het over mijn eerste ja ren. Persoonlijk had ik het niet zo moeilijk met hem maar ik heb ook een paar keer tegen Mark Verkuijl ge speeld en dat was een lastige back, die je geen meter ruimte gaf en ook vrij gemeen kon zijn. Ik speel nu al twee jaar tegen Ulrich Wilson. Dat is ook een hele goeie, een speler die veel kan compenseren met zijn snel heid en zijn kracht en daarbij ook aan vallend uit de voeten kan. Ik ken hem al vanuit de jeugd, toen hij bij Blauw Wit speelde. Dat begon in de C- junioren, via de B- en A-junioren kwam hij bij Ajax in het tweede. We kennen elkaar al een jaar of dertien dus ik weet wel wat ik aan hem heb. Z'n zwakke punt? ...Laat ik maar zeggen zijn rechterbeen! zal je net zien dat-ie vandaag met rechts uithaalt, zeg.' Hoe kijk je tegen de Bekerwedstrijd van vanavond aan? Johnny: 'Voor de Beker tegen FC Gro ningen, dat is natuurlijk een fantasti sche wedstrijd. Vorig jaar werden we ongelukkig uitgeschakeld door PSV en, de 'uit'-wedstrijd in De Meer tegen Excelsior even niet meegerekend, is het onze eerste thuiswedstrijd in twee jaar in het Bekertoernooi. Het Beker toernooi staat niet zo hoog aange schreven in Nederland maar met een beetje leuke loting zijn het toch wed strijden waar het publiek op af komt.' Op de achtergrond verheft de kleine Van 't Schip zijn stemmetje. Het wolkje jong geluk doet van zich spreken en sneeuwt het serieuze argument van de wedstrijd onder. De telefoon gaat op de haak, CNN weer aan. De speelse geluidjes van Davey van 't Schip blijven echter han gen in mijn hoofd en geven de waan zin van de wereldcrises nog schrijnen der weer. Ben Tornato 27

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 28