GVAV, de trots van Groningen 11 Ziehier G.V.A.V., de Groninger Voetbal en Atletiek Vereniging die in 1921 werd opgericht en de voorloper was van het huidige FC Groningen. Voor de oprichtingsdatum van GVAV werd er gespeeld onder de naam Unitas, een club die in 1915 het levenslicht aanschouwde. Tussen de Groningse voetballers uit het seizoen 1958-1959, het seizoen waarin ESSO de fraaie platen uitgaf, ontwaren we een aantal bekende ge zichten, zoals die van Piet Fransen (zittend uiterst rechts) en Otto Roffel, de huidige directeur van het Olym pisch Stadion. Een belletje naar het Stadion is snel gedaan en de heer Roffel was gaarne bereid om aan de .hand van de foto de betreffende spelers even langs te lo pen. Otto Roffel verdedigde zelf maar liefst vijftien jaar het doel van GVAV en maakte zodoende ook de overgang van amateurvoetbal naar profvoetbal mee. Zijn laatste daden onder de Gro ningse lat verrichtte Roffel in 1963. "Ik was toen reeds werkzaam in Hil versum", herinnert de Stadion directeur zich, "maar was beschikbaar indien de eerste keeper geblesseerd was. Dat gebeurde dat seizoen een keer of vier zodat ik ook toen nog een bijdrage aan de prestaties van GVAV kon leveren. Die nieuwe keeper was overigens Tonnie van Leeuwen. Ik ver trok en GVAV had natuurlijk een doel man nodig. Die vonden ze bij Sparta dat twee goede jonge keepers had: Pim Doesburg en Tonnie van Leeu wen. De laatste kwam naar Groningen. De man in trainingspak, staand aan de linkerkant, is de reservekeeper van toen, Joop Koops, daarnaast zien we Bram van der Hoeven, een voetballer die eerder samen met de gebroeders Van der Gijp van Emma was gekomen. Naast Van der Hoeven staat Gerrit Borghuis, één van de jongere spelers die later nog bij DWS en PEC Zwolle voetbalde en weer later het avontuur in het Amerikaanse voetbal zocht. De persoon in de witte trui ben ikzelf en naast me staat Rem Been en Klaas Buist, onze linksback. Die laatste had als bijnaam "Anoul", naar de legenda rische Belgische verdediger. Net als de Belgische Anoul had Buist een voortreffelijke trap in beide benen die hij bij aanvallende acties regelmatig benutte. De laatste staande man is Helmut Fottner, zoals de naam doet vermoeden inderdaad een Duitser, die eerder voor Rot Weiss Essen en Mün- chen 1860 had gespeeld. Op de onderste rij rechts beginnen we met Sepp Seemann. Ook hij kwam uit Duitsland en had bij Rot Weiss Essen gespeeld. Piet de Koe (nog niet zo lang geleden overleden) was onze rechtsbuiten, een speler met talent die ook voor het toen nog bestaande "Zwaluwen-elftal" van de KNVB en het Nederlands B-elftal uitkwam. Bé Kuiper, die naast Piet de Koe zit, speelde rechtsmidden of rechtshalf en was afkomstig van Velocitas. Rikkert La Crois is weer een bekendere naam, zeker in Groningen en hij speelde in ons elftal linksbinnen. Tot voor kort was hij scout voor Heerenveen en in 'zijn' tijd gold La Crois als een echte kopspecialist. Abel Alting zit naast Rik kert en hij voetbalde als rechtsback. Tenslotte Piet Fransen die in 1965 door Feyenoord werd gekocht en een Staande van links naar rechts: J. Koops (res. doelman), A. v.d. Hoeven, G. Borghuis, O. Roffel, R. Been, K. Buist, H. Fottner Knielend van links naar rechts: S. Seemann, P. de Koe, B. Kuiper, R. la Crois, A. Alting, P. Fransen

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1991 | | pagina 12