bloemen in De Meer Piet Schreurs De Kwakel BV is een van oorsprong Amsterdams bedrijf, opgericht in 1960 door Piet Schreurs. Piet Schreurs teelde de eerste jaren groente, maar al vrij snel maakte hij de overstap naar bloemen. In 1965 begon hij met Gerbera's. De Gerbera-cultuur nam in de jaren daarna in omvang toe en Piet Schreurs ging zich meer en meer richten op het kweken van jonge Gerbera planten, die aan bloem kwekers verkocht werden. In 1985 werden de kwekers in het dorp Sloten onteigend door de ge meente Amsterdam, omdat Sloten een geschikte lokatie'zou zijn voor het toekomstig Olympisch dorp. Er is toen een nieuwe lokatie gevon den in De Kwakel, vlakbij Aalsmeer, waar op een oppervlakte van 50.000 m2 grond een modern bedrijf gebouwd is, waar vandaan op het mo ment 6.000.000 Gerbera planten per jaar afgeleverd worden naar 30 landen. In sommige opzichten is het bedrijf van Schreurs vergelijkbaar met de voetbalclub Ajax, en dan met name de kweekcijfers, zoals bij Ajax van de vele voetballers die er komen, na een strenge selektie, er slechts wei nig in het 1e komen. Zo gaat het ook bij Piet Schreurs. Jaarlijks worden er duizenden ver schillende uitgezaaide Gerbera plan ten beoordeeld en alleen de beste blijven over. Deze worden vermeer derd en nog eens 3 jaar intensief gevolgd. Hierbij worden de voor Gerbera's be langrijke eigenschappen, zoals een goede bloemvorm, mooie kleur en kleurvastheid, rechte stelen, een goe de produktie en een lange houdbaar heid getest, waarna maar zeer weinig van de oorspronkelijke zaailingplan- ten de eindstreep halen en als pro duktie ras de verkoop in gaan. Zo is het ook gegaan met Gerbera 187.323. Dit nummer kreeg deze rood/witte Gerbera toen hij werd uit- geselekteerd en al na twee jaar had hij alle testen goed doorstaan. Net als bij voetballers; wat goed is komt snel. Dit jaar werden de eerste produktie- planten afgeleverd. Het zoeken was nog naar een goede naam voor dit rood/witte talent en omdat het bedrijf en 60% van het personeel uit Amsterdam komt, werd er al snel ge opperd de naam Ajax aan deze bloem te geven. Er is toen kontakt opgenomen met Ajax en na een aantal besprekingen is er een kontrakt afgesloten tussen Ajax en Piet Schreurs De Kwakel BV. We hebben na de kraker in de "Olympische Ketel" nog even flink het glas geheven. Een glas, dat toch met een tikkeltje weemoed in de dorstige kelen gele digd werd. Weemoed omdat dit mogelijk de allerlaatste keer is dat wij on ze "rood-witten" tussen het rottend beton aan het werk hebben gezien. Door de jaren heen heeft de Olympische bouwval veel kritiek te verduren gehad. De eerlijkheid gebied te zeggen dat een groot deel van deze kri tiek terecht is. Men zit of (zoals in ons geval) staat te ver van het veld af, het is er sfeerloos en als je niet uitkijkt wordt je, al lopend onder de tribu nes, niet zelden ondergezeken. Niemand, die er wel eens een heroïsch bevochten Ajax-zege heeft mee gemaakt, kan ontkennen dat er vooral na afloop een heel speciaal Olym pisch Stadion-sfeertje kan hangen. Vele legendarische overwinningen werden er in de wacht gesleept. Liver pool, Bayern München, Carl Zeiss Jena en Feyenoord (met 8-2 zelfs) werden met de staart tussen de benen naar huis gejaagd. Incidenteel werd er wel eens een nederlaag geleden. Benfica (met Euse- bio en Torres in de sneeuw), Celtic (heel dramatisch, in de laatste mi nuut) en ook weer Feyenoord (met Theo de Tank en IJzeren Rinus in het centrum) bezorgden ons heel pijnlijke momenten. Heerlijk was het om op 28 oktober na de niet meer verwachte zege al zingend de tribune af te lopen. Ik blijf het vreemd vinden. In elk land wordt er moeite gedaan om een monument, dat zo'n Olympische veste toch wel is, in stand te houden. In Nederland echter, schijnt men alleen maar moeite te doen om iets van historische waarde zo snel mogelijk af te breken. E. Verzet Op het moment ziet het er naar uit dat komend jaar de Ajax Gerbera in vele bloemenwinkels in heel Europa verkrijgbaar zal zijn. Misschien dat u binnenkort ook eens in de gelegen heid bent een bosje Ajax Gerbera's te kopen. Wij wensen u er alvast veel plezier mee. Foto: Louis van de Vuurst 5

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1990 | | pagina 5