vervolg van pag. 46 Barry Hulshoff roept, even voor het begin van de Europa Cupfinale tegen AC Milan gaan door Tonnie Pronk en Velibor Vasovic. in 1969, de Goden aan. Het mocht toen niet baten. Barry wordt voorafge- Israel het nationale verdedigingsblok vormde in de EK-wedstrijd tegen de DDR. Met redelijk succes: Nederland won met 3-2 en Hulshoff scoorde ook nog. Dat laatste was langzamerhand een specialiteit geworden in het to taalvoetbal van Ajax: waar de moge lijkheid er even was, stapte Hulshoff met grote passen in de richting van het vijandelijke doel, en niet zelden deed zich dan het in de aanhef ge memoreerde tafereel voor. Ook in Oranje bleek de truc te werken: in zijn eerste vier interlands scoorde hij vijf keer, een ongehoorde score voor een verdediger. Zijn beroemdste treffer scoorde Huls hoff in de lente van 1971, toen Ajax, op jacht naar de Europa Cup die in de kast bij Feyenoord stond, Celtic bekampte in het Olympisch Stadion. 22 minuten na de rust kreeg Ajax een vrije trap te nemen op de rand van het strafschopgebied. Vasovic had een, toen nog nieuw, slimmigheidje uitgedacht en stelde zich op in de Schotse muur. Terwijl Hulshoff de bal in de muur joeg, deed Vasovic een stapje opzij en sloeg de bal achter de verbaasde keeper Williams in de touwen. Hulshoff leek zich definitief in de na tionale ploeg te hebben gespeeld die in 1974 richting wereldgoud leek te stomen. Maar in de aanloop tot dat tournooi sloeg de pech toe, in een nietszeggende wedstrijd tegen NAC. Twintig minuten in de wedstrijd on derschepte hij een simpele Bredase aanval, maar trapte daarbij in de grond, verdraaide zijn knie en kon het WK op zijn buik schrijven. Pas anderhalf jaar later was hij weer hele maal terug, maar toen waren de ver houdingen in het Nederlandse voet bal inmiddels drastisch gewijzigd. Van een allesoverheersende super- ploeg was Ajax veranderd in een tob bende subtopper, die zich slechts met pijn en moeite voor UEFA- cupvoetbal wist te plaatsen. Terwijl Ajax aan een nieuwe ploeg werkte, had Hulshoff zijn twijfels over de verdedigende taktiek van trainer Ivic. In 1977 informeerde MVV naar de vraagprijs voor de ex-international en deze besloot de overstap naar het eerste-divisievoetbal te wagen en zo wat praktijkkennis over het voetbal in de breedte op te doen. Hij hielp MVV promotie te be werkstelligen en keerde aldus in de Eredivisie terug voor zijn laatste serie van 21 wedstrijden. Daarna besloot hij een streep onder zijn carrière te zetten en een baan als algemeen manager bij Fortuna te accepteren. Een proefjaar dat hem veel vakken nis, maar geen stevige positie in de slangenkuil van het voetbal oplever de: na een jaar werd zijn contract niet verlengd en beraadde Hulshoff zich op een andere toekomst. Na een weinig succesvolle periode als radio-verslaggever bij 'Langs de Lijn' verdween hij enige tijd in de WW, om tenslotte weer de voetbal schoenen aan te trekken bij het Oostenrijkse Grazer AK: voor de win terstop als speler, daarna als tech nisch directeur. Op aandringen van zijn vrouw keerde Hulshoff daarna te rug naar het westen, waar hij als trai ner bij het Belgische Wuustwezel aan de slag kon. Na een goede start vie len de resultaten in het tweede jaar tegen, en kon de trainer terug naar Amsterdam en Ajax, waar hij aan de trainersstaf van Cruijff werd toege voegd. Sneller dan hij had verwacht kon hij in de Eredivisie aan de slag. Nadat spanningen tussen Ajax en Cruijff in de winterstop culmineerden kreeg Hulshoff, samen met Spitz Kohn en Bobby Haarms, de zorg voor het eerste elftal in handen gestopt. Als woordvoerder van het als snel door het publiek tot 'Cocktail Trio' gedoopte trainersdrietal wist Hulshoff, geholpen door zijn aange boren diplomatieke gaven, de selec tie de rest van het seizoen opvallend schadevrij door te loodsen. Desondanks dreigde hij het volgende jaar weer als jeugdtrainer te worden aangesteld, en Hulshoff besloot zijn geluk elders te zoeken: opnieuw bij een Belgische club, ditmaal eerste klasser Lierse SK. Dertien jaar na zijn laatste acties bij Ajax worden bij Ajax nog wel eens oude koeien uit de sloot gehaald en gefilosofeerd over wat een speler type-Hulshoff zou kunnen toevoegen aan het huidige voetbal. In een aan vallend elftal als dat van Ajax: veel. Evert Vermeer 50

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1990 | | pagina 51