SLECHTS OP BEZOEK. Bert Haanstra, Filmer 43 Bert Haanstra is één van Nederlands grootste filmregisseurs en komt al een dikke veertig jaar naar de wedstrijden van Ajax. De op 31 mei 1916 in Holten geboren cineast maakte zo'n veertig films en werd overstelpt met (ook internationale-) prijzen, waaronder een Oscar, de Grand Prix van Cannes, de Gouden Beer (Berlijn) en de British Academy Award. De meest bekende films van de meester zijn: Spiegel van Holland, Fanfare, De Stem van het Water, Alleman, Glas, Rembrandt, Schil der van de Mens en Bij de Beesten Af. Een laat excuus Er is één thuiswedstrijd tussen Ajax en PSV geweest die ik nooit zal vergeten, omdat ik die topper minstens een kwartier lang hin derlijk heb verstoord. Dat mij juist de Ajax—PSV ontmoeting van vandaag werd gevraagd een stukje voor het programma te schrijven, geeft me de gelegen heid om nu eindelijk eens uitleg te geven en alsnog m'n spijt te be tuigen voor de door mij veroorzaakte herrie. Ik geef toe: 't is een wat late spijt, maar ik wil er nu eindelijk wel eens van af. Het gebeurde op zondag 18 april 1982, toen Ajax en PSV in het Olympisch Stadion ontmoetten. Beide clubs stonden —elk met 45 punten— bovenaan de ranglijst. Er waren nog maar 5 wedstrijden te gaan, maar Ajax had als doel saldo wél 23 goals méér! Het was in de dagen dat Johan Cruijff nog 'bij ons' speelde, net als Frank Rijkaard en Win Kieft. De periode waarin Gerald Vanenburg nog normaal Ajacied was en aanvoerder Soren Lerby nog nauwe lijks van Johnny van 't Schip gehoord had, want die was nét bij 't eerste. Hans Galjé zat eindelijk eens niet op de bank. Bij PSV speelde de Van der Kerkhof-tweeling allemaal mee, maar ook Wildschut, Poortvliet en Koolhof, terwijl een zekere Jung-Moog- Huh, van oorsprong Koreaan, de opdracht had Cruijff uit te schake len, zo mogelijk met toegestane middelen. Na de rust werd Cruijff dan ook vervangen door Tsjeu-la-Ling, van oorsprong Hagenaar. Maar nu de verstoring: In die periode was ik bezig een film over Nederland te maken in opdracht van het Ministerie van Buitenlandse Zaken ten behoeve van enig 'Holland-promotie'. Ik besloot ons land dit keer hoofdzakelijk op te nemen vanuit een laag en langzaam vliegende helicopter. Die luchtopnamen wissel den af met gelijktijdig opgenomen shots van hetzelfde onderwerp, nu vanaf de begane grond gezien. Een enkele keer lieten we lucht opnamen van een bekende plek of gebouw volgen op hetzelfde on derwerp in miniatuur op Madurodam omringd door zéér grote mensen. Als voetballiefhebber en vele jaren verknocht aan Ajax, leek 't me wenselijk om bij die Holland-promotie ons voetbal niet te vergeten. Dat werd dus Ajax-PSV in het Olympisch Stadion, gevuld door 63.000 toeschouwers. 'Kassa!!' En zónder aftrek van boetes wegens wanordelijkheden. Ik zou met een helicopter die mij, enige weken door de Luchtmacht ter beschikking was gesteld, een paar rondjes boven het stadion weggeven. Met de 2e camera die zich op de ere-tribune bevond, was de af spraak gemaakt dat die te zelfder tijd zou opnemen vanaf het mo ment dat de helicopter de Marathon-toren gepasseerd was en zich linksom draaiend langs de rand van de tribunes naar de ere-tribune begaf. Dit in de hoop dat er tijdens dat stukje vlucht een Ajax- aanval zou plaatsvinden. Bij het begin van het 'rondje' kon je enigszins berekenen of de aan val op het juiste moment zou plaatsvinden, maar verder moest je er maar 't beste van hopen. Laat nou de eerste drie keer de aanval onderbroken worden vóór de Ajax-voorhoede het PSV-doelgebied had bereikt. Steeds weer viel het spel dood als we nét begonnen op te nemen. De derde keer was het een corner, maar wij zaten al weer aan de andere kant vóórdat die genomen werd. Na vier mislukte rondjes hebben we ons enigszins beschaamd een eindje teruggetrokken, maar even later probeerden we het toch maar opnieuw. En wéér ging het mis. Het kan verbeelding zijn ge weest, maar ik meende duidelijk tezien dat scheidsrechter Jan Kei zer op een gegeven moment waarschuwend een toornig vingertje naar ons opstak.! Eindelijk na 7 rondjes hadden we beet. 't Was weliswaar geen ge weldige aanval, maar er was tenminste eindelijk iets te doen in het doelgebied. Dezelfde aktie kon in de montage overgenomen worden door het short van de camera op de ere-tribune, om die weer aan te sluiten op het vervolg van het helicopter-shot. Maar ik besefte maar al te goed en niet zonder enig schuldgevoel, dat onze helicopter intussen onbehoorlijk veel herrie en hinder had veroorzaakt en dat er vele verwensingen vanaf de tribunes naar bo ven waren gericht. We verdwenen dan ook zo snel mogelijk uit het gezicht. Op het scorebord was de stand nog steeds 0-0. Dat bleef het tot de pauze. Drie minuten na de rust viel al de eerste goal voor Ajax. Het werd uit eindelijk 3-0. Toch nog een gelukje naast enig knagend schuldgevoel. Maar wel opvallend dat alle drie goals nè ons vertrek vielen.... Een plezierige middag toegewenst!

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1990 | | pagina 44