RODA RAPID COMBINATIE Op 27 juni van het jaar 1962 werd Roda JC opgericht: Rapid JC en Roda Sport sloegen vanaf die dag de han den ineen en gingen samen verder on der de naam die inmiddels een klin kende is geworden in de eredivisie, Roda JC. Voluit staat dat voor Recht Op Doel Af/Juliana Combinatie, uiter aard niet te verwarren met Rohda uit Raalte want die club gaat Recht Op Het Doel Af en moet het bovendien zonder Juliana stellen. In onderstaan de regels kunt u de geschiedenis, in vogelvlucht behandeld, van het Lim burgse Roda lezen. Op 20 juli 1910 werd de voetbalclub Juliana opgericht. Het fenomeen 'ere divisie' bestond toen nog niet eens. De club Roda JC deed pas van zich spre ken ruim 52 jaar later. De koningsgezindheid van de stichters van Juliana is opvallend want op 30 april van het voorafgaande jaar werd een kroonprinsesje met dezelfde naam geboren. Helemaal uniek is die Koninklijke naamgeving overigens niet, want in Enschede was PW (Prinses Wilhelmi- na) jarenlang een vooraanstaande ver eniging en in Almelo floreert nog altijd de club PH (Prins Hendrik). Het is nauwelijks voor te stellen dat vandaag de dag een nieuwe sportvereniging genoemd wordt naar een lid van het koninklijk huis. Het grootste succes van Juliana was het behalen van het afdelingskam pioenschap in 1940. In de kampioens competitie, die vanwege de mobilisatie officieus was, speelden de zuider lingen niet meer dan een bijrol. Roda Sport Een andere pijler van oudsher is het in 1914 ontstane Bleyerheide. Bekendste speler uit die gelederen was de ko- ningsschutter Paffen. In zijn glorietijd heerste er in voetbal lend Zuid-Limburg verwondering over het feit dat de Zeister keuzeheren de ze doelpuntenmachine consequent ne geerden. Vandaar dat Paffen's roem voornamelijk regionaal was. In 1954, bij de invoering van het be taalde voetbal, fuseerde Bleyerheide met Kerkrade (uit 1926) en Roda Sport was geboren. Dat was geen on verdeeld succes want de financiële problemen groeiden de club al spoe dig boven het hoofd. Ooit moest zelfs de uitwedstrijd tegen ADO worden af gezegd omdat de Roda-kas niet tegen de reis naar Den Haag was bestand. Sportief was Roda Sport ook al niet rijk; toen de club was afgezakt naar de tweede divisie stuurde het bestuur aan op een fusie met Rapid JC omdat er in feite geen andere keus overbleef. Voor Rapid kwamen de fusieplannen van Roda Sport niet ongelegen want net als Roda bevond ook Rapid zich in een neerwaartse spiraal. Bij de invoe ring van het betaalde voetbal waren Rapid '54, en het eerder genoemde Juliana al nader tot elkaar gekomen om samen het nieuwe avontuur te be leven. Het duurde twee jaar voordat het eerste grote feest gevierd kon wor den. Met grote namen als Chiel Hae- nen, Johan Adang, Sjef Mommertz en de van Eindhoven aangetrokken Noud van Melis werd namelijk in 1956 de landstitel veroverd door in een beslis singswedstrijd NAC met 3-0 te verslaan. Een van de andere Rapidspelers droeg de naam Wiel Coerver en die kennen we nu nog als de gedreven voetbalmissionaris die in warme en rij ke Golfstaten de plaatselijke jeugd de beginselen van het kappen en draaien bijbrengt. Roda JC Die titel van Rapid JC was het eerste grote succes van de club en het leek erop dat er nog meer zouden volgen. Echter, tot op heden wacht Limburg nog altijd op de tweede landstitel want Rapid slaagde er nog niet in om voor de tweede keer kampioen van Neder land te worden. Sterker nog, om het bankroet van Rapid (en ook dat van Roda Sport) te voorkomen moest de zoveelste fusie het betaalde voetbal in Kerkrade weer voor een tijdje waarbor gen. De samenvoeging van Rapid JC en Roda Sport leverde Roda JC op dat het in de eerste divisie mocht mee doen vanaf het begin van het seizoen 1962/63. Een slechtere start was nau welijks denkbaar want binnen een jaar na de fusie degradeerde het nieuw bakken Roda al naar de tweede divi sie. De grootscheepse sanering die de KNVB in 1971 doorvoerde bracht de club weer in de eerste divisie en in 1973, ditmaal op eigen kracht, volgde promotie naar de eredivisie. Ondanks het feit dat Roda JC sindsdien conse quent in de subtop meedraait, is er nog nooit een grote prijs op Kaalheide terecht gekomen. Tot dit seizoen al thans want in deze jaargang heeft het team van Jan Reker zich een zodanige uitgangspositie verworven dat er nog volop titelkansen in Kerkrade gekoes terd mogen worden. De erelijst bevat voorlopig nog slechts twee verloren bekerfinales, toevalliger wijs beiden tegen PSV: in 1976 werd met 1 -0 en in 1988 met 3-2 verloren. Omdat de Eindhovenaren in voor noemde seizoenen ook landskam pioen werden en dus in het Europa Cup l-toernooi mochten aantreden, kon Roda JC worden ingeschreven voor de Europa Cup voor Bekerwinnaars. In het najaar van 1976 moest het fa meuze Anderlecht, met Rob Rensen- brink als de grote vedette, zich tot het uiterste inspannen om zich van de trots van Kerkrade te ontdoen. Namen uit die Roda-ploeg? Dick Nanninga, Jens Kolding, Gerard van der Lem, Chris Toonstra, Adrie Koster en het ontluikende talent Pierre Vermeulen. Vorig seizoen kon Roda zich opnieuw meten met collega-bekerwinnaars. De zwaar bevochten plaats in de kwartfi nale van de Europa Cup II (met enige moeite werden Vitoria Guimaraes en metallist Charkov opzij gezet) kon niet worden ingeruild voor een plaats in de halve finale. De heenwedstrijd tegen Sredets Sofia ging verloren met 2-1 en dus was er nog geen reden tot paniek. Op Kaalheide bracht Roda het in de reguliere speeltijd tot een 2-1 voor sprong. Deze voorsprong kon in de verlenging niet worden uitgebouwd, zodat strafschoppen noodzakelijk wer den om de halve finalist aan te wijzen. Het noodlot wilde dat uitgerekend uit blinker Michel Boerebach de allesbe- slissende penalty miste en Roda zo de halve finale op een haar na ontglipte. AFC AJAX Administratie Middenweg 401 1098 AV Amsterdam Tel. 020-946515 654440 Telex 12415 UITGAVE Frisch Drukkerijen BV Duivendrechtsekade 87-88 1096 AJ Amsterdam Tel. 020-930865 Telex 10299 TEKST Top Sports Communications Amsteldijk 34 1184 TD Ouderkerk a/d Amstel Tel. 02663-4441 Telex 12337 ADVERTENTIE-ADRES Target Planning Singel 372 1016 AH Amsterdam Tel. 020-259517 240789 FOTOGRAFIE: Jan Onclin, Louis van de Vuurst e.a. 4

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1990 | | pagina 4