AJAX - RODA JC randioze jnaerslpw met APPIE EN FLAPPIE Nog drie punten heeft Ajax nodig uit de laatste twee wedstrijden om zich tot landskampioen van het seizoen 1989-1990 te mogen kronen. Afgelo pen dinsdag werd nog zonder Jan Wouters, maar ook zonder Peter Lars- son en Stefan Pettersson de klus te gen FC Den Haag geklaard. Niet zon der moeite. Het gemis van Jan Wou ters is zichtbaar maar het jeugdige en betrekkelijk onervaren Ajax heeft de schorsing van Jan Wouters bijzonder goed opgevangen. Wim Jonk is in op bouwend opzicht een goede stand-in en in verdedigend opzicht compen seerde het collectief, en met name Ri chard Witschge, het gemiste inzicht van Wouters. Tegen Den Haag werd vooral in de eerste helft duidelijk dat Peter Larsson een belangrijke figuur in het elftal is. Het centrale duo Vink en Jonk speelde aanvankelijk ietwat on wennig wat nog eens versterkt werd door de geslepen spelende Heini Otto. Voorin werd in de vacature-Pettersson matig voorzien. De sterke punten van de Zweed, altijd aanspeelbaar en balvast, werden tegen het zich fel werende Den Haag node gemist. Bergkamp en Ronald de Boer deden wat ze konden maar waren niet in staat voor rust in de aanval te zorgen zoals Pettersson dat pleegt te doen. John van 't Schip werd aldus match winner met een fabuleuze goal, nog- wel met zijn linkervoet! Een compli ment aan Den Haag was zeker op zijn plaats. De ploeg streed voor wat het waard was, zocht de aanval waar het kon en imponeerde door de onverzet telijkheid achterin. Dat één en ander meer dan eens gepaard ging met felle overtredingen was echter zeer jammer. De grootste winst van de avond was natuurlijk dat Ajax weer twee punten pakte in de op twee na laatste etappe naar de finish. De massaal opgeko men toeschouwers, De Meer was uit verkocht, zien het helemaal zitten. Ook vanmiddag zal het stadion bomvol zit ten en de sfeer die dat met zich mee brengt, zal de wedstrijd zeker ten goe de komen. Het blijft echter nog span nend. Drie punten zijn weliswaar genoeg om de bestellingen bij de ca teraar te plaatsen, het houdt wel in dat Ajax niet mag verliezen, niet tegen Ro- da, noch tegen NEC. Vanmiddag treedt Ajax dus in het strijdperk tegen Roda JC. Roda had tot voor enige weken een perfect seizoen achter de rug. Er gaan zelfs stemmen op die zeggen dat als Roda ooit kampioen had willen wor den, het dit seizoen had moeten ge beuren. Dezelfde stemmen staven de ze bewering met het argument dat Ajax en PSV dit gedurende de compe titie al heel wat punten her en der uit gedeeld hebben. Niet geheel onwaar natuurlijk. Het is echter wel zo dat Ro da zelf de status van een aanstaand landskampioen geen moment waar heeft kunnen maken. De Limburgers hebben ook aardig wat punten ge morst, op kritieke momenten boven dien. Roda wist dan wel twee keer PSV overtuigd te kloppen, het is ech ter al lange tijd een gegeven dat je niet in de wedstrijden tegen de topclubs je winst moet halen. De wedstrijden te gen middenmoters en degradatie kandidaten zijn veel vaker van door slaggevende betekenis. Van dat punt zijn Ajax en PSV zich veel meer be wust. De weg naar de top is lang, het is natuurlijk mogelijk om je gedurende een seizoen voor korte of langere tijd tussen de topclubs te nestelen maar een langdurig en succesvol verblijf vraagt om een gigantische investering. Niet alleen financieel maar ook in tijd. Zelfs een kampioenschap legt een club alleen maar windeieren als het een éénmalige zaak betreft. Niemand heeft wat aan een ééndagsvlieg. Zelfs de aanvankelijk dolblije en feestende supporterskern op de langere termijn niet. Bovenstaande geeft alleen maar aan dat Roda JC wel op de goede weg is. Men heeft vrij constant gepresteerd, af en toe wat plaagstootjes uitgedeeld aan de heersende macht en laten zien dat men op termijn nadrukkelijk reke ning met de club moet gaan houden. Op zich is dat de Kerkraadse winst van dit seizoen. Daarnaast is er het tastbare resultaat in de vorm van UEFA Cup-voetbal dat men volgend jaar waarschijnlijk gaat spelen. Roda JC heeft dit seizoen weer veel geleerd zoals geldt voor de meeste clubs. Ajax heeft veel geleerd maar PSV toch ook. Je vraagt je alleen af of Feyenoord dit seizoen eindelijk eens wel geleerd heeft. Een thuiswedstrijd met 0-3 onderuit gaan tegen een ploeg die vecht tegen degradatie is heel vervelend maar wordt pas een ramp indien je er geen lering uit trekt. Roda JC zal volgend seizoen zeker weer aan dezelfde weg doortimmeren. Het is de vraag of Henk Fraser en John van Loen dan nog deel uit zullen maken van de selectie van Jan Reker. Fraser flirtte opzichtig met Borussia Dortmund maar zag de Duitse Club in laatste instantie toch niet zitten. Het kan zijn dat de elegante doch sterke verdediger nu eieren voor zijn geld kiest en bij de Limburgse club blijft. Dat zou een opsteker betekenen voor Reker. Iets anders ligt het weer met John van Loen. Geheel naar voorbeeld van Feyenoord's Joop Hiele is John van Loen ieder jaar druk in de weer met potentiële nieuwe werkgevers. Momenteel is het gerenommeerde At- letico de Madrid van zins om Van Loen in te lijven. Het is nog afwachten tot na de wed strijd van vanmiddag of de Madrileen- se interesse concreet wordt en uit mondt in een daadwerkelijke transfer. In dat geval zal Reker op zoek moeten naar een nieuwe aanvalsleider, type John van Loen. Indien deze soort spe ler onvindbaar blijkt, doet Reker er ver standig aan om het aanvallend over een geheel andere boeg te gooien. Vaak blijkt het enorm moeilijk om het vertrek van een speler met een soort gelijk type op te vangen. Elke speler heeft natuurlijk zijn aparte kwaliteiten. Het is Roda gegund dit seizoen in stijl af te sluiten alleen hopen we in Am sterdam dat men het stijlvolle afscheid zal bewaren tot de laatste (thuis-) wed strijd tegen FC Den Haag. Ook een mooie tegenstander om tegen te be sluiten, toch? Asserfaan 284, 1111 JW Diemen Telefoon: 020-981714 (EIGEN TV-SERIE) 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1990 | | pagina 3