In Europa geldt Spanje al jaren als een belangrijk voetballand. Er gaat haast geen voetbaljaargang voorbij of er staan wel Spaanse clubs in de diverse Europa Cup finales. Toevalligerwijs wordt deze stelling juist dit jaar door kruist, al in de kwartfinales werd Span- je's laatste vertegenwoordiger Vallado- lid uitgeschakeld. Monaco was de ul tieme verantwoordelijke voor Spanje's Europese rampseizoen. Real Madrid, normaal gesproken altijd goed voor een halve finale, werd nu in de tweede ronde al door Milan op een zijspoor gezet. Het Barcelona van Johan Cruijff en Ronald Koeman werd vrij eenvou dig door Anderlecht uit het toch al niet zo riante zadel gestoten. Vorig seizoen stonden Cruijff en zijn Catalanen nog in de Europa Cup II finale tegen Sampdoria. De uiteindelijke winst op de Italianen bezorgde Barca toen de enige hoofdprijs in dat seizoen. Al met al gesteld worden dat Spanje, Euro pees gezien, betere tijden gekend heeft. Met het nationale team loopt het alle maal iets soepeler, al werd eind maart nog wel in eigen huis met 2-3 verloren van Oostenrijk. Het betrof hier echter een vriendschappelijke wedstrijd die voor bondscoach Luis Suarez min of meer in het teken stond van enige ex perimenten. De kwalificatie voor Italia 90 verliep'vrij geruisloos voor het team van Suarez. Met een synthese van Real-kampioenen en Barcelona- vedetten heeft hij een prima eenheid die tot grote daden in staat geacht mag worden. Ondanks de grote rivaliteit tussen beide clubs in de Spaanse competitie, ingegeven door de politieke 'opdeling' van het land, voelen de spelers van beide clubs zich Spanjaarden in wedstrijden met 'La Furia', het nationale team. Michel Luis Suarez is de Spaanse bonds coach sinds het Europees kampioen schap in 1988. Hij is de opvolger van Miquel Munoz die in de ogen van zijn landgenoten als bondscoach behoor lijk gepresteerd had. Slechts het Euro pees Kampioenschap in West- Duitsland werd een teleurstelling. Men had gehoopt om net als vier jaar tevo ren in Frankrijk, een aardig woordje mee te spreken op het hoogste plan. In 1984 verloren de Spanjaarden de fi nale van gastland Frankrijk dat aan de hand van Michel Platini een onver slaanbare indruk maakte. In Duitsland echter moest men Duitsland en Italië voorrang verlenen op weg naar de hal ve finales. De ploeg leek ingedut en werd wederom wakker geschut door Suarez toen de kwalificatie-reeks voor het WK in aantocht was. Tussen beide Europese Kampioenschappen door, was Spanje nadrukkelijk aanwezig op het wereldkampioenschap in Mexico. Berggreen. Olsen schoot raak. Tien minuten later was dezelfde Jesper Ol sen verantwoordelijk voor het begin van het einde van de Deense ploeg. Hij speelde verkeerd terug op zijn keeper Hogh waardoor Emilio Butra- gueno de kans kreeg de bal op te pik ken en voor 1-1 te zorgen. Vanaf dat moment ging het snel en hard voor de arme Denen. De lieverdjes van het Mexicaanse publiek werden in de tweede helft hoogst persoonlijk door Butragueno op vliegtickets huiswaarts getracteerd. 'El Buitre' scoorde nog drie keer en liet éénmaal het plezier aan Goikoetchea waardoor na negen tig minuten een 5-1 eindstand op het scorebord prijkt. Met deze sensatione le overwinning werd Spanje een land om rekening mee te gaan houden. Dacht men. Een ronde later werden de Spanjaarden zelf op weg naar het vliegveld gezet. België was de spel breker. De Belgische commentator Rik de Saedeleer verslikte zich in die wed strijd herhaaldelijk van verbazing en genoegen over het kunstje dat de Bel gen Spanje flikten. Na negentig minu ten was de stand in evenwicht (1 -1 De verlengingen brachten geen ver dere goals zodat het Russisch roulette vanaf elf meter de beslissing moest brengen. De vijf Belgische strafschop nemers schoten allen raak en Eloy maakte Pfaff bijkans onsterfelijk door de bal mooi in de duik van Pfaff te schieten. België verbaasde de wereld en Spanje droop af. Wellicht was er vooraf toch van enige onderschatting sprake na de eclatante zege op Denemarken. Fiesta Na Mexico borduurde Munoz nog tot en met het EK in Duitsland voort op de oudere garde die ook in Mexico de as van zijn team vormde. Toen Luis Suarez medio 1988 het roer overnam, wilde hij met een schone lei beginnen en nam derhalve afstand van de routi niers. Gallego, Goicoetchea, Camacho, Victor, Caldere en Gordillo werden be- Luis Suarez Brazilië ging in de eerste groepswed strijd bijna ten onder, ware het niet dat scheidsrechter Bambridge uit Australië een glaszuiver doelpunt van Michel over het hoofd zag. De bal stuiterde via de lat ruim achter de doellijn en sprong terug het veld in. Spanje juich te maar de 'scheids' wilde van niets weten. Brazilië ging later alsnog met een 1 -0 overwinning van het veld na een soortgelijke bal die echter door Socrates met het hoofd wel in een dui delijk doelpunt werd omgezet. De computer zou later bewijzen dat de kogel van Michel wel degelijk via de lat achter de lijn terecht kwam. Via overwinningen op Noord-lerland (2-1en Algerije (3-0) geraakten de Spanjaarden toch in de achtste finales. Het populaire Denemarken, door velen tot favoriet voor de eindzege bestem peld, was de tegenstander. Na ruim een half uur spelen mocht Jesper Olsen vanaf de stip aanleggen voor een strafschop naar aanleiding van een overtreding van Gallego op 23

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1990 | | pagina 23