ra I met APPIE EN FLAPPIE En het blijft spannend... Ajax won afgelopen zondag opnieuw. In Rotterdam werd Feyenoord in de 'Klassieker der Klassiekers' verslagen. Op een zeer slecht veld waarop ragfij ne, snelle combinaties uit den boze waren, wist Dennis Bergkamp Joop Hiele te verschalken en zodoende de strijd om te titel open en levendig te houden. Ajax trad aan met Jan Wouters die zijn schorsing opgeschort zag wegens het beroep tegen zijn zware straf. Juist Wouters was Ajax' meest belangrijke schakel in de strijd op het middenveld. Marciano Vink speelde niet vanwege een liesblessure die hem al weken parten speelt. Leo Beenhakker durfde het niet aan om met Vink te beginnen omdat het uiterst onzeker was of Vink wel de hele wedstrijd op volle kracht uit kon spelen. Richard Witschge speelde opnieuw een uitstekende partij. Vooral zijn afge meten cross-passes waren van een hoog gehalte. Vóór Witschge liet Bryan Roy zien op de weg terug te zijn. Hij speelde weliswaar niet briljant, zijn vechtlust was aandoenlijk en hij bleef proberen zijn bewaker Ton Lokhoff uit te spelen. Met die instelling zal hij zijn vorm zonder twijfel snel terugvinden. Vanavond kan Ajax langszij komen met PSV. Hoewel dit niet de achter stallige wedstrijd is die Ajax feitelijk achterloopt op PSV (want dat is Ajax- Den Haag), is de wedstrijd tegen Haarlem toch goed voor een inlooppo ging op de Eindhovenaren. Indien Ajax Haarlem zou verslaan (waar we toch op mogen rekenen, al blijft onder schatting gevaarlijk), staat Ajax nog slechts twééde op doelsaldo. Ajax heeft dan wel minder goals tegen als PSV, Romario en Kieft tilden hun club naar een groter aantal doelpunten-voor. Haarlem haalde afgelopen weekend eindelijk weer eens een puntje. Een doelpunt van Echteld in de 85e minuut betekende de gelijkmaker tegen NEC. Wonderen mogen we van Haarlem echter niet meer verwachten. De ploeg heeft zich volgens trainer Gerard van der Lem al neergelegd bij degradatie. Dit houdt wel in dat de ploeg vrijuit kan voetballen en dat men niets te ver liezen heeft. Ajax, dat rust op een stoere verdediging dit seizoen, zal moeten drukken en proberen op een slimme wijze de Haarlemse verdedi ging uit te spelen. Ondanks dat het de tweede wedstrijd is binnen twee da gen voor de Ajacieden, mogen we een swingend Ajax verwachten. Haarlem is geen ploeg die super-verdedigend is ingesteld en dat is iets waar Ajax al weken lang naar uitkijkt. Een club die in De Meer komt om te vóetballen, biedt perspectieven voor de Amsterdammers. Deze zeer oude vereniging, 101 jaar, lijkt op sterven na dood. Reeds enkele weken geleden hebben trainer en spe lers zich bij degradatie naar de eerste divisie neergelegd en een, grote, spon sor vinden om de club nieuw leven in te blazen bleek tot nu toe vruchteloos. Dat trainer en spelersgroep zich al zo'n tien wedstrijden vóór het competitie-einde kansloos achtten het Eredivisieschap te prolongeren, zegt veel over de binnen Haarlem heersen de mentaliteit. Oké, als je vrij kansloos bent mag je het gerust dénken, maar je publiekelijk bij degradatie neerleg gen terwijl er nog tien wedstrijden te spelen zijn getuigt niet van vechtlust. De meeste Duitse karaktereigenschap pen spreken ons Nederlanders niet aan en het Engelse voetbal vinden wij maar niets, maar in beide landen is een nederlaag pas zeker na het laatste fluitsignaal, en een seizoen pas over als de laatste wedstrijd gespeeld is. Verrassing Voor de meeste 'insiders' is de lage klassering van Haarlem toch wel een verrassing. Met Edward Metgod, An- dré Stafleu, Arthur Numan en Rini van Roon ziet de as van het elftal er niet slecht uit. Daarnaast heeft Haarlem veel jonge, talentvolle spelers onder contract, zoals Leeroy Echteld, Frank Dikstaal, Dennis Koffijberg en Dennis Purperhart. Maar Haarlem heeft vanaf het begin van dit seizoen in de hoek gezeten waar de klappen vallen. En het elftal heeft zich daar niet uit kunnen werken. Waar de spelers van bijvoorbeeld FC Utrecht de mouwen opstroopten toen de gevarenzone in zicht kwam, bezat de Haarlem-selectie niet de veerkracht het tij te keren. Verkopen Haarlem wordt met de degradatie te vens gestraft voor het feit dat een club niet voortdurend de begroting klop pend kan maken door de beste spe lers van de hand te doen. De beste voorbeelden van Haarlem's koopmans geest zijn de transfers van Johnny Metgod en Ruud Gullit geweest. Met god ging op jeugdige leeftijd naar streekgenoot AZ, om daar uit te groeien tot een international. Gullit ging naar Feyenoord voor een bedrag van ongeveer zeven ton en u weet in middels hoeveel de'charismatische aanvaller waard is. Beide spelers wer den door Haarlem voor een habbe- krats van de hand gedaan. Binnen is binnen moet men gedacht hebben. Maar ook voetballers als Pieter Keur, Wim Balm, Marcel Peeper (allen naar FC Twente), Marcel Liesdek en Ruud Hesp (beiden Fortuna Sittard), Ricardo Moniz (RKC) en Chris Verkaik (SW) moeten toch onder contract te houden zijn. Zelfs voor Haarlem. Hieruit blijkt maar weer eens dat een club niet on gestraft haar beste spelers kan verko pen. Ajax heeft lering getrokken uit de 'goedkope' verkoop van Marco van Basten, Frank Rijkaard, Ronald Koe man, Gerald Vanenburg en Johnny Bosman. En had nog een stel knappe voetballers achter de hand. Sparta ver koopt ook veel talent, maar bij de kas teelbewoners wordt de knip wél ge trokken in tijden van nood. Want hoe zijn anders de aankopen Michel Valke, Peter Houtman en René van der Gijp te verklaren? De toekomst Hoe de toekomst van Haarlem moet worden ingezien is nog duister. Nestlé zou dé ontsnapping aan anonimiteit kunnen betekenen. Een kapitaalkrach tige sponsor, die de club nieuw leven in kan blazen. Maar niets duidt er op dat Haarlem binnen een jaar weer te rug wil keren in ons voetbalwalhalla. De ouderen als Edward Metgod en André Stafleu houden het sowieso voor gezien bij de club en de jongere spelers solliciteren nadrukkelijk bij an dere clubs. Haarlems grootste talent is Arthur Nu man. Een technisch vaardige midden velder met een enorme wil om te pres teren. Zo'n jongen heeft geen zin in de eerste divisie. Die wil zich verder ont wikkelen. Omhoog wel te verstaan. Als Numan zou zien dat Haarlem er alles aan doet de huidige spelerskern bij el kaar te houden en zich daarnaast nog eens op de transfermarkt zou bege ven, dan is een jaartje eerste divisie misschien nog wel op te brengen. Maar zoals het er nu voor staat is het voor zo'n voetballer veel interessanter om bij MW of FC Utrecht of FC Den Haag te gaan spelen. Asserlaan 284, 1111 JW Diemen Teleloon: 020- 981714 (EIGEN TV-SERIE) 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1990 | | pagina 3