risparmio URUGUAY zoekt waardering „.^CASSA ROMA In 1986 kreeg Uruguay door iedere voetballiefhebber het predikaat 'schop- ploeg' opgeprikt. Helemaal terecht was dat niet. Goed, de gele en rode kaar ten die vele Uruguayanen te deel vie len, spreken in het nadeel van de Zuidamerikanen, men liet toch ook prachtige staaltjes voetbal zien. Zoals het zo vaak gaat, regeerde het kwaad het goede en het mooie voor Uruguay in Mexico. Doordat de media de nadruk legde op de vele overtredin gen, was er geen oog meer voor de wel aanwezige kwaliteiten van het team. De toenmalige coach, Omar Borras, ging vooral in de fout door niet te hameren op discipline binnen zijn selectie. Niet alleen op het veld kon den de Uruguayanen huishouden, ook 's nachts in het hotel ging men luid ruchtig tekeer. De spelers kenden te veel vrijheid, vormden op het veld geen eenheid maar wilden deson danks graag goed presteren voor hun vaderland. Een onmogelijke opgave onder die omstandigheden. Om er toch wat van te maken besloot het van los zand aan elkaar hangende Uruguay, om een meedogenloze, mes scherpe tactiek toe te passen en te gokken op een goede actie of een goal van Cabrera, Alzamendi of Fran- cescoli. Een speelstijl een Zuidameri kaans kampioen onwaardig. Dat be seften de spelers ook wel maar opge zweept door Borras, door de eigen pers en vooral ook door de internatio nale pers, werd het van kwaad tot er ger. De vernietigende verhalen van de media over de 'moordenaars uit Uru guay', 'de messen van Montevideo', 'de gangsters', 'de schoppers', wak kerden de Uruguayaanse agressie al leen maar aan. Tegen de latere kam pioen Argentinië kwam het WK- toernooi voor Uruguay tot een roemloos einde. Eigenlijk wilde liever niemand er nog over praten... Voor Italia '90 hebben de Uruguaya nen zich weer geplaatst. Onder de nieuwe trainer/coach Oscar Washington Tabarez werd Uruguay eerste in de groep met Bolivia en Peru. De Peruanen werden zowel uit als thuis met 2-0 verslagen. Bolivia won in eigen huis met 2-1 van Uruguay maar in de beslissende wedstrijd in Montevi deo moesten zij de WK-droom met 2-0 prijsgeven. Dankzij een beter doel saldo mocht Uruguay zich op gaan maken voor de reis naar Italië. Typisch genoeg en in zeer ruime tegenstelling tot Europa, werd de kwalificatiereeks in een zeer kort tijdsbestek afgewerkt. Binnen ruim een maand wisten de Zuidamerikaanse landen waar ze aan toe waren. De wedstrijden in de ver schillende poules werden gespeeld in de periode tussen eind juli en eind september 1989. Groep 2, die van Uruguay, begon op 20 augustus 1989 en had haar beslis sende wedstrijd op 24 september. Kort tevoren hadden de nationale teams al het toernooi om de Copa America verspeeld. In de maand juli streden tien landen om de titel 'Kam pioen van Zuid-Amerika'. Uruguay, Argentinië, Brazilië en Paraguay plaat sten zich voor de halve finales. Uru guay won met 3-0 van Paraguay (met goals van Francescoli, Alzamendi en Paz) en met 2-0 van Argentinië (twee maal Ruben Sosa). De finale in Rio ging tegen gastland Brazilië met 1 -0 verloren door een goal van... Romario. Selectie Uruguay 1986 Ruben Sosa Aldus werd Uruguay niet voor de tweede achtereenvolgende maal Zuid amerikaans kampioen. In 1987 werd men dat nog wel. Eigenlijk had Neder land als Europees Kampioen in de loop van het jaar 1988 of 1989 tegen Uruguay aan moeten treden. Om diverse redenen en na een boel gehannes met locaties en data liet Ne derland de wedstrijd voor wat hij was. Jammer. Wellicht heeft in de hoofden de KNVB- bestuurderen ook wel de slechte naam van Uruguay, die het opdeed in Mexi co, meegespeeld. Wilde men de dure Nederlandse benen daar niet aan wa gen. Het zou kunnen. Zeker lijkt dat Uruguay in Italië heel anders voor de dag zal komen, leder een heeft geleerd van de gebeurtenis sen op het WK van 1986 en een her haling zit wat de Uruguayanen betreft niet in de pen. Men wil de wereld laten zien dat men ook goed kan voetballen. De erelijst van de Zuidamerikaanse vice-kampioen spreekt wat dat betreft voor zich: tweemaal Olympisch Kam- 24

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1990 | | pagina 24