mttm 21 gevolgd, slaagden de Roodbroeken erin om in 1932 weer eens te pro moveren. Dit keer was de promotie van bestendiger aard want tot aan de invoering van het betaalde voetbal in 1954 maakte de club deel uit van de Eerste Klasse West. Ruim een jaar na de rentree in 1932 debuteerde de bes te speler die men ooit in de gelederen had: Kick Smit. Tot 1955 maakte de Haarlemse recordinternational deel uit van de hoofdmacht waarvoor hij in totaal 108 officiële doelpunten liet aantekenen. Het seizoen 1945/46 staat met gou den letters in de annalen vermeld. In dat jaar behaalde Haarlem het enige landskampioenschap in de clubge schiedenis. Een Haarlemse crack in die dagen was de goalgetter Willem Roozen die merkwaardig genoeg niet op een rijke interlandcarrière kan bo gen. Belangrijkste speler, hoewel al behoorlijk op jaren, was de al genoem de Kick Smit. Uit de overlevering kun nen we opmaken dat Smit zo onge veer alle aspecten van het voetbal be heerste en dus zeer all-round was. De linksbinnen kwam tot 29 interlands en maakte de fameuze 'Krankzinnige Kwartiertjes' volop mee. De schrijver/ tekenaar Henk Sprenger liet zich in de jaren vijftig door het illustere trio Kick Smit, Faas Wilstra en Abe Lenstra in spireren bij het creëren van de held Kick Wilstra. In 1952 debuteerde Wilstra in de Ke telbinkie Krant om in 1957 naar Het Parool 'getransfereerd' te worden. Jeugdsentiment voor veertigers van nu, zoals blijkt uit de bijdrage van Theo Reitsma aan het jubileumboek dat vorig jaar verscheen naar aanlei ding van het honderdjarig bestaan van HFC Haarlem. Ruud Gullit Langzamerhand verloor Haarlem zijn prominente plaats in het Nederlandse voetbal. A la Volendam werd er in de jaren zestig en zeventig tussen de eer ste en eredivisie gependeld zonder daarbij tot grote resultaten te komen. Sinds 1981 is er enige stabiliteit te be speuren want sindsdien is de club on afgebroken present in de eredivisie. In het seizoen van de rentree werd met een een vierde plaats en daarmee Eu ropees voetbal binnengesleept. Dat was het laatste seizoen van Ruud Gul lit in Haarlemse dienst want in 1982 vertrok hij, nog zonder dreadlocks, naar Feyenoord. Hij ontliep daarmee Europees voetbal omdat de Rotter dammers na een zoveelste tegenval lend seizoen zich daarvoor niet had den geplaatst. Die schade zou hij jaren later nog ruimschoots inhalen... Gullit maakte dus de UEFA Cup-avonturen van de Roodbroeken niet mee. Hij miste de thriller tegen AA Gent (2-1 en 3-3) en ook de macabere dubbel te gen Spartak Moskou (0-2 en 1 -3). Toen de Spartak Moskou door Sjevts- jov in de negentigste minuut de stand op 0-2 bracht, waren vele supporters in ijzige kou op weg naar de uitgang. Door gejuich in het stadion keerden zij nieuwsgierig op hun schreden terug alsof er nog een herhaling te zien viel en veroorzaakten daardoor een chaos en gedrang waarin zo'n 340 mensen de dood vonden. Doordat na afloop ambulances af en aan reden, rezen er in de Nederlandse kolonie volop ver moedens van een tragedie. De Russi sche autoriteiten wilden die vermoe dens echter niet bevestigen: de glas nost had nog niet haar intrede gedaan. Pas vorig jaar erkende de Russische autoriteiten dat tijdens Spartak Moskou-Haarlem de grootste voetbal ramp aller tijden had plaatsgevonden. Achterste rij v.l.n.r.: Romano Sion, Dennis Purperhart, Leeroy Echteld, Rini van Roon, Cees Baas, Orlando Trustfull Middelste rij: B.H. Hughes (commercieel manager), J.A. Eijkenbroek (trainer-coach), Raymond Atteveld, Michel Doesburg, Wout Holverda, Marcel Oost, Frank Dikstaal, Marcel Looyer, Mike Helenklaken, P.O. Heiliegers (verzorger) en P.G. van der Lem (hulptrainer). Onderste rij: Robert Matthaei, André Stafleu, Arthur Numan, Edward Metgod, Brian Tevreden, Stefan Matthaei, Aad Mathöt.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1990 | | pagina 21