'Argentina Campeon cfel Mundo "Gollllll, Maaaradooonaaah, Maradona, Maradona, ai, ai, ai, ai," huilde de Ar gentijnse televisie-commentator van geluk, "Argentina-dos, Inghilterra- zerooo." Helemaal door het dolle heen was hij na Diego Maradona's tweede goal voor zijn land in de halve finale tegen Engeland op het WK 1986 in Mexico. Het werd uiteindelijk 2-1 en de Argentijnen plaatsten zich voor de halve finale tegen België. Twee goals van ons aller Diego brachten Argentinië in de finale tegen West- Duitsland. Hoe dat afliep weet u vast allemaal nog wel. Overtuigend werden de Argentijnen Wereldkampioen door een 3-2 overwinning op de 'Mann- schaft.' Of er een derde wereldtitel in zit voor de mannen van bondscoach Bilardo hangt voor een groot deel af van zijn ster: Diego Armando Maradona. Kan kleine Diego nogmaals een der gelijke krachtsinspanning leveren na een loodzwaar seizoen in de Italiaanse Serie A? Krijgt hij wederom voldoende bescher ming van de scheidsrechters om zijn talenten tot uiting te laten komen? Blijft hij vrij van blessures? Dat zijn de vra gen die Bilardo al geruime tijd kwellen. Het antwoord zal hij pas kunnen ver wachten in juni tijdens het WK. Wie Argentinië zegt, zegt Maradona. Zo luidt de publieke stelregel. Nu is dat natuurlijk niet helemaal waar. In Mexico was Maradona gewoon één van de Argentijnse spelers die de ene keer in dienst van het team opereerde (denk aan de finale) en dan weer de volledige medewerking van zijn team vroeg om scherp te kunnen blijven voor die ene beslissende actie. Argen tina '86 was een prachtige machine van spelers die alles voor elkaar over hadden. Er waren kwalitatief betere ploegen aanwezig in Mexico maar de team geest die heerste in Bilardo's selectie was er debet aan dat de Argentijnen onverslaanbaar waren op dat toernooi. Spelers als Batista, Olarticoechea, Ruggieri, Burruchaga, Giusti, Enrique, Cuciuffo en Valdano wilden allemaal in dienst van elkaar spelen. Zelfs wissel spelers zoals Garre, Pasculli, Borghi, Trobbiani en Tapia waren maar bezig met één ding: gezamenlijk wereldkam pioen worden. Als het gaat om motivatie, om de wil om te winnen ten koste van veel, zo niet alles, dan is dat toch wat Zuida merikanen voor hebben op Europea nen. Spelers die uitkomen voor landen als Argentinië, Uruguay en Colombia spelen allereerst voor hun familie, daarna voor de ploeg, daarna voor het 22 eigen volk, dan voor de vlag, en pas dan komt het eigen belang om de hoek kijken. Zuidamerikanen worden er nogal eens van beschuldigd dat ze niet tegen hun verlies kunnen en dat ze hun onvrede bij een dreigend verlies nogal eens op gemene wijze botvieren. De oorzaak die ten grondslag ligt aan deze instel ling is er simpelweg in gelegen omdat ze niet willen verliezen, per sé niet. De frustratie over een verlies is haast on verdraagbaar. Voor een Europese spe ler draait de wereld door na een ver lies in een belangrijke wedstrijd, voor een Zuidamerikaan stort de wereld bij kans in... Vriendschappelijke interlands Argentinië werd in 1988 wereldkam pioen en dus hoefde het land geen kwalificatieduels te spelen voor Italia '90. Vaak vinden bondscoaches dat geen voordeel. Ook Bilardo is daar er gens niet zo blij mee. Argentinië speel de behalve voor de Copa America, door de Argentijnen steevast als een tussenfase op weg naar een wereld kampioenschap gezien en niet meer dan dat, slechts vriendschappelijke wedstrijden. In Nederland weten we uit ervaring dat zulke duels niet al teveel waarde hebben. Het zijn wedstrijden waar nieuw geselecteerde spelers uit geprobeerd kunnen worden maar ook dat kent zijn beperkingen. Een oefen- Claudio Caniggia

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1990 | | pagina 22