Frisch Drukkerijen b.v. den letters in de historie van de club geschreven mag worden. Als eerbe toon is in De Meer een tribune naar hem genoemd. In 1915 begon Rey nolds, voormalig rechtsbuiten van Manchester City aan zijn trainersar- beid en al in 1918 leverde dat de Am sterdammers de eerste landstitel in het bestaan op. Dat gebeurde met het eer ste wonderteam dat de rood-witten op de been brachten met Wim Gupffert, Theo Brockmann, Joop van Dort, Henk Hordijk en de immer humeurige ster speler Jan de Natris. Vette crisis Het daaropvolgende seizoen deed men het nog eens dunnetjes over en werd men ongeslagen kampioen. Dat onge kend hoge niveau wist Ajax niet vast te houden en het duurde tot 1931 alvo rens de titel weer werd gepakt. Met Jan van Diepenbeek, Wim Anderiesen, Dolf van Kol, de onlangs overleden Wim Volkers (bijgenaamd De Mug) en goalgetter Piet van Reenen in de gele deren beheerste Ajax in de crisisjaren het Nederlandse voetbal met Feye- noord (toen al) en Go Ahead als ge vaarlijkste concurrenten. Het was ook in die tijd dat De Meer ging dienen als thuisbasis van de Ajacieden. Op 9 de cember 1934 werd in het nieuwe on derkomen aan de Middenweg de aller eerste wedstrijd gespeeld tegen het Franse Stede Frangais. De nieuwe net ten werden meteen maar even getest door een klinkende 5-1 overwinning van de thuisclub. Aan Bob ten Have was de eer om de allereerste 'Meer- goal' te produceren. Een supertrio We maken vanwege ruimtegebrek een sprong van de jaren veertig naar de ja ren zestig. In de tussenliggende perio de behaalde de Amsterdamse vereni ging successen waarvoor vele andere clubs zouden hebben getekend maar die voor Ajax slechts incidentele hoog tepunten betekenden. Niet dat ze met Cor van der Hart, Joop Staffelen, Hans Boskamp en Rinus Michels, om maar een paar cracks te noemen, een ta lentloos elftal op de mat brachten, inte gendeel, maar met kop en schouders staken ze toch ook weer niet boven hun concurrenten uit. Dat gebeurde wel tegen het einde van de jaren zes tig: het was vooral het driemanschap Jaap van Praag-Rinus Michels-Johan Cruijff dat Ajax naar de wereldtop stuwde en dat de hand had in legio landstitels, KNVB-bekers, drie Europa Cups voor landskampioenen, twee Su per Cups en een Wereldbeker. De enorme hoeveelheid voetbaltalent waarover de Amsterdammers konden beschikken leverde de meeste prijzen op in het kalenderjaar 1972, het abso lute topjaar. Johan Cruijff, Piet Keizer, Sjaak Swart (Mister Ajax, die nog wekelijks van leer trekt in het eerste van de zaterdagaf- Duivendrechtsekade 87-88 Amsterdam vraagt voor spoedige indiensttreding een vakbekwame bij voorkeur bekend met Roland Favoriet en Roland Rekord meerkleurenpersen Heeft u interesse? telefoon 020-93 08 65 voor het maken van een afspraak deling), Gerrie Mühren en al die ande re hoogbegaafde voetballers sleepten alles in de wacht waaraan ze maar meededen: landstitel, beker, Europa Cup voor Landskampioenen, Super Cup en Wereldbeker. Een prestatie die wel nooit geëvenaard zal worden, hoewel AC Milan er in 1989 dichtbij was: de 'rossonieri' misten. Een schitterende omhaal van John Moore. Ook minder mooie doelpunten zijn van harte welkom vandaag.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1990 | | pagina 15